V pondělí společnost Intel uspořádala každoroční konferenci s názvem Fall Desktop Launch Event v New Yorku. „Modrý“ výrobce čipů na této akci ukázal nové procesory pro desktopové počítače z řad Intel Core i9 a Intel Xeon, včetně 28 jádrového Xeonu, který je určený především pro profesionální uživatele, kteří ví, co s výkonem. Právě tento procesor by se mohl objevit v novém Macu Pro, který by měl výkonnostně překonat vloni představený iMac Pro. Proč? Vhodnější adept v tuto chvíli neexistuje a pravděpodobně ještě chvíli ani existovat nebude.
Konkrétní název procesoru, který by mohl být součástí nového Macu Pro, je Intel Xeon W-3175X. Tento procesor má, jak už jsme si v úvodu řekli, 28 jader (56 vláken) a je určen především pro bezproblémový běh těch nejprofesionálnějších aplikací. Takt procesoru je v základu nastaven na 3,1 GHz, avšak v boost módu by se takt mohl vyšplhat až na těžko uvěřitelných 4,3 GHz. Dle Intelu je Xeon W-3175X vybaven šestikanálovým paměťovým řadičem DDR4, který podporuje až 512 GB pamětí. Na to, že se jedná o jeden z nejvýkonnějších procesoru od Intelu, čítá jeho hodnota TDP pouze 265 Wattů, což je vcelku málo.
Takto vypadá současný Mac Pro:
Již v roce 2016 začal Apple naznačovat, že pracuje na úplně novém, modulárním Macu Pro. Podle různých informací a úniků jsme se tohoto jablečného počítače měli dočkat už na konci roku 2018, avšak s největší pravděpodobností nový Mac Pro spatří světlo světa až na začátku roku 2019. Pokud byste si chtěli tento Mac Pro pořídit, tak si připravte opravdu hodně peněz. Jen cena samotného procesoru od Intelu, který by mohl v novém Macu být, by se mohla pohybovat i v řádu tisíců dolarů.
Pouze 265 wattů? Mate predstavu, jake TDP maji ty Xeony napr. v iMacu Pro a jak velky je potreba chladic na uchlazeni 265 wattovyho cpu?
když apple „dokáže“ v MBP uchladit reálně 60-70W i9 pomocí 50g chladiče, tak proč by se 265W CPU a 250W grafika nevešla do Mac Pro o objemu pár litrů
Tak jednak se pozastavuju nad slovem pouze u hodnoty dvojnasobne nez je bezna.
Ale jinak mas dobrou pripominku, on totiz ten chladic v MBP tu i9 uchladit nedokaze. Tam je to ale kompromis, protoze jde o notebook kde vaha a rozmery hrajou roli. Pokud budou chtit udelat desktop s 265 wattovym cpu co akorat throttli, tak proc ne. :D
Rád bych dodal že tenhle xeon je to nejlepší od intelu nikoliv od konkurence a že tenhle procesor je určený pro servery nikoliv pro pracovní stanice. Na servery u apple jsou minimacy v racku.
Tenhle procesor je pro pracovní stanice plebs. 28 jader nevyužije žádný grafický (2D/3D), audio ani video software, a to ani v dohledné době 4 let. Aktuální software je funkční a programátoři zpohodlnělý (když to funguje proč se snažit). 12/16 core je ideál. vyšší počet je ku škodě a zbytečně to zvedne cenu MacuPro do nebeských výšin (jen 3000 USD stojí CPU). Dual verze pro desktop nemyslitelná, protože je to uchladitelný pouze velkým vodníkem (což zas chce prostor) a zdroj by musel mít alespoň 1500W abych pak mohl přidat dvě výkonné GPU.
512 GB Ram umí i konkurenční AMD ale to není tak podstatná informace jako to, kolik umí PCie linek. naprosto podstatná informace, pokud chcete mít rychlé diskové pole na nvme a použivat výkonné GPU bez brzdy. A xeon má o proti AMD sice o 4 linky navíc (68 vs 64), jenže Xeon má jen 24 linek pro PCie 3.0 a Threadripper má zas všech 64 linek pro Pcie 3.0. Tím má cirka o skoro 60 % vyšší propsutnost. Čím větší propustnost, tím větší oběm dat poběží vícero směry. Nejvíce pocítí ty, co mají více jak dvě výkonné GPU + Raid Nvme.
Zatím co úloha vykreslení modelu poběží stejně rychle na 12 core jako na 28 core. Jinak 512 GB Ram s ECC stojí kolem 3 000 USD ;-)
Takže o tom co bude mít MacPro za cpu je hodně předčasné mluvit i když podle mě bude mít tři řady na 8/12/16 core i9 a dual je asi jen můj vlhký sen :-)
* objem dat má být