Chytré telefony se těší ve světě již řadu let nevídané popularitě. S ohledem na obrovské množství funkcí, kterými disponují, však tato skutečnost příliš nikoho nepřekvapí. Poměrně zajímavé však je, že se jejich prodeje stále mírně zvyšují, přestože je již jimi trh velmi zasycen. A co je ještě zajímavější, podle analytiků nás čeká další velký prodejní boom.
Podle analytiků ze společnosti Gartner se prodalo ve třetím čtvrtletí letošního roku více než 389 milionů smartphonů, což je o 1,4 % více než tomu bylo ve stejném období v loňském roce. Apple si v tomto obřím množství udržel svůj podíl 11,8 %, kterým se mohl pochlubit i vloni. Celkově za uplynulé čtvrtletí prodal téměř 47 milionů iPhonů, tedy alespoň dle slov samotného Applu. Dle analytiků byly však tyto čísla přehnaně optimistické a Applu se podařilo prodat “jen” téměř 46 milionů jeho telefonů.
Zamíchají kartami letos představené iPhony XS a XS Max?:
Zatímco se kalifornský gigant v prodejích a podílu oproti loňsku prakticky neposunul, jeho úhlavní konkurent – jihokorejský Samsung – má alespoň dle výzkumu Gartneru důvod k zamyšlení se. Zatímco v roce 2017 prodal ve třetím čtvrtletí na 85,6 milionů smartphonů, což představovalo 22,3 % podíl na trhu, ve stejném období letos prodal “jen” 73,3 milionů smartphonů a jeho podíl na trhu tak klesl na 18,9 %. Lví podíl na tom má hlavně čínský Huawei a částečně i Xiaomi. První zmiňovaná společnost dokázala prodat meziročně o 15,7 milionu smartphonů více a zastavila se tak na čísle 52,2 milionů kusů. Xiaomi se pak z loňských 26,8 milionů kusů vyšvihlo na letošních 33,2 milionů kusů. Za zvýšené prodeje vděčí obě společnosti především své cenové politice, se kterou se ostatní výrobci příliš nemohou rovnat.
Velký boom je za rohem
Přestože je nynější růst prodejů smartphonů pomalý, dle analytiků je před námi další obrovský prodejní boom. Ten odstartují především skládací smartphony a telefony, které budou podporovat 5G sítě. Právě 5G smartphonů by se mělo v průběhu roku 2020 prodat ve světě velmi slušných 65 milionů kusů. Je však možné, že mezi nimi žádný iPhone ještě nenalezneme. Apple totiž údajně s nasazením 5G technologií stále váhá.
A jak se na současný trh se smartphony díváte vy? Má podle vás pořád co nabídnout, nebo je potřeba příchod určité revoluce typu skládacích smartphonů a 5G, aby se stal atraktivnějším a prodeje smartphonů tím pádem opět vystřelily vzhůru?
Jsem zvědavý na další vývoj těchto zařízení (protože telefon už je dnes podružná funkce). V současné době už narážíme na fyzikální a biologické možnosti, proto bude zajímavé sledovat, co se dál odehraje. Jemnější displaye ztrácejí smysl, protože lepší rozlišení už oko neumí rozeznat. Telefony nemůžou být ani menší, ani větší, aby padly do ruky. Rychlost je fajn, ale jestli se tu budeme bavit o realitě, tak pokud před 10 lety telefon otevřel aplikaci za 10 vteřin a dnes to zvládne za vteřinu, tak pokud za dalších 10 let bude třeba 100x rychlejší, tak v absolutním čísle už zlepšení může představovat maximálně vteřinu, atd…Co se týče odolnosti telefonů, pochybuju, že tady bude nějaký extra tlak, protože komu by pak výrobci své telefony prodávaly – jak říkám, bude to zajímavé.
Dopadne to stejně jako u počítačů.
Tam se taky narazilo na fyzikální limity a v druhé řadě na limity uživatelů ve smyslu jestli se mi Word/internet atd. otevře za 10 vteřin nebo za sekundu.
V dnešní době pro běžného uživatele a běžnou práci stačí snad úplně jakýkoliv počítač.
Moderní telefony budou všechny rychlé, i ty levné a 95% uživatelů budou stačit tak jak jsou. Nějaká rozšířená realita, či herní telefony, to budou jen specialitky pro mizivé procento lidí.
Ve výsledku lidem telefon vydrží mnoho let, nebudou mít potřebu upgradu, nic navíc by tím nezískali. A to je taky stav, kterého se bojí drtivá většina výrobců Andoridu. Ti vydělávají jen na prodeji svého HW a výhled zrovna růžový nemají.
Jsem zvědav jak se ujmou skládací telefony , za mě je nepotřebuju , ale budou rozhodovat jiní.