Bezpečnost a soukromí jsou pojmy, které jsou v našich životech pro většinu z nás velice důležité. Apple si na bezpečnost svých produktů dává opravdu velice záležet, což ostatně není žádným tajemstvím. Pokud však chcete svoji bezpečnost posunout ještě na vyšší úroveň, můžete využít VPN sítě. VPN je zkratkou pro Virtual Private Network, v češtině virtuální privátní síť. Jak ale můžete VPN využít v praxi a jak vůbec funguje?
Síť VPN jednoduše řečeno šifruje vaše připojení k internetu. Při použití VPN se změní vaše IP adresa a váš počítač se tak tváří, že se připojuje například z druhé poloviny zeměkoule. VPN tedy slouží k ochraně vaší bezpečnosti, aby nikdo nevěděl, že zrovna vy si prohlížíte takové a takové stránky. Taktéž lze VPN využít tehdy, kdy váš poskytovatel blokuje připojení k některým stránkám. Občas to jsou například servery určené pro dospělé, či stránky, na kterých si můžete stahovat filmy, hry, apod. K blokaci stránek ze strany poskytovatele však častěji dochází v zahraničních zemích. Jak tedy VPN aktivovat?
Jak na vašem Macu zprovoznit VPN
Abychom mohli VPN aktivovat, tak si prvně budeme muset z App Storu stáhnout program třetí strany, který nám to umožní. Po nějaké době hledání jsem našel program, který je jednoduchý a hlavně zdarma. Program nese název VPN Plus a stáhnete jej z App Storu pomocí tohoto odkazu. Po stažení stačí program spustit a v horní části si vybrat zemi, ze které se budete připojovat – k dispozici je USA, Německo a Spojené království. Poté už pouze stačí stisknout tlačítko Connect. Pokud se zobrazí okno s podmínkami, tak je tlačítkem Agree potvrďte. Taktéž budete muset s největší pravděpodobností potvrdit konfiguraci VPN – stačí stisknout tlačítko Povolit. Jakmile VPN spustíte, tak se v programu zobrazí, kolik dat už bylo „ochráněno“. Pokud chcete režim VPN ukončit, tak stačí stisknout tlačítko Disconnect.
Rozhodně existuje mnoho dalších způsobů, jak na vašem Macu provozovat VPN. V tomto návodu jsem však chtěl ukázat, jak VPN aktivovat co nejjednodušeji, zadarmo a hlavně pro celý systém, nikoliv pouze pro jeden prohlížeč. K dispozici jsou samozřejmě placené programy pro VPN, které vám nabídnou o mnoho více možností – například více serverů po celé zeměkouli od Japonska až po Ugandu. Avšak myslím si, že pro potřeby průměrného uživatele, je program VPN Plus naprosto dostačující.
Stáhnul jsem si tuhle VPN aplikaci – jako jedna z mála je free. A to jak na notebook, tak i na iPhone a iPad.
Když jsem se chtěl připojit, přečetl jsem si (naštěstí ne moc dlouhý text), že svěřuji informace při přenosu dat dané společnosti. Tak jsem se přes VPN zatím nepřipojil a ze zvědavosti podíval na WHO.IS, komu patří freevpn.pw doména – a někomu v Panamě. Kde asi úplně moc GDPR nefunguje…
Co se týče chránění dat, jakou mám jistotu, že se nejedná o pofiderního poskytovatele VPN, který pod záminkou „ochrany dat a soukromí“ naopak data (např. při přihlášení do bankingu, emailu apod.) nebude tunelovat?
Má někdo zkušenost s touto aplikací?
O internetbanking či e-mail nemusíš mít obavy, protože používají zabezpečení https.
Já využívám VPN spojení pomocí QNAP NAS, kde mi běží VPN server. Data tímto mám na svém osobním NASu (nikde nepředávám třetí straně) a ještě všechno bezpečně pořešeno ;)
Tzn. ze máš doma NAS a VPN používáš mimo domácí síť?
Akorát si nejsem jistý, jestli se teď nebavíš o přenosu dat mezi počítačem zvenku a daty doma na NAS.
Nebo VPN server máš na počítači zapnutý neustále a zajišťuje ti soukromí i při brouzdání na veřejných wifi?
Lze provozovat obe moznosti, sam krom jinych dvou VPN sluzeb pouzivam druhe reseni, prave pri pripojeni na ruznych verejnych wifi.
Strejda: myslíš řešení popsané Stark71?
Můžeš pls zodpovědět mé dotazy, které jsem Stark71 adresoval?
to Pavel: mám NAS v síti, kde je puštěný VPN server a ať už jsem kdekoliv (mimo), tak na notebooku nebo mobilu jedu přes šifrovanou komunikaci, takže ano, brouzdání na veřejné síti je bezpečné + mám navíc šifrovaný přístup k datům na NASce (díky VPN serveru, jako bych byl v lokální síti).
Ale VPN šifrování na notebooku a mobilu nechávám zapnuté, ikdyž jsem doma, na domácí síti.
Stark71:
dotazy… :)
VPN server je funkcionalitou ve tvé NAS, nebo sis ho doinstaloval? Případně co v NAS používáš za VPN?
Na notebooku máš nějakou placenou verzi nebo jen konfigurované na základě NAS?
Ocením pomoc s nastavením a postupem, jak VPN v NAS zprovoznit a následně používat na notebooku. Používám NAS zn. Western Digital My Cloud EX2.
Stark71:
Tak nové info. Můj NAS nepodporuje VPN resp. leda OpenVPN placenou. A můj router od UPC taky ne. Asi mám smůlu, viď?
I tak by mě zajímalo, jak máš VPN vyřešeno na Tvém notebooku…
to Pavel: VPN server je přímo na mém QNAP NAS viz: https://bit.ly/2EqEvoW
Nastavení VPN spojení na Windows nebo macOS je otázka chvilky. Využívám L2TP nebo třeba na masOS je k dispozici Tunelblick pro OpenVPN apod., něco málo jsem zahlédnul např. tady: https://bit.ly/2SJvcU7
(jinak, nezlob se na mě, ale WD Cloud něco není NAS, je to bohužel jenom „hloupé úložiště, co nic neumí“, navíc bezpěčnostně děravé, jako řešeto – o tom se dá najít mnoho informací, třeba na root.cz atd.)
presne tak, panamska firma provozujici bohulibou cinnost zdarma na vpn? je treba si uvedomit, ze vpn pouzivam abych se chranil ale vzhledem k systemu fungovani naprosto duveruji poskytovateli sluzby ktery ma data a provoz vidi.
takze v tomto pripade, diky ale urcite ne. to uz radeji pojedu bez vpn.
Samozrejme autor nenasiel toto vpn nahodou ale je to affilate pomocou odkazu – v podstate sa z tohto webu stal affilate + inzertny web
ziadnu VPN nepouzivam ani nepotrebujem aby mi kadejaki mamrd sledoval moju aktivitu a vsetko ….a este za to aj platia niektori …uboziaci ako Petr mara obeťami vlastnej sprostoty a digitalny dementi …nemam na macu ziadny antivirak ani ziadnu dementnu VPN bohviekoho ….vsetky tie sra..čky spomaluju pocitac
A co tvůj “ubožák” poskytovatel internetu? 🙃