O různých kriminálních případech, ve kterých hrál důležitou roli produkt od Applu, jsme vás na našem webu informovali již mnohokrát. Většinou se jednalo o snahy policie odemknout telefon pachatele či objasnit trestný čin za pomocí sledování aktivity z Apple Watch či právě iPhonu. Před nějakým časem se však v USA odehrál další velezajímavý příběh, ve kterém hraje hlavní roli produkt od Applu, avšak jeho průběh je tentokrát zcela odlišný od všech předchozích.
Celý příběh začíná poměrně akčně. V americkém Schenectady musela policie před nedávnem zasahovat proti jedoucímu automobilu, ze kterého někdo střílel. Celá situace se ale naštěstí obešla bez zranění či dokonce obětí na životech. I tak měla ale čtyřiadvacetilená řidička, kterou policisté ihned po zastavení auta zadrželi, co vysvětlovat. Převezli ji proto na služebnu, kde jí podrobili výslechu a mimo jiné ji i zabavili její iPhone X. Ten na služebně zůstal i poté, co ženu propustili domů.
Jelikož však žena věděla, že mohou být data z telefonu použita proti ní, rozhodla se pro poměrně radikální krok. Ihned poté, co přišla domů, se přihlásila přes počítač na svůj iCloud a data celého telefonu na dálku smazala. To ale neměla dělat. Policisté na její čin totiž velmi brzy přišli a ke dvěma obviněním souvisejícím právě se střelbou z auta jí napařili i třetí, tentokrát za neoprávněnou manipulaci s důkazy. Svým krokem totiž prakticky jakékoliv získání informací z jejího iPhonu znemožnila.
Tímto zařízením šlo zabezpečení iPhonů prolomit. U iOS 12 však již nepochodí:
Se třetím obviněním žena samozřejmě nesouhlasí, jelikož by i kvůli němu mohla skončit za mřížemi na dlouhých 20 let. Její právník se proto bude snažit soud přesvědčit o tom, že vymazání telefonu žena na svědomí rozhodně nemá, jelikož je jednoduše technicky negramotná a nic podobného by nezvládla. Zda ale tuto pohádku soud zbaští je v tuto chvíli nejasné.
Poměrně úsměvné na celém příběhu je i to, že k němu vůbec nemuselo dojít. Stačilo totiž jen to, aby byla policie se zacházením s iPhonem více důsledná a provedla všechna standardní opatření, která spočívají prakticky jen v tom umístit jej do speciálního boxu, který ruší veškerý signál a tím pádem zabraňuje zásahům zvenčí. Jelikož to však policisté neudělali, telefon mohl být dál připojený k internetu a na dálku tak “upraven”.
Zajímavé,
otázka je zda by jí pak mohli přinutit aby jim telefon zpřístupnila? Ono se totiž i odemčení telefonu může brát jako manipulace s důkazy…
Pokud mluvime o USA tak, vas tam muzou asi nasilim prinutit otevrit telefon otiskem prstu nebo tvari, heslo uz ne to je chranene ustavou.
Treba to uhrať na právo neobviňovať sám seba.
Podle mne je to debilita policie US jak se presne pise. Nezajistili to aby se nemohl vybit a hlavne neumistili to boxu kde by se to stat nemohlo. Byl by bez signalu. A otisk a drzka zakon us musite umoznit. Pin/Heslo uz ne