Apple tento týden oznámil, že do konce roku 2018 spustí specializované celosvětové webové stránky, které budou sloužit pro předkládání žádostí kompetentních úřadů o poskytnutí citlivých údajů od společnosti či požadavků na sledování.
Kromě toho se také utvoří tým specialistů, kteří budou školit úředníky a policisty po celém světě. Apple věří, že díky tomuto kroku se zlepší možnosti v oslovování například menších policejních okrsků či bezpečnostních agentur po celém světě. Zvláště díky celosvětovému online školícímu modulu, které bude web také obsahovat. Hlavním důvodem k tomuto kroku je snaha Applu chránit bezpečnost a soukromí svých uživatelů a to především tím, že předložením příslušných informací, o které policie zažádá, se nebudou společnosti třetích stran snažit o vytvoření zadních vrátek do systému. Ty samozřejmě výrazně ohrožují bezpečnost všech uživatelů, nejen těch vinných.
„Věříme, že orgány činné v trestném řízení mají hlavní roli při udržování naší společnosti v bezpečí. Vždy jsme tvrdili, že pokud budeme mít k dispozici požadované informace, budeme jim je zpřístupňovat. Samozřejmě pokud budou předloženy nezbytné dokumenty z právního procesu. Při posuzování těchto žádostí o digitální důkazní materiál máme vyčleněný tým odborníků z právního oddělení. Ti řídí a reagují na všechny tyto žádosti obdržené od orgánů činných v trestním řízení po celém světě. Nouzové žádosti se navíc vyřizují v režimu 24/7 kdykoliv během dne.
Zveřejňujeme pro vlády a orgány činné v trestním řízení právní pokyny v celosvětovém měřítku. Navíc dvakrát ročně zveřejňujeme transparentní zprávy popisující podrobně všechny požadavky, které jsme obdrželi. Kromě toho poskytujeme také pravidelně školení příslušníkům těchto orgánů o tom, jaké údaje jsou u Applu dostupné a také o postupu, jak je získat v souladu s našimi procesy.“
Celou originální zprávu od Applu si můžete prohlédnout zde:
Apple zkrátka potvrdil to, že v případě doložení všeho potřebného a dodržování zákona nemá problém s poskytnutím dat k údajům, ke kterým má přístup. Nicméně stále platí, že nikdy nevytvořil ani nevytvoří žádná „zadní vrátka“ ke svým službám či operačním systémům. V druhé polovině roku 2017 Apple obdržel ve Spojených státech 4 450 žádostí týkající se poskytnutí údajů z 15 168 zařízení. Z tohoto počtu poskytl data v 3 548 případech, tedy zhruba v 80 %. Celosvětově se jednalo o 29 718 žádostí na 309 362 zařízení a kladně společnost žádosti vyřídila také zhruba v 80 % případů.
V článku se píše, že důvodem k vytvoření webu pro získávání dat uživatelů vládami a orgány činnými v trestním řízení je snaha Applu chránit soukromí svých uživatelů – perfektní oxymoron 😅
Apple sebevražda! Kdo chce chránit své soukromí, tak již k Applu nepůjde, poslední a jediná výhoda hnitého ohryzku….
mne tam chýba jedna vec keď príslušné organy požiadajú apple o údaje a aj obsah icloudu mal by byť majiteľ iphonu a účtu icloudu informovaný o rozsahu poskytnutia údajov ako zaslané kopia čo poskytli
ešte niečo mne s toho plynie na icloud ukladať len šifrované dáta , fotky tiež neukladať na icloud , na komunikáciu používať šifrovanú aplikáciu end to end napr telegram a nie imesage a podobne
Pokud jsem normální slušný občan a nejsem vrah, násilník, terorista tak mi tohle může být v celku jedno. Pokud nedělám nic špatného tak nikdo nebude ani žádat o mé soukromé údaje ;)
Tak tohle je ta nejhloupejsi argumentace na svete…
Petre to ovsem predpoklada, ze budem navzdy zit v svobodne zemi/svete.
V momente kdy to prestane platit, tak je problem, protoze tvoje data jsou stale dostupna a o tom, co je legalni a co ne, rozhodne ten, kdo bude u moci.
Takze, kdyz se novy rezim rozhodne, ze tvoje fotky se psem odporuji slusnym mravum a nabozenstvi, budes mit problem.
Uz chapes, proc je tak dulezite soukromi a proc nezalezi na tom, ze si myslis, ze ty nic spatneho nedelas?
Ne, tĚmhle blbům to nikdy nevysvětlíš. Nechápu, jak můžou být někteří lidi takoví idioti, ale co se divím, tak standardní zástupce Apple uživatelů.
Na jednej strane Apple stále tvrdil že všetky dáta užívateľov sú ultra mega zabezpečené a šifrované a sami nemajú prístup k týmto datam aj keby ich chceli dať FBI tak nemôžu lebo to nevedia a na druhej strane nemajú problém polícii po žiadosti dať zrazu zázrakom všetky dáta užívateľa. Nech si ten ich fake iCloud strčia do prdele, prestávam im veriť lebo ich marketing ohľadne súkromia je podľa mna mega na hrane až klamlivý. Prestávam im veriť.
Nikdy nikomu nevěř, obzvláště ne něčemu, co se tváří jako jablko, ale ve skutečnosti je to jen nakousnutý zmetek! Za chvilku bude i Android s ROOTEM bezpečnější, než Apple :-D