Apple je zkrátka nenasytný. Možná i takhle by se dal popsat současný pohled mnoha vývojářských studií, která mají své placené aplikace v App Store a jsou nespokojená s poplatky, které si Apple za nákupy aplikací a in-app platby účtuje. Mluví se i o možném zásahu antimonopolních úřadů, které by donutily Apple svou provizi za stažení placené aplikace snížit. V současné době činí podíl Applu 30% v prvním roce po uvedení dané aplikace do App Store, poté se podíl sníží na 15%. Před pár dny se vyskytla zpráva, že kvůli vysokým provizím, které si Apple účtuje, začíná tvrdě bojovat i oblíbený Netflix. V současné době testuje nový způsob platby ve 33 zemích světa včetně České republiky. O této novince jsme vás informovali již včera ve speciálním článku.
K celému problému se rozhodl vyjádřit i uznávaný analytik Ben Schachter, který ve své zprávě k současné situaci hovoří o možném dopadu na zisky Applu v případě nuceném snížení provizí: „Věříme, že současné provize Applu jsou pod velkým tlakem vývojářů, kteří si myslí, že jejich výše je nespravedlivá. Jejich změna by ovšem měla velký dopad na zisky Applu, který by tak v budoucnu mohl přijít až o 16 miliard dolarů.“
Apple se pokusil vývojářům, ale i nám, vytvořit pro nákupy aplikací vhodnější prostředí tím, že svůj App Store v iOS 11 výrazně přepracoval:
Výzkumná zpráva dále uvádí, že Apple čelí žalobě, kterou je nařknut z využívání dominantního postavení na trhu se svým systémem iOS kvůli účtování nadměrných provizí. I kdyby byla tahle žaloba soudy zamítnuta, může celá situace upozornit antimonopolní úřady, aby si na počínání Applu posvítily.
Schachter ve své zprávě dále poznamenává, že za současného stavu by Apple z provizí vygeneroval do roku 2020 zhruba 20 miliard dolarů čistého zisku. Při úřady nuceném snížení provizí na 5% by zisk mohl klesnout na pouhých 3,7 miliardy dolarů, což by Apple pocítil. S problémem výše provizí se ale nepotýká jen Apple. Do konkurenčního Google Play studio Epic Games neuvedlo svou herní pecku Fortnite právě proto, aby Googlu nemuselo dávat pvysokou provizi 30%, což teď inkasuje Apple. Za první tři měsíce vydělal Apple na Fortnite přes 30 milionů dolarů.
A co takhle volný trh? Apple poskytne zákazníky, zařízení, iOS, programovací jazyk a servery a někdo jiný mu bude diktovat, jakou si má vzít provizi? Tyto podmínky jsou jasně uvedené a ti vyvojáři se mohou svobodně rozhodnout, kde se budou realizovat..
Dobrý den,
Rád bych Vám daroval tuto pomyslnou medaili.
Přeji hezký den.
Jste na omylu. V tomto případě se nejedná o volný trh, protože do iOS zařízení uživatel jinak aplikaci nedostane než přes Appstore. Tím pádem je Apple v monopolním postavení. U Androidu je to teoreticky jinak, protože existuje možnost nainstalovat aplikaci i bez Google Play.
To je trošku jako „Můžete ke mně chodit na pivo, ale budete chodit dveřmi a sundáte si boty“ a někdo prohlásí, že k vám bude chodit oknem na limonádu protože jinak zneužíváte svého monopolního postavení. Nikdo vás ale nenutí jít do „mé restaurace“ když naproti je „jiná restaurace“ (android, windows).
Přesně tak! Navíc pro Android existují i alternativní app-store.
No jo, sle nikdo toho cloveka nenuti kupovat si iphone, ze.
Pro nainstalování aplikace nepotřebuješ Appstore, jde to i normálně z webu jako na Androidu :) a zvládají to 9ti leté děti.
Jasně, tak je to hodně velká provize, ale zas na druhou stranu, vývojáři také vydělají ranec i tak…
Zkusil jste to někdy, že tak dobře víte, že si vývojáři vydělají ranec?
Stacilo by to znizit z 30% na 20% .
Pokud se pro to rozhodne Apple tak klidně, ale neměl by to nikdo regulovat…
V textu je číselná chyba. Pro roce se snižuje z 30% na 15% pouze u předplatného. U aplikací zůstává stále 30%.
To je to, co furt říkám, Apple jde jen na prachy.