Operační systémy, určené pro jablečné počítače, prodělaly od chvíle svého vzniku obrovskou proměnu a ušly dlouhou cestu. Na stránkách Letem Světem Applem vám budeme postupně přinášet seriál o všech verzích desktopového jablečného operačního systému od roku 2000.
Společnost Apple vydala Mac OS X 10.0 Cheetah 24. března roku 2001, a to v sedmi jazycích: angličtině, japonštině, francouzštině, němčině, španělštině, italštině a holandštině. První hlavní verze operačního systému Mac OS X se tehdy prodávala za 129 dolarů a předcházelo jí vydání OS X Public Beta, interně označované jako Kodiak. V Mac OS X Cheetah Apple pokračoval ve své snaze radikálně se odlišit od předchozích operačních systémů a vytvořit software pro Macintoshe nové generace. Kód se kompletně lišil od řady Mac OS 9 i od všech ostatních předešlých operačních systémů, v Mac OS X Apple rovněž představil nové unixové jádro Darwin a zcela nový systém správy paměti. „Mac OS X je nejdůležitějším softwarem od Applu od doby, kdy operační systém prvního Macintoshe v roce 1984 způsobil revoluci v průmyslu,“ uvedl tehdy Steve Jobs. „Nemůžeme se dočkat, až uživatelé Maců po celém světě zakusí jeho stabilitu, výkon a eleganci.“
Podívejte se na screenshoty Mac OS X 10.0 Cheetah z webu 512Pixels:
Cheetah se jako první plnohodnotná verze nového jablečného operačního systému pochopitelně neobešla bez jistých „dětských nemocí“. Některé funkce postrádala a výkon také nebyl ideální, přesto byla považována za skvělý start a slibný začátek nové éry jablečných operačních systémů. Co ale uživatelé Applu u Cheetah neodpustili, byly systémové požadavky. Standardní velikost RAM u tehdejších Macintoshů činila 64MB, Mac OS X 10.0 ale vyžadoval 128MB RAM, vyšší požadavky měl i na prostor na pevném disku. Dalším kamenem úrazu byl nový Aqua vzhled. Ten sice vypadal krásně – jak Steve Jobs, podotkl, tak krásně, že „budete mít chuť olíznout ikonky“ – ale kvůli náročným požadavkům na grafiku značně zpomaloval chod celého systému. Vylepšení potřebovala i stabilita systému, stížnosti uživatelů se týkaly také horší kompatibility – chyběla možnost přehrávání DVD, vypalování CD a další.
Mezi funkce, které Cheetah nabízela, patřila pokročilá správa výkonu, umožňující okamžité probuzení PowerBooků a iBooků, novinkou byl integrovaný přehrávač QuickTime 5. OS X 10.0 přišel také s plnou podporou formátu PDF a integrací PDF do operačního systému, přímá podpora fontů TrueType, Type 1 a OpenType, nativní podpora tiskáren značek HP, Canon a Epson a spousta dalších věcí.
Zdroj: ArsTechnica, Apple.com