Zavřít reklamu

Příběhů a rozhovorů o tom, jaký byl Steve Jobs, jsme viděli už mnoho, avšak vždy je zajímavé zjistit něco nového. Dnes byla zveřejněna další část z knihy Kena Kociendy. Ten je bývalým softwarovým inženýrem Applu a nedávno vydal knihu Creative Selection. Ta je velmi oblíbená a sklízí úspěchy na poli prodejů. Co v ní tedy Kocienda na Jobse mimo jiné prozradil?

Hned na začátku si nebral servítky: „Představte si, že vám váš šéf do očí řekne, že váš projekt nestojí za nic. A teď si představte, že ten šéf je Steve Jobs. Přesně to se mi stalo, když jsem byl hlavním inženýrem softwaru pro iPhone ve zlatých časech Applu. Jak jsem na to měl zareagovat? Nepřišlo mi jako dobrý nápad souhlasit s ním, protože bych tím uznal, že jsem schválně udělal nekvalitní produkt. Na druhou stranu nesouhlasit s ním by se mi asi také vymstilo, pokud bych se tedy nechtěl pohádat s jedním z nejznámějších CEO na světě. A to jsem opravdu nechtěl.“

Celé se to týkalo fontů, které měl Kocienda připravit pro retina displej iPhonu 4. Jobsem zvolená vulgární slova Kociendu moc nepotěšila, ale to, že alespoň dostal zpětnou vazbu, ano: „Připravil jsem osm možností, mnoho z nich byly variace na starý font Helvetica a zbytek byly nějaké ostatní, aby byl vidět kontrast. Ale u každého z nich nastal stejný problém: Když se zvětšila velikost, vertikální čáry u velmi důležitého písmena M (Mail, Message apod.) nevypadaly vůbec dobře. Rozhodně ne lépe, než u předchozího displeje, který neměl retinu. Vrátili jsme se tedy s kolegy na začátek a během pár dní jsme vymysleli Helvetica Neue. Tato verze, díky malým změnám, konečně zobrazovala každé písmeno perfektně ostré. Steve ho okamžitě schválil.“

Tyran nebo nejlepší šéf? Názory na Jobse jsou různé.

A právě upřímnost spojená občas i s vulgárními výrazy dohromady způsobovaly, že si mnoho lidí o Jobsovi myslelo, že je namyšlený tyran. Kocienda s tím nesouhlasí: „Lidé občas neviděli skrze Stevovo chování, díky kterému ho považovali za tyrana a blbce. Kritika může být prospěšná, i když není konstruktivní. Steve neměl problém cokoliv zamítnout a nevysvětlit proč. Když se mu něco nelíbilo, zkrátka řekl ne. Jeho styl zpětné vazby byl přímý a řekl maximálně, že myšlenka daného nápadu není dobrá, i když neřekl přesné a konkrétní důvody. Klíčem k tomu, jak tuto kritiku přijmout, bylo uvědomit si, že jeho slova jsou mířena na vaší práci a ne na vás osobně.“

Kocienda má rozhodně pravdu v tom, že abyste byli schopni pracovat se Stevem Jobsem, museli jste umět snášet jeho chování, které občas nebylo vůbec příjemné.

steve-jobs-laugh-fb

Dnes nejčtenější

.