Nové iPady Pro, které Apple světu poprvé představil v úterý v New Yorku, se dočkaly krom výrazné změny designu i obrovského nárůstu výkonu. Za ten vděčí především novému čipsetu A12X Bionic, který je upravenou verzí procesorů tepajících v letošních iPhonech. Už při prezentaci se Apple chlubil tím, že své předchůdce v mnohých operacích mnohonásobně překonávají a do kapsy strčí i valnou většinu počítačů vydaných v posledním roce. Prezentace Applu jsou však jedna věc a praxe věc druhá.
Ačkoliv si budeme muset na první detailnější testy výkonu při práci v náročnějších aplikacích ještě pár dní počkat, na internetu se již objevily první benchmarky, které brutální výkon nových iPadů potvrzují. Testovanou verzí byl podle všeho model s 1 TB úložištěm, jelikož se v systémových specifikacích hovoří o 6 GB RAM paměti, kterou by měl údajně tento model disponovat. Tento model dosáhl v testu na jedno jádro 5020 bodů, v testu na více jader pak jen těžko uvěřitelných 18 217 bodů.
Kdybychom se pak chtěli pustit do porovnání s novými iPhony, u modelu XS dosahují testy na jedno jádro 4795 bodů a testy na více jader “jen” 11227 bodů. Nárůst je tak skutečně markantní. Zajímavé ale je, že podle databáze Geekbench strčí nové iPady Pro do kapsy i 13” MacBook Pro z letošního roku. Ten v testu na jedno jádro dosahuje mírně lepšího skóre 5136 bodů, v testu na více jader ale naopak se 17601 body zaostává. Velmi zajímavý je ale i pohled na benchmarky vloni představeného 10,5” iPadu Pro, který získal v testu na jedno jádro 3913 bodů a v testu na více jader jen 9327 bodů. Pokud tedy potřebujete ke své práci na iPadu výkon, upgrade na letošní model se rozhodně vyplatí.
Skóre nového iPadu je v benchmarcích tak impozantní, že se již někteří leakři v čele s Benjaminem Geskinem nechali slyšet, že srovnatelný výkon lze očekávat v příštím roce u iPhonů a to nikoliv kvůli tomu, že by se Apple neposunul směrem kupředu, ale zkrátka proto, že výkon v nových tabletech je opravdu fenomenální. Na druhou stranu je ale potřeba brát v potaz to, že až ostré testy ukáží, zda je na náročnou práci iPad Pro dostatečně výkonný.
Takže iPad, který začíná na 23k, je výkonější než MacBook začínající na 36k?
No v tom případě je MacBook neskutečně předražené zařízení.
Když si koupím nový iPad s klávesnici a Pencilem, furt to v základní konfiguraci vyjde lépe, a mám pořád dotykové zařízení 🙈
Bohuzel mobilni verze aplikaci nemaji stejne portfolio funkci, takze se nemuzeme bavit o plnohodnotne nahrade notebooku tabletem, byt ma ten tablet vyssi vykon.
Mirek, přesně tak, pokud se na tom nebudou dát spouštět normální desktopové aplikace, tak je ta „náhrada“ o ničem.
To už vyjde lépe surface, který má plnohodnotné windows!
Ale toto je svět Apple a tomu jde primárně o zisk, byl by blbej, kdyby dělal iPad s plnohodnotným MacOS… však škoda psát…
Prostě kupte si Macbook a iPad, bo tak to chce Apple a tak je to spravne ;-)
Jene prominte ale vy nebudete moc chytry vidte
Pokud jste uživatelem Applu, v tomto případě asi taky nebudete moc chytrý. Sám Apple prezentuje iPad jako zařízení, které se rovná PC. Dále pak zařízení, které je srovnatelné s Xboxem One X.Také jste říkal o marketingovém oddělení Apple a Cookovi, že není moc chytrý, když srovnává herní konzoli s tabletem?
S Xbox one X ho nesrovnávali, ale s Xbox one S a i o tom pochybuju že GPU v iPadu Pro bude dosahovat stejného výkonu jako GPU v Xbox one S.
Zodpoveda aj cena najdrahsi za 2099€ 😄
Je to zvláštní – přinejmenším tím, ze současné výkonnější zařízení nepotřebuje chlazení ventilatorem, než méně výkonné. Je pro to nějaké vysvětlení?
