Počínaje dneškem se na internetu začaly objevovat recenze nedávno představených Maců mini. Po čtyřech letech jsme se konečně dočkali nové generace, která s sebou přináší možnost výběru procesoru s 4 a 6 jádry. Dále si váš Mac mini můžete osadit až 64 GB paměti RAM. Dobrou zprávou je, že paměti RAM si můžete kdykoliv vyměnit či přidat z pohodlí domova, není tedy nutné sáhnout po nejdražší specifikaci. Velikost úložiště se u nejdražšího modelu dále může vyšplhat až na 2 TB. Pojďme se společně podívat na první recenze největších internetových magazínů, které dostaly možnost si nový Mac mini vyzkoušet ještě před zahájením oficiálního prodeje.
V galerii níže se můžete podívat na fotky z představení Macu mini 2018:
Design
Magazín Six Colors se rozpovídal o “staronovém” designu Macu mini. Applu nic nezazlívá, pouze ukazuje na skutečnost, že se Apple nerozhodl pro použití jiného, menšího těla. Samotné tělo je pouze tmavší, tedy v odstínu Space Gray. Není ale právě použití starého těla pro nový produkt škoda?
Konektivita
Pokud se podíváme na konektivitu nejnovějšího Macu mini, na jeho těle nalezneme 3 Thunderbolt porty, stejně jako na iMacu Pro. Tech Crunch označuje 3 Thunderbolt porty za skvělý krok, jelikož jsou opravdu “mocné” a můžete pomocí nich připojit prakticky úplně cokoliv – například LG 4K monitor. Vývojář Marco Arment také vyzdvihnul i staré konektory, jako jsou klasické USB-A porty, HDMI, 3,5mm jack a gigabitový ethernet. K Thunderbolt portům dále samozřejmě můžete připojit další adaptéry a redukce, díky čemuž se počet dostupných portů může ještě mnohonásobně zvětšit.
Možnosti konfigurace
Známý magazín Macworld se poté zabýval možností nakonfigurování Macu mini dle vašich představ. Úložiště základního modelu je 128 GB, avšak můžete jej rozšířit až na 2 TB (samozřejmě, pokud si tučně připlatíte). Základní model dále disponuje 2x 4 GB 2666 MHz paměťmi RAM, s možností rozšíření až na 64 GB. Jak už bylo zmíněno v úvodu, paměti RAM si můžete sami vyměnit, avšak jablečná společnost to nedoporučuje. Jason Snell z magazínu Six Colors zmiňuje, že možnost výběru specifikací pro Mac mini je skvělá naprosto pro všechny uživatele. Ať už budete klasicky uživatel a nebo budete potřebovat vysoký výkon, klidně pro serverové potřeby, Mac mini vám ho bez problému dodá. Objevují se dokonce názory, že nákup Macu mini se vyplatí daleko více než nákup iMacu Pro.
Výkon
Jeden z nejdůležitějších aspektů je výkon. Ten si vzaly na paškál na nejen magazíny CNET a TechCrunch, ale i vývojář Marco Arment. Podle všech je výkon jednoduše neuvěřitelný. Nejvýkonnější procesor od Intelu si v Geekbenchi vysloužil skóre 5.912 pro jedno jádro, což je větší skóre, než kterého dosahuje jakýkoliv momentálně dostupný Mac. Multi-core skóre potom dosahuje hodnoty až 24.740, kterým hravě převálcuje každý Mac, kromě nejnovějšího iMacu Pro a 12 jádrového Macu Pro 2013. Většina portálů tak vysoký výkon rozhodně nečekala.
Pár výtek, tedy co se týče výkonu, se však našlo. Recenzent Lori Grunin z CNET uvádí, že největší výkonnostní slabinou je integrovaný grafický procesor. Každopádně, kvůli tomu, že je Mac mini opravdu malinký, do něj externí grafickou kartu prostě „nenacpete“. Apple zkrátka a jednoduše vsází na momentální výkon integrovaných GPU. Brian Heater z TechCrunch navíc uvádí, že i nejslabší specifikace Macu mini bez problému splní většinu úloh.
Cena
Posledním, pro některé uživatele možná nejdůležitějším aspektem, je cena. Marco Arment dostal na recenzi Mac mini v konfiguraci: Intel Core i7 s 6 jádry, 32 GB RAM, 1 TB SSD, který vychází na 77 790 korun. Tato částka by možná před čtyřmi lety zněla naprosto šíleně, avšak v dnešní době cena jednoduše odpovídá neuvěřitelnému výkonu – zkuste si srovnat ceny Macu mini například s MacBooky Pro.
Za základní konfiguraci Macu mini zaplatíte 23 990 korun. Za tyto peníze dostanete 3.6 GHz procesor, 128 GB úložiště a 8 GB RAM. Nejvyšší cena, na kterou se můžete vyšplhat, je 132 390 korun a dostanete za ni osmi jádrový Intel Core i7 3.2 GHz, 64 GB RAM, 2 TB SSD a lepší, 10Gb Ethernet.
