Zavřít reklamu

Jako první Čech zvítězil ve světovém poháru, je několikanásobným mistrem České republiky a už za měsíc jako jediný z Česka pojede do Číny na mistrovství světa. Maxim Habanec je nejlepší skateboardista u nás. Kromě ježdění na prkně se však věnuje také natáčení kvalitních videí, kdy jeho největším počinem je jednoznačně dokumentární film Skate of Mind 3. A právě Maxova tvorba na YouTube nás přiměla k tomu, abychom ho na jednom ze závodů vyzpovídali. Na rozdíl od ostatních jsme se však neptali na skateboarding, ale jako vůbec první jsme mu položili otázky týkající se jeho video tvorby. Na následujících řádcích se tak dozvíte, jakou techniku Maxim používá, jak řeší natáčení při cestování po světě a jak mu při vytváření videí pomáhají iPhone a MacBook.

Kromě toho, že jsi nejúspěšnější český skateboardista, natáčíš už něco málo přes rok videa na YouTube. Co byl takový ten prvotní impuls, že jsi se do toho pustil?

„Vše to začalo projektem Skate of Mind, kterej jsme chtěli natáčet pravidelně. Právě tady jsem viděl zájem o obsah ze světa skateboardingu. Když jsem potom okoukal nějaký skilly od Flashe (Martin Štembera, pozn. red.), kterej celej projekt natáčel, tak jsem začal dělat vlastní tvorbu. Samozřejmě moje videa jsou trochu větší freestyle a nijak extra je neplánuju, ale snažím se je pořád zlepšovat.“

„Ten největší impuls byl ale v době, kdy jsem byl na dva měsíce za přítelkyní v Asii a měl jsem tam spoustu volnýho času. Začal jsem proto natáčet, stříhat všechny záběry a v jistou chvílí jsem nedělal skoro nic jinýho. Celej ten proces jsem dokázal vychytat a díky tomu jsem teď schopnej připravit video za jeden den.“

Byl tam také důvod motivovat ostatní, aby začali se skateboardingem?

„Určitě. Chtěl jsem přiblížit specifický věci, co se dějou na závodech i při cestování a běžný lidi je nevidí. Přišla mi vždycky škoda, že skatový videa jsou vždy jen o tricích a nikdy o tom příběhu na pozadí. Chtěl jsem sdílet trochu víc. A samozřejmě je super, že to motivovalo lidi. Zpočátku jsem vůbec nečekal, že by moje tvorba dokázala přilákat tolik lidí ke skateboardingu. Je to super pocit, když mi mladý kluci píšou, že jsem je přilákal k ježdění na skatu.“

Právě zpracování tvých videí nás přimělo k tomu udělat s tebou úplně jiný rozhovor, než všichni ostatní. Je vidět, že natáčení tě baví. Máš někoho, kdo ti s tím pomáhá, nebo jsi na to celé sám?

„Zpočátku mi radil právě Flash, ale postupně jsem se dost věcí naučil sám. Hodně mi pomohly tutoriály na YouTube, podle kterých jsem se naučil, jak se co dělá. Měl jsem ale i nějaký základy ze školy, protože jsem studoval grafiku a fotku, tudíž jsem uměl docela dobře s Photoshopem a ovládal jsem i nějaký další programy z Adobe balíčku. Díky tomu pro mě Premiere nebyl úplně cizí prostředí a možná i proto to šlo tak rychle.“

Tvá videa jsou hodně propracovaná. Je vidět, že si libuješ hlavně v záběrech z dronu. Jakou další techniku používáš?

„Záběry z dronů jsou super, protože je zábava už jenom s tím dronem lítat. Jinak na drtivou většinu záběrů používám Panasonic GH5, který podle mě nabízí nejlepší poměr mezi kvalitou, velikostí a cenou. K tomu mám objektiv Leica 8-18mm, který nejčastěji používám a vlastně ho nemusím ani moc sundavat. Jinak vůbec nevyužívám autofocus ani nic na automat. Vše jedu na manuál, protože ty výsledky z automatu mě pak nebaví v postprodukci.“

Byl to tvůj setup hned od začátku, anebo jsi se k němu dostal postupně a vyměnil pár věcí před tím, než ti aktuální technika sedla?

„Původně jsem natáčeli Skate of Mind na Panasonic GH4, takže jsem se na něm něco málo naučil. Pak jsem zkoušel různý foťáky od Sony, Canon atd. Ve finále mi pro moje potřeby přijde nejlepší GH5, a to právě kvůli tomu, že jsem hodně v pohybu. A hlavně má stabilizaci čipu, což je pro mě důležitý a můžu díky tomu většinu záběrů točit rovnou z ruky a nemusím je následně stabilizovat. Občas ještě používám GorillaPod, ale to spíš jen na konkrétní záběry, abych nepokládal foťák na zem.“

A jak to řešíš na cestách? Bereš veškerou techniku s sebou, nebo máš nějaký cestovní, omezený setup? Postačí ti například na nějaké záběry jen iPhone?