To je jednoduché. Na začátku x86(64) tlačili na maximální výkon a na spotřebu nehráli, naopak u ARM dbali vždy na spotřebu. S tím jak plynul čas, žačalo se v x86(64) tlačit na snížení spotřeby a u ARM zase rostl výkon. Takže když porovnáte výkon u MTB 45W vs ARM 3W, tak už je vám jasné, proč je to chlazené větráčkem. Sám MTB vlastním a větrák jsem slyšel snad dvakrát.
zase nezavadaj – staci pustit kodovanie filmu a pekne to hreje a huci – to tvoje plati len ak si surfujes po webe ;)
Quadrax: Tak to je jasný, že když zatížíš procesor na max, tak začne hřát a ventilátor vyletí na max.
Tak když na MB děláš hovno, tak ani větráček neuslyšíš, to dá rozum :-D
hele, Mirek jsem ja :-) certa, chce to registraci ;-)
OK. Takze vykon jak MBP. Pres USB C lze pripojit 4K displej. Proc k tomu nejde pripojit mys? A te 1T verze s 6gb RAM by teoreticky mela zvladat i MAC OS. Kdyby se aspon upravil system, kdyz k tomu pripojim ten monitor. Ale treba o tom Apple uvazuje, kdyz dal 1T verzi 6gb ram. Uvidime.
Ano, taky bych chtel mit jen jedno zarizeni, ktere je podle vseho za ok cenu, ktere predci vykon 92% notebooků, na kterém mohu spustit plnohodnotné aplikace a pouzivat mys. Kdo pracuje s tabulkami, databazemi apod, potrebuje monitor rozsirit a ne jen zrcadlit… pak by byl iPad skvele business zarizeni, ktere je snadne spravovat a pro ktere je velmi bezpecne. Ale umim si predstavit, ze v Applu to vidi jinak a mam s k tomu koupit jeste notebook nebo nejlepe iMac Pro. USB-C je ale dobrým krokem, hura za snadard a uvidime.
Ja temhle benchmarkum teda uz moc neverim.
Jak je mozny, ze novy Iphony, byt trhaj rekordy v Antutu, pomalejsi nez top Androidy?
Staci se na youtub podivat na srovnani mate 20 pro vs iphone x, nebo P20 pro, nbo dokonce i:
https://youtu.be/omto9Q-eS_Q
Ma pro to nkdo vysvetleni?
Väčšina porovnávaní sa točí len okolo spúšťania aplikácií – ios ma celkom “dlhú” animáciu po spustení – tá by sa dala skľudom vypnúť – ale je možné že kód sa vykonáva už počas nej takže je to ok.
Pozri na tento test
https://i.postimg.cc/d3pV06WD/CD03-C23-B-1-E58-4564-A4-FB-E169-EBDEA0-F0.jpg
Pocophone ma o 7% menší displej, má ips, má menšie rozlíšenie, má o 30% väčšiu batériu a xs max o 20% lepšiu výdrž. Nie je to vyslovene nejakou megalománskou optimalizáciou ios ale skôr dobrým performance controllerom. Ten napr určí že na loadovanie aplikácií stačí použiť tie low power jadrá (cca 3/4 výkonu ip6s) a ušetriť energiu – preto sa spúšťajú “troška” pomalšie ale získaš výdrž – preto sa v testoch stáva že ip6s niektorú app spustí rýchlejšie ako xs – ip6s ide totiž na full.
Ešte ny mohol byť trocha rozdiel v architektúre a to že antívne ios app sa musia natiahnuť naraz do pamäte celé kdežto java sa prekladá za jazdy a po častiach ktoré sú vykonávané. Ale na to by som vsadil menej. Čo sa týka benchmarkov tie sa snažia vyťažiť kraltkodobo maximum a vidno tam plný potenciál.
Tyto benchmarky neříkají o opravdovém výkonu CPU zhola nic!
iPhone X, XS, XS Max je podle těchto testů rychlejší jak iPhone 7 Plus, ale v reálném provozu a delším zatížení (střih videa v iMovie) jsou výrazně pomalejší!
Mrkněte na YouTube a porovnání rychlosti iPhone XS Max vs iPhone 7 Plus a budete překvapení, že XS Max je ve střihu videa pomalejší i přesto, že v testu je jeho CPU cca 2x rychlejší.