Není žádným tajemstvím, že valná většina produktů od Applu se vyrábí v Asii, což přináší jableční společnosti při množství, které od dodavatelů vyžaduje, obrovské finanční úspory. Pro dodavatele je pak tato zakázka též velmi lukrativní a její získání zajistí některým z nim existenci bez nutnosti hledat další společnost ke spolupráci. V asijských továrnách ale bohužel nejsou podmínky pro zaměstnance nikterak růžové, což dokazuje i nedávný případ z Číny.
28 středoškolských studentů pracovalo nelegálně na výrobní lince pro produkci Apple Watch. Poprvé si této situace všimla hongkongská skupina pro ochranu lidských práv Sacom, která tvrdí, že studenty nezákonně zaměstnala společnost Quanta Computer. Podle dosavadních informací měli studenti pracovat přesčas a i v noci, což je v Číně nezákonné. Všichni studenti zde měli pracovat pod záštitou stáží, kterých se musel zúčastnit každý jeden student, aby mohl dokončit ročník.
Sacom, skupina pro ochranu lidských práv, vyzpovídala všech 28 postižených studentů, přičemž všichni z nich potvrdili, že se na výrobě jablečných hodinek museli podílet v rámci stáží. 11 studentů dokonce uvedlo, že kdyby se stáží nezúčastnili, tak by nemohli dle slov jejich učitelů dokončit ročník. Vyzpovídaní studenti si ale nestěžovali pouze na práce přesčas a v noci. Většina z nich si také stěžovala stále se opakující činnost, kterou museli mnohdy vykonat i tisíckrát denně. Jeden student navíc uvedl, že dalších 120 studentů pracovalo přímo pro společnost Quanta Computers, s největší pravděpodobností také nelegálně.
Společnost Apple samozřejmě tuto situaci nenechala jen tak a zahájila vyšetřování, z jehož výsledků vyvodí pro dodavatelský řetězec postihy. Apple si na své dodavatele dává velký pozor a striktně kontroluje, že každý z nich dodržuje pracovní zákony své země. Ani jeho dohled však bohužel podobným problémům čas od času nezabrání. Téměř před rokem bylo zjištěno, že jeden z největších výrobců iPhonů, Foxconn, zaměstnává studenty, taktéž jakožto stážisty. Stejně jako v tomto případě byli studenti nuceni nezákonně vykonávat práci, aby mohli dokončit ročník ve školách.
Společnost Apple každoročně zveřejňuje detaily o tom, zda-li jeho dodavatelé dodržují pracovní podmínky. Letos se v detailech objevilo 44 hrubých porušení pravidel. Doufejme tedy, že tento rok bude tohle číslo menší.
Taky jsme na střední chodili na sběr kamenů, drátkování chmele a na brambory, jednou jsme tam byli měsíc. Pravda, v noci ne, to by se nedalo, ale při „stáži“ při výrobě bot ve Zruči jsme dělali na směny.
Jenže v podobných případech nejde o počet lidí, ale spíš o to, že se něco takového vůbec děje.
A dcera má návštěvu Makra jako podmínku k ukončení ročníku SŠ? Nechci vyznít nějak zle, ale přijde mi, že porovnáváte neporovnatelné.
Šetřit se musí všude 😂😂
Petr Konečník a muj telefon jsem si vyrobil sam
At je nechaj vyrábět😄 hlavně aby se už zlepšila dostupnost.. od Francie až po Polsko stále nedostupný😤
v Astore v Německu normálně na pultech.
Tak jim nezavidte…
Kdyby se to nedostalo na veřejnost tak je to Applu úplně u prdele:D Kdyby jim tak velmi záleželo na dodavatelích, tak to nenechávaji montovat v asijských zemích za minimální náklady.
Čte si pan redaktor co vypotí z hlediska gramatiky? Asi u vás nemáte jazykové korektory jako v novinách a časopisech. Jinak by jste nepsal „jablecní“ a další nesmysly co jste se špatně naučil v základní škole. Zapněte si automatické opravy, jinak vypadáte jako hlupák a děláte svému serveru ostudu.
Také tato část věty: její získání zajistí některým z nim existenci“ asi také nebude nesprávnejší, rovněž je rozdíl mezi Computers a Computer že ano.