Operační systémy, určené pro jablečné počítače, prodělaly od chvíle svého vzniku obrovskou proměnu a ušly dlouhou cestu. Na stránkách Letem Světem Applem vám budeme postupně přinášet seriál o všech verzích desktopového jablečného operačního systému od roku 2000.
Společnost Apple vydala operační systém OS X Yosemite, pojmenovaný po známém národním přírodním parku, jako jedenáctou hlavní aktualizaci svého OS X. K oznámení a distribuci verze pro vývojáře došlo 2. června roku 2014 na tehdejší WWDC, betaverze pro testery z řad veřejnosti byla vydána 24. července téhož roku. Oficiální plnohodnotnou verzi pro veřejnost vypustila jablečná společnost do světa 16. října 2014.
Spolu s OS X Yosemite přišlo významné přepracování uživatelského rozhraní – nastoupil „plochý“ grafický design s estetikou podobnou té, kterou Apple představil u iOS 7. Mobilním operačním systémům iOS 7 a iOS 8 se přizpůsobily i některé z ikon v OS X Yosemite. Mezi další změny po designové stránce patřilo několik zcela nových ikon, světlá a tmavá barevná schémata, nahrazení písma Lucida Grande fontem Helvetica nebo třeba změna vzhledu Docku.
Řadu funkcí v OS X Yosemite Apple přizpůsobil kontinuitě a přispěl tak k ještě lepší a efektivnější integraci s řadou dalších jablečných služeb a platforem, ať už to byl iCloud, nebo operační systém iOS. Funkce Handoff umožňovala integraci nového jablečného desktopového operačního systému s mobilními zařízeními s tehdejším iOS 8 – k integraci docházelo za pomoci Bluetooth nebo Wi-Fi připojení. Uživatelé mohli díky Handoff na svém Macu přijímat telefonní hovory z iPhonu, odesílat a přijímat textové zprávy nebo aktivovat osobní hotspoty.
Notifikační centrum se v OS X Yosemite dočkalo nové sekce s názvem „Dnes“, kde si uživatelé mohli zobrazit informace, aktualizace a widgety z nejrůznějších zdrojů. Nativní aplikace iPhoto byla nahrazena aplikací Fotky, uživatelé mohli k nahrávání fotografií napříč zařízeními využít knihovnu fotografií na iCloudu. Multifunkční nástroj Spotlight se stal ještě významnější součástí systému: pole pro zadávání dotazů se objevovalo ve středu obrazovky a výsledky vyhledávání nyní zahrnovaly i výstupy z online zdrojů, jako byl vyhledávač Bing, Mapy nebo Wikipedie. Safari nabízelo možnost prohlížení webu v anonymním režimu a ve více oknech najednou.
Operační systém OS X Yosemite se setkal vesměs s příznivým přijetím ze strany uživatelů, kteří si oblíbili zejména zjednodušené uživatelské rozhraní. Dočkal se ale pochopitelně i kritiky – ta se týkala jistých problémů se stabilitou sítě, zobrazováním ve Finderu nebo například jevu, označeného jako „unicode of death“.
Zdroje: Engadget, Ars Technica,