T
Problemem je ze TB radic je sdileny tudiz kdyz tam dam displej plus treba eGPU tak na raid pole toho zbyfe o to min. Takovy iMac vyresi alespon ten displej. Jinak je dobre ze je tam chlazeni takze to nebude az tak zpomalovat. Ta karta je naprosto dostacujici pro strih videa i zakladni kolorovani. Narocnejsi Grading se da delat pres eGPU coz svatebni ci amatersti filmari ba dokonce TV tocici zpravidla nedelaji.
Jen technicka poznamka. Macmini se nenabizi s 8jadrovym procesorem. Maximum je 6jadro a 12 vlaken. Bude to zrejme i7 8700 s 65W TDP. Dale ten vykon v Geekbenchmarku velmi skaluje s mnozstvim osaze ram. Zakladni model nebude mit zdaleka tak vysoke skore.
Cena 77 tisic odpovida neuveritelnemu vykonu 6c i7, 32 GB RAM a 1 TB storage? Zkouseli jste se divat do ceniku na nejakou workstationu? Tam pak ta cena dela co, kdyz je to o dvacku levnejsi s NBD on-site zarukou?
Pche, toto je od Apple výsměch a k čemu i7, když to má jen integrovanou GK na procesoru? Navíc macmini, není vůbec mini!!!
Daleko lepší volba je intelácký NUC, kde si můžete dát hackintoshe, nebo srovnatelné výkonově, akorát skoro polovinu ušetříte a máte to i s docela slušnou GK (rozuměj, lepší než tou na procíku):
Intel NUC 8I7HVK Skullhead, i7-8809G, 4.2GHz Coffe Lake, Radeon RX Vega M GH Graphics, Crucial 32GB KIT DDR4 2400MHz CL17, Samsung 970 EVO 1TB SSD M2, porty GLAN, WiFi AC, BT 4.1, HDMI, 2x mDP, 4x USB 3.0, 2x Thunderbolt, VESA, čtečka SDXC.
A jsme někde na ceně 41.500 Kč!!!!!!!!
PROČ PŘEPLÁCET cca 36 TISíC ZA SAMOLEPKU NAKOUSLÉHO JABLKA????? Hackintoshe si tam dáte a nepoznáte, že to není Mac… kecám, poznáte – pojede to po všech stránkách lépe!!! ;-)
Ale popravdě, Apple začínám mít rád, takže kdybych měl ty peníze, tak možná zauvažuji. Ale zase i kdybych měl zbytečných cca 78K, tak proč přeplácet?
Hele, není to „Skullhead“, to byly starší modely, teď se to jmenuje „Intel NUC Hades Canyon“, no výkonostně to tady ten mac-mini za 78 tisíc zadupe do země :-D
Ta karta prebohate staci na jakoukoliv posprodukci videa ci upravu forografii. Pokud by slo o narocny grading tak takova prace se zaplati tudiz investice do eGPU neni problem nehlede na to ze zacina doba kdy budou mit i displeje eGPU. Takze proc mit uvnitr dalsi topidlo.
Tak to máš pravdu, naco další topidlo. Komu stačí integrovaná grafika co je v CPUčku, tak ten může sáhnout po NUCu bez přidané grafiky a ušetří ještě více. Pravda je, že komu to vydělává, a neřeší peníze (zaplatí mu to pár zakázek), tak proč ne. Mě osobně by to cca 1-3 zakázky zaplatily, ale jsem z těch, kteří si říkají „proč platit navíc, za to a samé?“ Jen kvůli samolepce? Kvůli „pocitu nadřazenosti“, ega?
Kdyby měl MacMini jakoukoli přidanou hodnotu, tak nenapíšu ani písmenko, ale tu bohužel nemá. Nesmyslnou cenu si bohužel neobhájí. Zas na druhou stranu, kdo chce snížit daně, tak je lepší koupit Apple, protože je několikanásobně dražší :-)
Tak treba 28 tisic se da usetrit na RAM. Na americke owc.com coz je nejvetsi dodavatel nahradnich levnejsich reseni pro Apple je set 2krat 32 gb za 1000 dolaru kdezto priplatek xa 64 gb u Apple je 48 tisic. Osobne jsem miniho videl v cizine ve spouste DTP studii ci malych TV. Klidne bych se na tom nebal sestrihat celovecerak a klidne i castecne obarvil. Sam jsem na starem Airovi postrihal optimalizovane 4k ( bez proxy). Rychle externi pole a neni problem.
Vzít někoho na špacír = vzít někoho na procházku/tůru.
Nechtěli jste napsat spíš „na paškál“?
iMac Pro ma 4 x Thunderbolt :)