Zavřít reklamu

Apple před malou chvílí uvolnil pro veřejnost více než čtvrt roku testovaný operační systém pro Macy – macOS 10.14 Mojave. Děje se tak přesně týden po vydání trojice operačních systémů v čele s iOS 12. Co vše nový macOS Mojave přinesl, s jakými Macy je kompatibilní a jak na něj aktualizovat?

Reklama

A valnou většinou novinek jsme vás seznámili v předešlých měsících a ve včera vydané recenzi. Přesto si ale macOS Mojave drobné shrnutí zaslouží i v tomto článku. Dočkáte se v něm jak zvýšení bezpečnosti a vylepšení některých funkcí, tak i nových aplikací a vylepšení designu. Na první pohled zaujme především Dark Mode, který přebarví bílé části systémů na tmavé, což dodá vašemu Macu nádech luxusu. Užít si budeme mocit i dynamické tapety, které se budou na ploše Macu měnit v závislosti na denní době. 

V loňském roce se na Mac App Store lehce pozapomnělo a redesignu se dočkal “jen” App Store v iOS 11. Letošek však tento rest Apple napravil a od základu “překopal” i obchod s aplikacemi pro Macy. Ten nyní působí modernějším dojmem a celkově zapadá do designu, který se Apple snaží využívat všude. V novém App Storu naleznete různé články o aplikacích či výběry redakce, dále pak videa a samozřejmě náhledy. Tohle vše však známe i z iOS, takže nás tato novinka na Macích nejspíš příliš nepřekvapí.

Pěkného upgradu se dočkala i Plocha, která je nově schopna zařadit jednotlivé soubory na ní do sad nebo chcete-li stohů, což též lehce připomíná novinku z iOS 12. Výrazný upgrade dostaly i screenshoty, které se též přiblížili těm z iOS 12. Nově se totiž můžete těšit na náhled snímku ve spodním rohu obrazovky, což známe právě z iPhonů či iPadů. Přibyla též možnost nové zkratky Shift + Command + 5, po jejímž využití se spustí jednoduchý editor pro screenshoty s možností nahrávání obrazovky. Přepracovaný je ale například i takový základ, jako je Finder. Ten nově nabízí zobrazení ve formě galerie s náhledy jednotlivých souborů, což může při práci ušetřit spoustu času.

Sluší se zmínit i nové aplikace Domácnost, Diktafon a Akcie či vylepšení pro FaceTime, který bude již brzy podporovat skupinové hovory až pro 32 lidí.

Úplný seznam novinek:

Brzy aktualizujeme

První pohled na novinky v macOS Mojave:

 

Macy, které jsou s macOS Mojave kompatibilní:

  • MacBook (Early 2015 nebo novější)
  • MacBook Air (Mid 2012 nebo novější)
  • MacBook Pro (Mid 2012 nebo novější)
  • Mac mini (Late 2012 nebo novější)
  • iMac (Late 2012 nebo novější)
  • iMac Pro (2017)
  • Mac Pro (Late 2013, modely mid 2010 a mid 2012 nejlépe s GPU podporující Metal)

Jak aktualizovat:

Instalace aktualizace je jako vždy velmi jednoduchá. Ještě před ní však doporučujeme důležité soubory zálohovat, čímž se vyvarujete případným problémům, které by se mohly při aktualizování objevit. K záloze lze využít buď Time Machine či samozřejmě iCloud nebo jiné cloudové úložiště, na které lze nahrát ty nejdůležitější soubory, popřípadě i externí disk.

Poté už jen stačí navštívit Mac App Store, kde by se vám měla aktualizace objevit v záložce Aktualizace. Ačkoliv by měl update Apple uvolnit v 19 hodin, je možné, že se vám v App Store zobrazí až po pár minutách a i její stahování může být pomalejší. Až se update stáhne, stačí už jen postupovat dle pokynů na obrazovce Macu a vyčkat.

macos mojave beta

Diskuze k článku

    Tak uvidíme :) řekl bych, že to letí maximem linky, žádný přetížený servery. Jede to 5min a jsem v půlce :) tak doufám, že se s tím dědeček Air 2014 nějak popere

    Trošku mě mrzí, že zase nejde minimalizovat nebo posunout okno hovoru na Macu. To okno při jiné práci v tom pravém horním rohu překáží. Jo a když použijete kalkulačku, tak po „zasunutí“ toho bočního panelu Vám ty údaje zmizí. To, co fungovalo dobře v SIeře, tak v High Sieře a Mojave nejde… Ach jo.