„Řídím se pravidlem, že vše, co mám na natáčení, se mi musí vejít do jednoho malýho batohu. Vozím s sebou vždycky foťák, dron a GoPro. V poslední době jsem začal používat i iPhone, protože mě začalo bavit dělat z videí jakýsi koláže – vyprávění je ucelený, ale přidávám k němu fotky a Stories z Instagramu. Telefon tak používám v situacích, kdy se mi nechce vytahovat celý foťák, takže například na letišti apod. Ale na vše, co je mluvený, se snažím používat foťák s mikrofonem. Konkrétně mám směrový mikrofon RODE.“

Spousta tvých záběrů působí sofistikovaně, především pak prokládání jednotlivých scén. Bývá to třeba tak, že musíš něco natočit vícekrát, než je to podle tvých představ, nebo na to máš vždy jen jeden pokus?

„Popravdě bych chtěl vydávat videa častěji, ale právě proto, že se snažím udržet tu zmíněnou kvalitu, tak to moc nejde. Dost mě baví vytvářet složitější videa – například rozjezd na skatebbpardu natočím z dronu, ale samotný trik na foťák. Kolikrát tak na první pohled jednoduchý záběry natáčím složitě, aby celkově video působilo lépe. Všechno se navíc snažím vymejšlet za pochodu. Nejde tak ani o tu pracnost, ale spíš mi to vezme hodně energie, obzvlášť když jsem na závodech a snažím se je zajímavě natočit. Soustředit se na triky a ještě do toho natáčet, vymejšlet jednotlivý záběry a vlastně i celý příběh není úplně nejjednodušší.“

Nemohl jsem si nevšimnout, že si hodně vyhráváš s následnou editací. Vím, že máš MacBook Pro. Stříháš všechno na něm? A používal jsi někdy Final Cut od Applu?

„Videa edituju primárně na MacBooku Pro, ale vzhledem k tomu, že jde o starší kousek, tak musím všechny záběry natáčet ve Full HD, protože 4K by zvládal jen stěží. I z drona musím videa zmenšovat. Většinou natáčím jenom do 25 nebo 50 fps podle toho, jestli potřebuju záběr zpomalit nebo ne. Nicméně když v dnešní době vidím, kolik lidí sleduje YouTube videa na telefonu, tak bych si se 4K přidělal jen spoustu problémů a ve výsledku by to ocenilo jen pár sledujících.“

„Jednou jsem do zpomalenýho záběru na 120 fps speciálně dodělával zvuk skatu, aby bylo slyšet, jak se odráží v grindu. Nakonec mi pod video někdo napsal komentář, proč jsem radši nedal ten zvuk z iPhonu pryč, že ho tam akorát štve. V tu chvíli jsem pochopil, že co je pro mě fascinující, například kvalita zábběrů a zvuk, může někomu jinýmu připadat úplně zbytečný.“

„Jinak co se týče Final Cut, tak ten jsem nikdy nezkoušel a asi ho ani nehodlám používat. Mně se na Premiere líbí právě ta provázanost s ostatními programy od Adobe, takže když potřebuju nějaký titulek apod., tak sáhnu po Photoshopu a vše spolu pak krásně funguje.“

„Spíš bych chtěl vyměnit MacBook za stolní počítač. Pravděpodobně bych sáhl opět po Applu, protože jsem dlouhou dobu nic jinýho neměl. Na cestách bych řešil postprodukci pořád na MacBooku.“

Naučil jsi si vše postupně sám podle nějakých návodů? Nebo tě naučil stříhat někdo jiný, například Flash?

„Hodně jsem se naučil právě podle těch tutoriálů z YouTube. Tip na konkrétního tvůrce nemám, vždy jsem vyhledal zrovna to, co jsem se potřeboval naučit a vybral jsem video s nejvyšším počtem views. Flashovi jsem hodně koukal přes rameno na začátku, když jsme spolu dělali různý projekty. Naučil mě hlavně různý zkratky a jak to dělat co nejrychleji a nejefektivněji.“

Častokrát se mi líbí hudba, kterou ve videích používáš. Máš nějaký tip, odkud čerpat nelicencovaný skladby?

„Mám docela štěstí, že díky RedBullu jsem získal přístup k jejich hudební knihovně. Jinak se snažím hledat autory, kteří dávají svoji tvorbu volně k použíti. Čerpám tak například ze SounCloudu, ale vždycky je těžký něco najít. Poslední dobou to dělám tak, že oblíbený písničky používám ve více videích, nebo například z nich vystřihnu pokaždý jinou pasáž.“

Vynechat určitě nesmíme ani tvůj poslední velký projekt – Skate of Mind 3. Podílel jsi se nějak i na natáčení, postprodukci atd.? Dalo velkou práci všechny záběry pak nějak rozumně spojit?

„Nejtěžší práci na celým projektu udělal samozřejmě Flash. Společně jsme ale diskutovali, jak to bude natočený, jak se bude skládat příběh atd. Zajímavý je, že jsme vlastně neměli vůbec žádný scénář, vše jsme vymejšleli společně za pochodu. A když došlo na postprodukci, tak samozřejmě střih a vše ostatní dělal Flash, nicméně já u toho seděl celou s ním a vše jsme spolu probírali.“ 

Díky moc za celý rozhovor. Ať se daří nejenom ve skateboardignu, ale také na YouTube.

„Já taky díky. Normálně dělám rozhovory jenom o skateboardingu, tak tentokrát poprvý o natáčení. :-)“

Maxim Habanec FB

Dnes nejčtenější

.