Cestování je koníčkem mnoha z nás. Přesto se ale může čas od času stát spíše noční můrou a to i v případě, že se chováte zcela standardním způsobem. Své o tom ví i mladá muslimka žijící již dlouhou dobu v USA, která přišla za poměrně nepochopitelných důvodů o svůj iPhone.
Žena, která podala před pár dny na Úřad celní a hraniční kontroly USA žalobu a se svým příběhem se pochlubila médiím, tvrdí, že se po návratu z výletu ze Švýcarska v únoru loňského roku potýkala na letišti v Newarku v USA s velmi nepříjemnou situací. Letištní kontrole se totiž zdála podezřelá, kvůli čemuž byla prohledána, vyslýchána a co víc, byl jí zabaven její iPhone.
Tímto zařízením se mohly bezpečnostní složky do iPhonu ženy teoreticky prolomit:
Neodemkneš? Pak se s ním rozluč
Bezpečnostní složky na letišti ženu podle jejích slov nejprve vyzvaly k tomu, aby jim odemkla její iPhone 6 Plus. To ale samozřejmě žena odmítla s tím, že v něm má své intimní fotografie a spoustu dalších věcí, které nejsou pro cizí oči. Takováto odpověď ale vyšetřovatelům nestačila a její telefon jí zabavili. Zarážející je ale především doba, po kterou žena bez telefonu byla. Podle dostupných informací jí totiž letištní kontrola vrátila telefon až po 130 dnech. A co víc – podle právníka ženy to vypadá, že bezpečnostní složky zabezpečení iPhonu prolomily a nyní mají k dispozici kopii jeho obsahu.
Přestože je chování Úřadu celní a hraniční kontroly přinejmenším zvláštní, žena po něm chce jediné – odstranění veškerých jejich informací, které mohly být z jejího telefonu získány a popřípadě i zprávu, kdo vše mohl mít k informacím z jejího telefonu přístup. Na rozdíl od většiny žalob tak žena nežádá žádné finanční odškodnění.
Uvidíme, jak se tedy celý případ v následujících týdnech vyvine a zda se vůbec dozvíme další zajímavosti. Vzhledem k tomu, že se v poslední době právě pro možnosti prolomení zabezpečení iPhonu pomocí speciálního nástroje GrayKey poměrně intenzivně hovoří, však rozhodně stojí tento případ za pozornost. Mohl by totiž být prvním, u kterého byl tento nástroj využit nelegálně, což by mohla být voda na mlýn všech jeho odpůrců.
A samozřejmě jak je zvykem přineseme jen jednu verzi příběhu od “diskriminované muslimky” a druhou ne. Určitě to byla jen obyčejná paní co jen cestovala po světě. Fakt kvalitní práce nejen vás, ale většiny novinářů která to takhle dělá
tak, tak ;(
Tak pokud jí ho po 130 dnech vrátili a hned jí nesebrali, tak to bylo asi v cajku.
Paní je evidentně na svobodě a telefon byl vrácen takže co jste svým komentářem chtěl říct? Nadávání na novináře, „druhá verze příběhu“, předsudečnost… už jen chybí „Nejsem rasista, ale… Až se budou zase zakládat soudní tribunály lidu, tak se můžete přihlásit, předpoklady k tomu máte…
A jaké mělo být jako sdělující info tohoto článku ? Že si nějaká rádoby chudinka stěžovala, že vypadala podezřele a zabavili jí telefon ?
Měla tam intimní fotky v černém hábitu až po paty 😉
taky to mohla na dalku smazat..
nemohla, zapomněla heslo :-)
vubec se nedivím pořád je přistěhovalec a pořád hrozí že muže byt radikalní a muže planovat nějaký bombový utok plně schvaluju jakoukoliv prohlidku či zabavení věci těmto menšinám protože jak už jste se mohli dávno přesvědčit jsou dosti nebezpeční !