    Nevite nekdo jestli bude fungovat i na MacBooku pro 2011? Na seznamu kompatibilnich zarizeni , ktere apple vydal uz neni.
    diky

    Už mám instalený na dvou MB Pro 13″ 2011 (early a late) na jednom čistá instalace a na druhém přeinstalování a na obou super. Vzhledem k faktu, že můj hlavní „stroj“ je MB Pro 15″ 2015 a na tom to běží taky super už několik dní, tak si myslím, že se jim Mojave povedl.

    Ještě doplním, že jsem se na ty dvě 2011 nechtěl už s novým OS hnát, ale vzhledem k faktu, že High Sierra se pro tyhle mašinky opravdu nepovedla, měl jsem na výběr, jestli se vrátit na Sierru nebo to posunout.

    Je tady někdo, komu po přihlášení uživatele po zapnutí naskočí klasická linka načítání, v pul zmizí, obrazovka zčerná a asi za 3 sekundy znova naskočí a mac se okamžitě zapne? /Macbook air 2015

    Tak jsem skončil v závěru instalace s tim ze Mac potřebuje urgentní aktualizaci ale tu nejde nainstalovat … možnost je jen zkusit znovu nebo vypnout. Znovu skončí stejne.

    Mám to stejné. MacBook Pro 2017.

    Presne tak MacBook Pro 2017. Nakonec po par hodinach zkouseni a prepinani do safe boot pomohlo jen to pichnout na kabel. Proste pres WiFi ( ac se ptal na pripojeni ) se to nedoinstalovalo. Jak jsem to hodil na kabel tak napsal zbyvaji 2 minuty do konce, vsechno probehlo ok a jede to. Tak snad to nekomu usetri par hodinek trapeni :)

    Dovoľujem si pridať par reakcii s konkurenčného macblog.sk. Tie reakcie tak skvelé nie sú.

    ze by to bol nejaky velky zazrak, neda sa to povedat. pride mi to taky nedorobok ten dark mode. ano, dali to vseko na tmave, cierne a sive .. ale take bez ladu a skladu. ako keby nahadzane farby narychlo ..

    noteda 24. septembra 2018 o 20:52
    co ma ale stve, ze vo svetlom mode bolo mozne dat tmavu hlavnu systemovu listu. teraz neviem najst to nastavenie a to ma dost stve. ak to niekto zistite napiste plz. diky

    DusanK 24. septembra 2018 o 21:05
    Ved ten novy design App Store je neskutocne hnusny. A cele je to neprehladne.

    Jozef 25. septembra 2018 o 8:25
    Nazdar,
    Ak by chcel niekto mojave rozbehnúť na staršej mašine ako podporuje Apple tu je návod :
    https://forums.macrumors.com/threads/macos-10-14-mojave-on-unsupported-macs-thread.2121473/

    Chyba, při instalace nastala chyba.

    SYSTÉM SE STÁLE RESTARTOVAL, Při startu se Shiftem -renew mód.
    System stále restarotval

    HELP DESK, call

    Při restartu
    Command R,

    = Do Recovery mód

    – instalace znovu opračniho systému

    Znovu instalace macOS Mojave, cca 60 minut instalace na SSD

    Systém se chytíl a nastartoval do normálního módu.

    Vše ok

    Po instalaci (proběhla OK a vše na MBpro 2017 funguje skvěle) mi ale blbne externí monitor Eizo CS230. Zobrazení na externím monitoru je kompletně sytě fialové. Má někdo podobnej problém, nebo nějakou radu co s tím?

Vložte vlastní komentář

celý text

Související články

Dnes nejčtenější

.