iFixit informoval o tom, že některé iPhony a Apple Watch přestávají v nemocnicích fungovat. Většina odborníků si zprvu myslela, že se jedná o chybu způsobenou elektromagnetickým pulzem (EMP), avšak v tomto případě se jedná o zcela něco jiného. Problémy totiž podle iFixit způsobuje helium, které se v nemocnicích v určitých přístrojích používá.
O problémech s jablečnými zařízeními v nemocnicích se začalo poměrně intenzivně mluvit po zprávách z nemocnice Morris Hospital, která se nachází nedaleko Chicaga. Tato nemocnice se dočkala nového zařízení pro magnetickou rezonanci. Chvilku po samotné instalaci se začali zaměstnanci zařízení potýkat s tím, že jejich iPhony a Apple Watch přestávaly fungovat. Jako možnou příčinu nefunkčnosti označovali nemocniční technici právě elektromagnetické pulzy způsobované magnetickou rezonancí. Zarážející ale bylo, že se s těmito problémy potýkaly pouze jablečná zařízení, jelikož všechny telefony s operačním systémem Android fungovaly bezchybně. Když se technikům pod ruce dostalo na čtyřicet nefunkčních zařízení pouze od Applu, začali pomalu o teorii s elektromagnetickým pulsem pochybovat. Jeden z techniků proto zamířil pro rady na Reddit, kde se se zvláštním problémem pochlubil.
Zde se poprvé od ostatních uživatelů dozvěděl, že by problém mohl být v tekutém heliu, kterým zařízení pro magnetickou rezonanci disponuje. Po dalším prozkoumávání se zjistilo, že za nefunkčními telefony a hodinkami Apple bude nejspíše opravdu tekuté helium, jelikož při instalaci magnetické rezonance došlo k jeho úniku. Některá jablečná zařízení sice začala opět správně fungovat, avšak pár z nich se ani po několika dnech nevzpamatovalo.
Apple Watch Series 4 patřily mezi postižená zařízení:
O záhadných poruchách se dozvěděl až ředitel iFixitu, Kylu Wiensovi, který začal spolu se svou společností po příčině poruch pátrat na vlastní pěst. Nejprve si myslel, že se jedná o problém v gyroskopu a akcelerometru, do kterého se mohly dostat částice helia a zničit je tak. Ovšem tuto teorii Kyle ihned vyvrátil, jelikož gyroskopem i akcelerometrem disponují všechny telefony, včetně těch Androidích. Poté přišla na řadu možná chyba v operačním systému, avšak i tuto možnost Kyle vyvrátil. Po chvilce studování však přišel na opravdovou příčinu – oscilátor, který je součástí procesoru.
Oscilátor je často vyrobený z křemene, avšak Apple používá pro své oscilátory jiný materiál, který je na helium náchylný. Kyle Wiens se tedy rozhodl, že provede několik testů. Rozhodl se vložit iPhone 8 Plus do sáčku s heliem a po několika minutách telefon opravdu přestal fungovat. Zajímavé však je, že Apple si je této vlastnosti vědom a dokonce v jednom z jeho dokumentů na tuto skutečnost upozorňuje:
„Vystavíte‑li iPhone prostředí s vysokými koncentracemi průmyslových chemikálií, mimo jiné blízkosti odpařujících se zkapalněných plynů, například helia, může dojít k poškození iPhonu nebo k narušení jeho funkcí. Řiďte se výstražnými tabulemi a značeními.“
Pokud se tedy i vy pohybujete v prostředí, kde můžete přijít do kontaktu s heliem, dávejte na své jablečné produkty pozor. Nevědomky byste je totiž tak mohli usmrtit a již je nevzkřísit. Záruka se na tyto poškození samozřejmě nevztahuje.
Oscilátory jsou z křemíku ne z křemene. To je celkem velký rozdíl 🤦♂️😂
Opravdu? Nikdy jste nenarazil na pojem Quartz oscilator? Křemen se běžně používá pro konstrukci oscilátorů, podobně jako další piezoelektrické materiály. O využití křemíku jsem nikdy neslyšel.
no, ale nesmíte věřit tomu, jak Vám to přeloží Google, nebo co nějaký trotl napsal na Wikipedii. Quartz oscilator je prostě křemíkový oscilátor. Křemen je minerál – oxid křemičitý, tj. jedna z forem výskytu křemíku na Zemi. Křemík je chemický prvek.
-> Já: ach jo, hlavní součástí oscilátoru je rezonátor a ten se dělá z tenkého výbrusu krystalu křemene (SiO2) – takže bude asi lepší tomu říkat křemenný (případně krystalový) oscilátor
Mám v práci pri sebe Hélium vo flaši ale únik tam nie je žiaden 😀 snáď to tak zostane
Jak by to při reklamaci zjistili?
A co iPhone X / XS ? Mali by byt vodotesne, takze by sa helium nemalo dostat do zariadenia, nie?
VODOtesné. Molekula vody je trošku väčší chlapík ako atóm hélia.
Dopr… Sbohem plavání v heliu :-(
celkom by ma zaujimalo co to sposobuje – lebo helium ako vzacny plyn by nemalo reagovat s nicim
A jak?? Siri bude mluvit jak smoulinka?? 🤔😂
Ten smajlík, co pláče smíchy, sedí. Ano, občas nějaký „překladatel“ bloudí v pojmech -silikon-křemen-křemík, ale prvek Si se rezonátorů nedává, broušený a pokovený křemen je tam běžně. Mám jich v šuplíku cca 600.
debilně se to zařadilo, patřilo to :Filip Sádovský
Záruka se na tyto poškození „samozřejmě“ nevztahuje. -> jak jinak, to mohl napsat jen pasák ovcí na apple fan webu.