Nebudu vám lhát. Na Touch ID jsem si za posledních několik let velmi zvykl a oblíbil si jej. Bylo pro mě totiž velmi pohodlné, rychlé a jeho využívání jsem ještě donedávna považoval za intuitivní. Jelikož je však tato technologie minimálně u produktů od Applu vzhledem k trojici nedávno představených iPhonů na ústupu, bylo na čase se s touto skutečností smířit a začít využívat jeho alternativu Face ID, která má být v mnoha ohledech daleko lepší. A to skutečně je, nikoliv však ve všem.
Přestože jsem byl na Touch ID zvyklý, převyknout si na Face ID nebyl v žádném případě problém. Tvář jako heslo je totiž skutečně parádní nápad, který vám ušetří nejeden dotyk telefonu. Vše navíc funguje dle mého názoru o poznání spolehlivěji a i rychleji. Problémy nemám ani při nošení slunečních brýlí či když mám bundu zapnutou téměř až po nos a před zimou se chráním i kapucí na hlavě. I v takových případech mě Face ID bez problému rozpozná. U Touch ID jsem si ale podobný luxus v některých situacích užívat rozhodně nemohl. Stačilo jen jeho malé zašpinění, navlhčení či zpocený prst a problém byl na světě. Též jsem nenáviděl chvíle, kdy jsem měl na rukou rukavice, ze kterých jsem kvůli odemčení vytahoval palec. Jasně, kódem telefon taky otevřete bez problému. Face ID je ale zkrátka rychlejší a po stránce využití daleko příjemnější.
V autě je Face ID oříšek
Touch ID mi ale daleko více vyhovovalo například i v autě, kdy jsem přes něj telefon připnutý na větrací mřížce daleko rychleji odemknut. U Face ID je ale stejný úkon celkem problém, jelikož se naklánět při řízení více do středu auta, aby vás jeho senzory zachytily, opravdu nechcete. Nemít téměř vždy po ruce přítelkyni se znalostí číselného kódu k telefonu, byl bych v těchto situacích poměrně často bezradný. Teď ale rozhodně nemluvím o “esemeskování” či podobných vylomeninách za volantem, ale například o spuštění navigace, kterou již máte nastavenou, ale potřebujete ji po odemčení telefonu ještě ručně spustit. A jak to tak bývá, že vám navigace neběží si prakticky vždy všimnete až po már desítkách či stovkách ujetých metrů.
Odemykání skrze otisk je daleko využitelnější i v situacích, kdy si chcete například jen rychle něco zkontrolovat na ležícím telefonu opodál. Zatímco s Touch ID stačilo přiložit prst, u Face ID je potřeba telefon zvednout a podívat se do něj, což v některých situacích zkrátka úplně dobře nejde. Krom nezdvořilého chování, za které by mohli někteří lidé zvednutí telefonu a podívání se do něj považovat, učinil Apple zabitím telefonů s Touch ID přítrž například i “opisovačům” ve škole, kterým se nyní budou telefony pod lavicí též odemykat daleko obtížněji. Na druhou stranu, „zorné pole“ senzorů pro Touch ID je dle mého názoru skutečně velmi dobré a váš obličej zaznamená i v případě, že jste i lehce mimo.
Ještě donedávna jsem používal na iPhonu 6 Touch ID, nyní si zvykám na Face ID z XS:
I Face ID má ale spoustu plusů. I taková hloupost jako ranní kontrola telefonu, kterou většinou provádíme ještě v polospánku, je totiž díky odemčení skrze obličej jednodušší. Mozek totiž můžeme s trochou nadsázky zapnout až o pár vteřin později. Telefon navíc nemá problém ani s tím, když se jej snažím odemknout s polovinou hlavy zabořenou v polštáři, což beru jako velké plus. Když ale pominu podobné „hlouposti“, musím uznat, že procházení iPhonu s Face ID je zkrátka pohodlnější už kvůli tomu, že kdykoliv narazíte například na webovou stránku vyžadující heslo, máte k němu přístup prakticky hned bez toho, abyste museli udělat cokoliv navíc – v případě Touch ID tedy třeba položení palce na tlačítko. Může se to zdá sice jako pitomost, nicméně plynulejší průchod systémem to rozhodně zajišťuje.
Kompromis? Proč ne
Jaký výsledek tedy mě jakožto dlouhodobému uživateli Touch ID vychází? Asi takový, že obě technologie mají něco do sebe a jasného favorita nespatřuji ani v jedné z nich, byť bych se mírně přikláněl na stranu Face ID. Ve výsledku bych ale nejraději v ruce držel telefon, který by disponoval jak Face ID, tak i Touch ID, které bych mezi sebou mohl vzájemně kombinovat a v určitých chvílích vždy využít tu, která by se mi zrovna hodila více. Zda se ale Apple odhodlá k implementaci Touch ID do displeje někdy v budoucnu či nikoliv je v tuto chvíli ve hvězdách. Já bych ale tento krok určitě kvitoval.
