V minulém týdnu se Mac mini konečně dočkal svého vylepšení, kterým potěšil nejednoho milovníka minimalismu. Ačkoliv oficiální prodej započne až ve středu 7. listopadu, magazín VentureBeat zveřejnil jeho benchmarkové testy již nyní. Bohužel v testu figurovala jen nákladnější konfigurace, která disponuje šestijádrovým procesorem osmé generace Intel Core i7 s frekvencí 3,2 GHz, grafickou kartou UHD Graphics 630 a 32GB pamětí RAM. Celková cena za tento model činí 58 590 Kč, což dvojnásobně překročí cenu nejlevnější možné konfigurace.
Z výsledku je jasné, že přestože je Mac mini skutečně malým zařízením, nebyl stvořen pro malé věci. Jeho výsledky se dají srovnat s letošním 15″ MacBookem Pro ve vyšší konfiguraci, který v testu získal 5 344 a 22 561 bodů. Pokud srovnáme ceny těchto dvou modelů, nemůžeme být výsledkem nijak překvapeni.
Nejnovější Mac mini nadále dokázal porazit i výkonnější verzi Macu Pro z roku 2013 s procesorem Intel Xeon E5 a 16 GB RAM, přičemž jeho skóre v takzvaném multi-core testu bylo téměř stejné, avšak v single-core testu se stal absolutním vítězem. Mac Pro se totiž může pochlubit „jen“ 3847 body na jedno jádro a 23193 na více jader. Pokud pomineme iMac Pro, Mac mini nadále zcela překonává loňské iMacy, které bohužel tento rok nebyly nijak obměněny.
Prohlédněte si nový Mac mini v galerii:
Již brzy se dočkáme dalších benchmarkových testů, a to především slabších konfigurací. Nezbývá nám nic jiného, než počkat na oficiální vydání, které nám poskytne námi žádané odpovědi. Testy základních modelů poskytnou ten nejlepší možný náhled, který aktuálně všechny zajímá.
Osobně se považuji za velkého fanouška Macu mini a nesmírně se těším na výsledky letošního modelu. Stojí podle vás tento nejmenší člen rodiny jablečných počítačů za vyzkoušení? Dejte nám vědět váš názor do komentářů.
Jo, skoda jenom ze to je asi o 50% predrazeny
Cena je dana pouze tim, kolik je zakaznik schopen za produkt/sluzbu zaplatit vzhledem k pro nej uzitne hodnote a porovnani s konkurenci. A ty „predrazene“ vyrobky Apple se prodavaji jako rohliky v samoobsluze. Proc asi? ;-)
jako rohlíky se asi neprodávají, když už apple nechce zveřejňovat čísla prodejů
Jakozto verejne obchodovana spolecnost sve vysledky zverejnovat pochopitelne musi.
Za ty peníze tam mohla být alespoň dedikovaná grafika :/
Pokud pomineme iMac Pro, Mac mini nadále zcela překonává loňské iMacy, které bohužel tento rok nebyly nijak obměněny. 😑
Tak moznych duvodu je nekolik. Neni adekvatni nahrada za graficky karty od AMD. Tedy ty Radeony 570-580, co jsou v Imacu. Nedavno se objevila zprava, ze se nekde v Cine obejvil Radeon 590. Ale nikdo nevi, jestli to neni jen lehce nadopovany RX 580 na trosku vyssi frekvenci, nebo je to proste preznacena grafika pro OEM trh. Ty CoffeLake refresh cpu, co ted ma Intel, tedy 9900K/9700K, by se teoreticky mohly v Imacu objevit. Jejich problemem je, ze celkem vysoko prekracuji TDP 95W a v Imacu by asi topily jako prace. Bez predelani systemu chlazeni ala ImacPRO by nebyla sance na jejich uchlazeni. Navic ten 9900K by lehce mel vykon jako zakladni ImacPRO, ze podstatne nizsi cenu. To je nekolik duvodu, proc letos zadny Imac nebyl predstaveny. Az vyjde novy ImacPRO, nebo MacPRO, bude Imac updatovany….
Tak ja se priznam, ze jdu do toho. :) Prodal jsem lonsky model 27″ s i7 a jdu do mini. Dam si tu max. i7 a 512SSD s 8GB. Ram si pridam sam, doufam, ze tohle Apple nebude resit zratou zaruky. Do mini se da dostat celkem snadno a sloty pro ram jsou pekne pristupny. O dedikovanou grafiku nemam zajem. Kdo mel i7 a vykonnou grafiku v Imacu, tak vi, jak to cele topi, hreje a throttluje. Grafiku budu resit pres E-gpu…
Bohužel: „The $799 Mac mini comes standard with 8GB of 2666MHz DDR4 memory, installed as a pair of 4GB SO-DIMMs. The mini supports a maximum of 64GB, and you can upgrade the memory later, but Apple doesn’t consider the Mac mini to be user-configurable, and it recommends that memory upgrades be performed by a certified Apple service provider. Doing it on your own will void the warranty.“
Mno asi si nechám svůj Hackintosh za 5000,- (Intel Core i7 4770; 2x4GB RAM; 256GB SSD) který má Single core 4 350 a multi core 14 633 :-)
A k cemu na Macu takovy vykon? A hlavne mi neargumentujte vsichni strihanim videa. To vsichni jen strihaji video?
Jo, za tech 60 tacu by tam stacilo dvoujadro a plotnovy disk
Ano já video stříhám. Na starym Airu neb muj mirrorless má 4k ale ne S-LOG a já fakt nepotřebuju stříhat v 4K. FinalCut a PROXY soubory jsou krásná věc. 90% domácím střihačům tahle kombinace stačí. I na mém MBP 13 2009 se dá pořád s PROXY střihat.
Co třeba pro vývoj sw nebo her? :)
Na vývoj sw není výkonu nikdy dost.
V mem pripade beh virtualek, compilace and..
Výkon CPU sice mají podobný (když pominu výhody Xeonu) ale výkon GPU je u Macu Pro uuuplně jinde :)
Osobne nechapu prinos Xeonu v Imacu, v xerveru ano, pro 24/7 pouziti. Vyberovy kremik, ECC ram, dal nevim, v cem je vyhoda. Grafika v ImacPRO, asi teda FireGL je dnes dost zastaraly srot. Samozrejme vykon nesrovnavam s integrovanou..
No natunenej mac pro 2010 se dvěma x5690 ma na multicore vyšší výkon. Singel core je dnes o ničem. Benchmarky na single core nehraje nikdo a starým hrám i software na singl bohaté stačí i 2,5 GHz. Ano mac pro bude mít na CPU o 200w vyšší odběr, jenže je o polovinu levnější a dedikována gpu (byt na pcie 2.0) proti iris630… Hahaha