Apple se ve světě snaží prezentovat jako zákaznicky přívětivá společnost, která se snaží vyjít vstříc všem jejich potřebám a to i v případě, že mohou být lehce nestandardní třeba kvůli jejich postižení. Právě postiženým uživatelům se pak Apple snaží různými softwarovými vychytávkami jejich životy usnadnit a ukázat tak mimo jiné to, že jeho produkty jsou skutečně pro každého. Co když to ale tak úplně není?
O víkendu se na americký okresní soud v New Yorku obrátila nevidomá žena Himelda Mendézová, která Apple obvinila de facto z diskriminace, jelikož není jeho web podle ní pro zrakově postižené vůbec přívětivý. Jeho obsah totiž prý není kódován tak, aby jej mohly bez problému číst softwary pro hlasité čtení, které právě zrakově postižení k procházení webu využívají.
Žena, která se rozhodla bojovat jak za práva svoje, tak i za práva ostatních takto postižených lidí, tvrdí, že na začátku srpna navštívila webové stránky Applu, přičemž na něm údajně nebyla schopná kvůli špatnému kódování dělat ani ty nejzákladnější věci jako je prohlížení či zakoupení jednotlivých produktů. Umožněno jí nebylo ani procházení služeb, které jsou dostupné v Apple Storech v New Yorku či podobné věci. Z toho tak žena usoudila, že web Apple.com není navržen v souladu s nejaktuálnějšími pokyny pro usnadní přístupu k obsahu webu a jsou tím pádem v rozporu se zákonem o zdravotně postižených, který vstoupil v platnost již v roce 1990.
Mrkněte, jak se design webu Applu měnil postupem času:
Krom kritiky popisuje žena ve své žalobě i přesný postup toho, co je potřeba na webu Applu zlepšit a opravit, aby přesně vyhovoval veškerým normám. Kdyby se Apple těmito radami řídil, mohli by podle ní zrakově postižení lidé procházet web stejně kvalitně, jako mohou lidé bez zrakového postižení.
Žalobkyně si dala za cíl hned dvě věci. Tou první je donutit Apple k opravení webu, díky čemuž by se měl stát daleko přívětivějším pro daleko větší množství osob. S tím by mu měl pomoci především kvalifikovaný pracovník znalý všech směrnic, kterého by si měla společnost podle ženy najmout a na vytváření webu s ním úzce spolupracovat. Krom toho by se pak žena ráda dočkala i kompenzace škod, které jí vznikly. Co vše však do těchto škod počítá v tuto chvíli jasné zcela není.
Apple se zatím k celé zápletce ještě nevyjádřil, nicméně to nejspíš brzy udělá. Právě na přístupnosti všech svých produktů a služeb si totiž, jak už jsem psal výše, velmi zakládá a takovéto nařčení jej chladným určitě nenechá. Snad se mu tedy podaří toto obvinění vyvrátit a jen potvrdí to, co ve světě tak často hlásá.
Tak ať nekupuje u apple ? 😄
*není
Když na to poslední dobou o těch žalobách Applu a píčoviny tak koukám, tak mi to přijde, že ty lidi jsou fakt postižený už… Apple, jako jakákoliv jiná společnost nemá žádnou povinnost dělat pro potenciální kupující takovéhle věci a funkce. To je stejný, jako kdybych šel žalovat jakoukoliv americkou webovou stránku za to, že není počeštěná… Úplná pitomost… Tohle není povinnost a tyhle lidi by se měli už vzpamatovat…
Souhlasím s tebou, až na jeden detail, pokud se jedná o vládní stránku (ať už v USA nebo v Česku) je nutné tyto věci opravu dodržovat. V ČR to vyžaduje směrnice o přístupnosti webů státní správy například.
Z článku vyplývá, že v USA mají zákon o tělesně postižených a Apple ho při tvorbě svých stránek nedodržel. A i když je Apple soukromá společnost, musí dodržovat zákony v zemi kde chce pusobit, nebo může USA opustit, přesunout sídlo třeba do Mexika a na zákony USA se vykašlat. Až budou mít zákon, že každá stránka musí být i v češtině, pak je mužeš taky žalovat.
Pro informaci i u nás je například vyhláškou stanovený počet míst pro vozíčkáře na parkovištích, pokud jsou veřejně přístupná a každý, kdo provozuje parkoviště, včetně supermarketů a obchodních center, to musí dodržovat.
Jinak v USA je ochrana spotřebitele na výrazně nižší úrovni, než jakou máme v evropě, proto je žaloba nejčastější prostředek obrany spotřebitelů.
Otázka tak ať nenakupuje u Applu je sama o sobě diskriminací.
Emm…hehe 😂 myslí si taky někdo, že se ti lidi nezkutečně nudí a žalují firmy (nejen Apple) kvůli úplně nesmyslným věcem? Tato paní, která údajně nevidí, si chce prohlédnout web? Jak? Nechápu. Jako chápu, že existuje předčítání webových stránek atd., ale jak chce udělat nákup? Na to si snad zavolá někoho z rodiny ať ji pomůže a hotovo,ne?
Když nemáš páru co nevidomí mohou dělat s PC tak se k tomu prosím nevyjadřuj!
trochu off-topic, ale celkove by me zajimalo, jak se pak takovymu cloveku ty produkty, ktere si chce koupit, pouzivaji. Neni to taky na zalobu? to by klidne mohlo jit do extremu typu zaloby na Durex zenou, protoze si nema jejich produkt na co nasadit…
Apple ma naopak svoje produkty velice dobre navrzene i pro nevidome (a jinak postizene) a jsou mezi nema nejoblibenejsi. Nechapu, proc neudaleji poradne i svoje webstranky.
presne. a tom prave pisu – osobne mi prijde super, ze takove firmy se snazi delat vsechno pro to, aby i lidi s postizenim mohli pouzivat ty zarizeni (a zaroven si nemyslim, ze je to primarne o penezich – segment je maly a tak jde vicemene spis o prestiz a kredit spolecnosti). a pak jako vdek za to je nekdo zazaluje, protoze si „neprecte“ jejich web. no Vas by to nena….?
To je tak, když dáte možnost lidem v USA dělat cokoliv chtějí. Žalují a obviňují za účelem snadných peněz. Zakopl jsem o obrubník – jdu žalovat stavební firmu; rozbiju si mikrovlnku – žaluji výrobce, že nikde neuvedl, že se tam nesmí strkat kočky; toto je tedy slabší odvar, kde doufám, že paní jde spíš o sjednání nápravy než o prachy, ale…
Bože ty amíci sou vylízaný … 😐
Tak ať na to nekouka, když se ji to nelíbí 😂🤷🏻♂️
Podľa mna je to obrovská chyba Applu.🤣Mali by jej zaplatiť aspoň miliardu až dve za takúto vec 🙃
Obhajoba Apple asi bude chtít vysvětlit, které jiné weby velkých společností pro slepce přívětivé jsou. Zase nějaká hamburgrožroutka, co bude chtít na svém postižení vydělat.