Také vzpomínáte na časy, kdy jste si mohli vybrat PowerBook na práci nebo iBook na studia a volný čas? Veškeré rozhodování tak v podstatě spočívalo v tom, zda chcete počítač využívat skutečně k produktivní činnosti a měl by si sám na sebe vydělat anebo jej potřebujete pro něco, co je sice produktivní, ale peníze to přímo nevydělává. Ty časy jsou bohužel dávno pryč a postupně jsme si v nabídce Applu museli zvykat na nové počítače a jejich konfigurace. Během včerejšího dne se však odehrálo něco, co v případě novodobé historie společnosti nemá obdoby. Apple má nyní v nabídce šest různých přenosných počítačů a pokud se podíváme na jejich jednotlivé konfigurace, které jsou k dispozici bez toho, aniž byste si cokoli konfigurovali sami, pak je to rovnou 11 různých strojů.
Pojďme se nejprve podívat na ultra přenosná zařízení, mezi která patří 12″ MacBook, nový MacBook Air a v neposlední řadě pak také starý MacBook Air, který i nadále zůstává v nabídce Applu. Právě původní MacBook Air je v současné době nejlevnějším přenosným počítačem společnosti Apple. Bohužel jeho parametry a cena která je oficiální, jsou v roce 2018 tak trošku mimo realitu. Apple jej však sále nechal v nabídce a podle mého názru vsází zejména na to, co prodejci dělají již dlouhé roky právě s tímto modelem. Často jej totiž můžete sehnat za cenu okolo 25 tisíc včetně daně a jako bonus k němu tu a tam ještě navíc získáte sluchátka, předplatné Office nebo něco podobného. Ani v tomto případě si však troufám říct, že již MacBook Air původní generace nedává smysl a zaplatit za tento počítač v roce 2018 jakoukoli částku nad 25 tisíc korun je nesmysl.
Další možností, po čem sáhnout je MacBook 12″, ten osobně používám a mám jej již několik let k naprosté spokojenosti. Navzdory tomu, jak totiž Apple včera prezentoval extrémně tenké a malé tělo MacBooku Air, je 12″ MacBook stále tím nejmenším a nejlehčím v nabídce společnosti. Upřímně řečeno 300 gramů rozdílu a menší tloušťka v kombinaci s velikostí díky 12″ displeji dělají svoje a jedná se o skutečně miniaturní počítač, který však nabízí pro mě osobně dostatečně velký displej. Pravdou však je, že jej Apple nabízí o 4000Kč dráže než včera představený MacBook Air, ovšem s 256 GB pamětí. Air má v základu pouze 128 GB a rozšíření na 256 GB vás vyjde na 6000Kč. Na druhou stranu, co se výkonu týká, je 12″ MacBook s novým Airem zcela nesrovnatelný a dostačuje skutečně jen na kancelářskou práci nebo zcela základní úpravy ve složitějších programech.
Navíc Air je včera představený počítač, zatím co MacBook 12″ je ve své podobě na trhu již dlouhou řadu let a některé jeho části se zkrátka nedočkaly takového vylepšení, které nabízí Air. Za zmínku stojí Touch ID, bezpečnostní čip T2, lepší klávesnice, trackpad a řada dalších novinek, které nabízí Air. Pokud vám tedy nevadí 300 gramů navíc a jde vám o výkon, pak není příliš nad čím váhat a v podstatě kupovat od Apple v oblasti těchto ultratenkých počítačů cokoli jiného, než nový Air nedává v současné době pro mě osobně žádný smysl. Ten totiž i s 256 GB pamětí koupíte jen o 2000Kč dráže než 12″ MacBook a jeho výkon i vychytávky jsou s 12″ zkrátka o míle dopředu.
