Operační systémy, určené pro jablečné počítače, prodělaly od chvíle svého vzniku obrovskou proměnu a ušly dlouhou cestu. Na stránkách Letem Světem Applem vám budeme postupně přinášet seriál o všech verzích desktopového jablečného operačního systému od roku 2000.
„Leopard, šesté hlavní vydání operačního systému Mac OS X, je nejlepší aktualizací, kterou jsme kdy vydali,“ prohlásil v době vydání Steve Jobs. „Každý dostane ‚Ultimate‘ verzi – se všemi inovativními funkcemi – jen za 129 dolarů.“
Mac OS X Leopard (verze 10.5) je šestým operačním systémem v rámci řady Mac OS X. Společnost Apple ho vydala 26. října roku 2007 poté, co se rozloučila s předchozím Mac OS X 10.4 Tiger. Mac OS X Leopard byl vydán jak ve verzi pro osobní počítače, tak i pro servery. Apple si dal u „leoparda“ hodně záležet na tom, aby uživatelům přinesl co nejvíce novinek a vylepšení. Vizuálního předělání se dočkala plocha, lišta s menu i Dock – objevily se nové ikony, Dock získal třetí rozměr a lišta s menu zprůhledněla. Mezi další funkce patřila možnost automatického zálohování do Time Machine, nový, vylepšený Automator nebo asistenční funkce Boot Camp, umožňující instalaci jiných operačních systémů na Macy s procesory od Intelu. Vylepšení v podobě integrace s Wikipedií se dočkal Slovník, o nové funkce byl obohacen také Finder. Aplikace Photo Booth získala možnost nahrávání videa s real-time filtry a technologií blue/green screen. Uživatelé některých PowerPC počítačů, jejichž rychlost CPU neodpovídala systémovým požadavkům Mac OS X Leopard, mohli využít program s názvem LeopardAssist, díky kterému bylo možné „leoparda“ nainstalovat i na některé ze starších strojů.
Po vydání Mac OS X Leopard začala řada uživatelů hlásit problémy se spouštěním systému. Společnost Apple potíže připsala na vrub jednomu ze zastaralých a nepodporovaných rozšíření s názvem Application Enhancer, které se do některých počítačů nepozorovaně dostalo v průběhu instalace ovladačů k myším Logitech.
Leopard a Snow Leoparda považuju za nejdokonalejší systémy od Appla. Do letoška jsem jel na 10.6ce, Bohužel už jsem byl taky donucenej přejít na modernější aktuální paskvil :-(
Vzhledově a ergonomicky to jde už jenom z kopce, kde jsou ty časy krásných oken Tigera a 3D zrdcadlenýho docku z Leopardů. O mizení (stejně ošklivých) posuvníků místo krásných teploměrů nemluvě.
Stopercentne suhlasim. Po nich prisiel Lion a Mountain Lion – to bolo este tiez super, aj ked sa to uz designovo zacalo posuvat nie dobrym smerom. V Mavericks sa uz objavilo par „designovych skvostov“, ktore tento smer potvrdili. Ale co je od verzie 10.10, to je hotova katastrofa – odporny hnusny kriklavy design ako z cirkusu, s presaturovanymi vacsinou plochymi ikonami, tenke biele pismo na tlacitkach, ktore sa zle cita… A to ani nehovorim o aplikaciach ako je napriklad iTunes, Xcode, Mac App Store kde kazdou verziou aplikacie je design horsi a horsi – neoddelenie formy od obsahu, zaplava bielej farby, tenke zle vnimatelne ikony v Xcode, odstranenie nazvu okna v Safari a v Xcode, odstranenie App Storu pre iOS z iTunes. Alebo to otravne posuvanie textu zlava na stred a zo stredu dolava v Safari, ked clovek pise nazov stranky alebo hlada v Google…. Ale tesme sa na novy 10.14 Mojave – myslel som, ze design App Storu uz nemoze byt horsi ako je v 10.13, mylil som sa, to co predviedli v Mojave je nieco strasne – len skrolovat, skrolovat a klikat a klikat ked chce clovek nieco najst…
Linux je nejlepší, potom je Windows a nakonec omezený Mac OS X.