Mám špatnou zkušenost s kontrolou notifikací, kdy po „kouknutí“ docházelo k odemknutí telefonu. Následné rychlé uložení přístroje v kapse dopadlo často špatně, protože přístroj prováděl co sám chtěl :-) . Po pár trapných zážitcích jsem byl nucen začít ťukat heslo jak ta dob……
Při jízdě v automobilu nemáte co sahat na telefon
Tak jako na xs face ID funguje spolehlivě do 45 stupňú od zařizení, tak nechápu jak má ten mobil přidělaný na ty mřížce. Funguje to skvěle za všech podmínek a to ID touch byl oproti face ID strašne zdlouhavý!
Tak hlavně přiložení prstu pro potvrzení transakce je vědomý akt, což je dost rozdíl.
Každá z technologií má své výhody a nechápu, proč se jedná zbavovat.
A platba s FaceID to není vědomý akt? Tam se taky musí zmačknout vědomě tlačítko.
Tak to Vam pane redaktore zavidim. U me bohuzel Face ID se slunecnimi brylemi nefunguje. Takze temer cele leto jsem venku odemykal kodem. To same po ranu v posteli, pokud mam hlavu polozenou na polstari, tak nefunguje. Nebo kdyz je zamnou okno tak se Face ID taky vetsinou nechyta.
Doporučuji vypnout „Vyžadovat pozornost pro Face ID“. Taky mě iPhone X nemohl poznat s brýlemi. Po vypnutí této funkce vše funguje naprosto skvěle!
To je ale vše špatně. Doporučení IVA je hloupost!!! Tim se snižuje zabezpečení. Pokud Vás v šále, v brýlých, v čepici atp. telefon nepozná a vyzve k zadání kódu, ihned tak učiňte. Příště už se odemkne, protože se naučí další část vzhledu. Na začátku jsem často problém také (X), ale nyní již vše šlape kdykoliv a jakkoliv. PS: Po updatu na ios12 je FaceID skutečně ještě rychlejší a bere více úhlů.
To jsem nevěděl, díky za upozornění.
Za sebe musím říci ze jsem se toho bal, ale nakonec pohoda a Face ID super. Vlastním iPhone X
Tie okuliare nie sú pravda, veľké zrkadlové okuliare a Iphone XS úplne v pohode odomyká :)))
Možná hloupá otázka, ale jak to funguje ve tmě?
Naprosto skvěle a bez problémů.
jak to muze byt rychlejsi nez touch ID, kdyz stejne musis pouzit prst k tomu aby si otevrel telefon…
https://www.youtube.com/watch?v=52ZFZCZgmm0
speed test
Ja mám Face ID už skoro rok a maximálna spokojnosť, naopak už mi vadí touch ID na iPade. Neviem ako máte umiestnený iPhone v aute ale ja v držiaku ho mám náročený mojim smerom aby som naň aj videl a odomyká sa mi aj sám keď príde notifikácia a to je skôr ako naň vôbec dokážem šahnúť. A navigáciu používam na iPade s tým že ju proste treba nastaviť pred rozjazdom auta… čo sa týka doma, treba si kúpiť stojan z qi a jednak je to komfortnejsie čo sa týka nabíjania a taktiež nieje problém ho hneď odomknúť z rána. Kúpiť qi stojan za 7-15€ podľa toho ako rýchle nabíjanie chcete nieje proste fin. položka
Vsechno hezke , ale pokud jsou na displeji notifikace , staci se jen podivat, aniz bych chtel odemknout, sam se odemkne- a jak pise Luban… zkuste ho hned strcit do kapsy…radeji jsem se prestal na tel jen tak divat vcetne casu, a stale pri vytazeni z kapsy kontroluji zda ho nevracim odemknuty… debilita
nato sú super watch, notifikácie na zápästí a telefón vyberám z vačku len keď už chcem naňom odpísať
A to je hlavní účel Face ID, přestat zbytečně a neustále koukat na mobil.
Takhle se to člověk líp naučí. 😉
Já mám velký problém se slunečními brýlemi. Mám tři a ani jedny Face ID nikdy neodemkne. Stejně jsem zkoušel zadat hned kód s tím, že se to telefon (X) naučí ale nepomáhá to. Stejně jako reset a znovu učení. Takže léto byl s Face ID dost obtížné…
Kudlanka.. ano přesne.. no neber to za 30 litru😀