Pokud vám nejde až tak o mobilitu, pak do hry vstupují také MacBooky Pro. Zde v podstatě za stejnou cenu jako MacBook Air můžete koupit MacBook Pro bez TouchBar, který nabízí rozdíl v grafickém čipu a v procesoru a také displeji s vyšším jasem a gamutem P3. Problém je že v současné době nevíme, jak markantní rozdíl ve výkonu je mezi sedmou a osmou generací procesorů i5, které používá Apple v Airu a v Pro. Osobně si však myslím, že je to poměrně zanedbatelný rozdíl. Opět zde tedy narážíme na to, že si nedokáži nijak zdůvodnit proč kvůli o trošku vyššímu výkonu sáhnout po Pro místo Air a připravit se tak o T2 nebo TouchID a dalších vychytávky.
Nakonec tedy ve hře zůstává pouze MacBook Air a MacBook Pro s TouchBar, který je již o poznání výkonnější, má lepší displej a je to zkrátka skutečně počítač na práci včetně té nejnáročnější jako je střih videa nebo editování složitých PSD souborů a tak podobně. Pokud tedy chcete skutečně pracovat a produkovat každý týden množství věcí, volil bych MacBook Pro s TouchBar. Pokud vám jde o mobilitu a chcete počítač který je lehký, tenký a zároveň na své rozměry poměrně výkonný, pak není nad čím váhat a máte zde MacBook Air. Je tedy otázkou k čemu jsou všechny ty ostatní počítače v nabídce, když jsme zcela logickým dedukováním opět skončili u PowerBooku a iBooku, jen tentokrát s názvy MacBook Air a MacBook Pro.
“Problém je že v současné době nevíme, jak markantní rozdíl ve výkonu je mezi sedmou a osmou generací procesorů i5, které používá Apple v Airu a v Pro”
Akože úplne maximálne presne to nevieme ale cca to priblížim – grafika je cca na úrovni aira z roku 2013 (hd 5300) a cpu je na tom lepšie ale len v turbo booste – tam podá krátkodobý výkon ako mb pro nTB 2017 – ale akonáhle to trvá viac minút chladí sa throttlovaním a padá na základnú frekvenciu (prípadne keď sa zaťaži gpu zarovno s ním) takže spadneme na takú polovicu s tým že o dlhodobej záťaži nemôže by reč.
Gpu iris v mb pro nTB je tak 2x výkonnejšia a vďaka tdp a aktívnemu chladeniu si ten rozdiel nielen že udrži ale ešte aj znásobí. Uhd 617 padne ešte o jeden krát nižšie.
Ten rodziel je teda minimálne 2x v idealnom prípade a viac pri záťaži. Na iris sa dá aj kde čo zahrať na uhd určite nič.
Je to zariadenie na krátke “bursty” pri ktorých ani veľmi nespoznáte rozdiel medzi pro a air. Načítate stránku – bum burst rýchlosť a čítate a chladí sa. Otvorte naraz 10-15 tabov a chudák bude throttlovať – pro mávnutím ruky.
Ale možno je to vzhľadom na cieľovku airu v podstate ok. Detto platí pre macbook 12”
Díky za stručné srovnání. Hezký článek.
“Na druhou stranu, co se výkonu týká, je 12″ MacBook s novým Airem zcela nesrovnatelný a dostačuje skutečně jen na kancelářskou práci nebo zcela základní úpravy ve složitějších programech.”
Zcela nesrovnatelný by som nepovedal – bude veľmi podobný ako macbook 12” s i5 (verzia 512gb) prípadne pri cto konfigurácii. Bohužiaľ momentálne ponúka fakt slabý m3 za 1499 s 256gb – pomalosť je aj pri zapnutom filevaulte a teraz tomu pomôže t2 čip. Pravda v momentálnej ponuke je macbook 12” nevýhodný – čaká sa na ďalšie cpu od intelu – predpokladám aby si cenu obhájil že dostane rovnakú i5 ako air + touchid a t2 – následne to bude už asi len o veľkosti ako xs a xs max…
Samozrejme že ju nemám 😊 Svojho času som ale často videl Aira u študentov napr – alebo u žien v kaviarňach. Keď som predával macbook 12” bol som prekvapený koľko žien sa mi ozvalo (nie nemal som rose gold)… jasné z toho neurobím celosvetovú štatistiku, ale ono to tak nejak bude, že títo používatelia sa nedostávali na nejaké dlhodobé vyťažovanie cpu a následne throttlovanie atd atd.
Inak ako vidím nižšie ak tam ten vetráčik bude tak naozaj ten udržateľný výkon poskočí ešte o kúsok.
Pan redaktor, aj tak nesuhlasim. Mal som aj zakladny MacBook 12 a teraz mam CT0 i7, 16 GB .(Vela cestujem, potrebujem hlavne lahucky stroj). Ano je to obrovsky rozdiel aj ked aj na zakladnom modele som programoval dost vela a islo to vskutku svizne. Pokial nebezi Server a plus nejake vyvojove prostredie spolu )aj to islo celkom OK aj na zaklade. Ta pamat je ale dost limitujuca.
Pokial robi clovek grafiku, tak asi nie, na Java C++ alebo Xcode OK.
Imperatore ty jsem zas chytrej jak prdel 😀 myslím ze 8 generace na tom bude lépe jak 7 generace. Po prvních benchmarcich uvidíme, teď je zbytečný spekulovat co je lepší. Myslím ze apple ví proč nasadil tento čip, kvůli úspoře energie a výkon bude dostatečný pro 90% uživatelů. Pokud si chceš vyhonit nad výkonem, kup si imacpro….
Porovnával 7 generáciu i5 v pro a 8mu v airi – nie je i5 ako i5 ale už teraz ti môžem 100% povedať že “starý” air mal lepší výkon 😊 samozrejme že to bude postačovať – bežne to ľudia nepostrehnú no
Promin, ale Imperator to napsal presne tak jak to je, rozdil v IPC mezi Intelima generacema je naprosto nulovy a je potreba porovnavat jednak pocet jader (a taky jestli nema osekany cache jak m respektive Y) a druhak wattaz procesoru, plus jestli to chassis macbooku dokaze uchladit.
MB 12“ = 2c 5W
MBA 2018 = 2c 7W (oba osekana cache)
MBP 2017 = 2c 15W
MBP 2018 = 4c 25W cca (u vseho je kratkodoby boost)
Vykon odpovida wattazi a schopnosti to uchladit.
Jelen : väčšina užívateľov 12” a Air používa notebook ako mobil a tým padom ho nejako seriózne ani nezaťažia. Potom sú tieto technické parametre iba obyčajné “geekoviny”
A kto ide do pročka už asi vie čo môže očakávať – inak vďaka aktívnemu chladeniu vieš podržať boost u cpu na maxime a na gpu cca na polovici alebo opačne – čo je realtívne fajn (neviem ako to majú 25w a 45w tdp macy)
Inak správna náhrada airu je nTB pro – ktorý bol ak sa pamätáte aj tak označovaný – a má aj správneho 15w nástupcu 😊
Imperator: co presne mas na mysli tim aktivnim chlazenim? Protoze novy Air ma vetrak, nebo nema?
https://s.yimg.com/os/creatr-uploaded-images/2018-10/501c98e0-dd25-11e8-95ff-5e830d1fb1ea
Co je teda na tom obrazku vlevo nahore? Neni to vetrak? Aktivni chlazeni?
To by mohl být onen porcesor v novém MBA
https://ark.intel.com/products/189912/Intel-Core-i5-8210Y-Processor-4M-Cache-up-to-3-60-GHz-?fbclid=IwAR3N-zSqK32Cygp0ACBQEW4mG-aufXOCXQNPV1KOG2QjmtIjgqQSHEpVzFM
Hej hej to je on – dnes ho tuším intel pridal
7W, tak co, bude tam fan nebo ne? :) Spis ne co?