Touch ID je u uživatelů Applu velmi oblíbená technologie, avšak mnoho z nich se obává, že už tu s námi nemusí být dlouho. Minulý rok Apple představil iPhone X a novou technologii Face ID, která zde nahradila právě oblíbenou čtečku otisků prstů. A podle všech dostupných indícií to vypadá, že všechny tři modely iPhonu, které by měl Apple na zářijové Keynote představit, budou také postrádat Home Button, ve kterém bylo Touch ID umístěno.
Avšak podle jednoho z patentů Applu by chybějící Home Button nemusel znamenat i konec Touch ID. Patent popisuje novou technologii, která umožní přidat čtečku otisků prstů přímo do displeje zařízení. Jedná se o takzvanou optickou čtečku otisků a momentálně podobnou technologii využívá několik málo čínských výrobců smartphonů. Příští rok se očekává příchod „ultrasonic“ čtečky od Samsungu v jejich modelu Galaxy S10. Avšak i ta se od technologie, kterou popisuje Apple ve svém patentu, liší.
Takto Apple popisuje novou technologii v patentu:
Apple by v případě implementování této technologie využil několik kamer umístěných pod jednu z vrstev samotného displeje. Uživatel kamery samozřejmě neuvidí a budou využívány pouze pro zachycení 3D snímku otisku prstu přiloženého na displej zařízení. Kamer by bylo v zařízení více a byly by tak schopny určit 3D strukturu vzorku otisku. Tu by poté porovnaly s otisky uloženými v zařízení.
Samozřejmě víme, jak to s Applem a patenty funguje – přihlášek podává cupertinská společnost velké množství, ale pouze málo z nich se skutečně dočká reálného využití. V tomto případě však věříme, že se jedná o technologii, kterou by do svých zařízení Apple rád implementoval. Někteří uživatelé i nyní upřednostňují Touch ID před Face ID a tímto krokem by si každý mohl vybrat variantu, která je mu příjemnější.
dobrý den není možné že by toto apple využil třeba při výrobě apple watch ?
I kdyby bylo x dalších modelů klidně bych koupil starší jen proto že by měl touch id 😀
tohle už tu bylo, aspoň se neopakujte….
Po přechodu na Xko, mi Touch ID a celkově home button absolutně nechybí, trvalo jen pár hodin, než jsem si zvykl. Je mnohem příjemnější ovládat vše prstem přímo na displeji, než pořád ťukat nebo mačkat tlačítko. S touch ID jsem měl často problémy, mastné prsty, nebo prostě nechtělo rozeznat otisk, takže jsem většinu času kód musel vyťukat aby se mi mobil odemknul. S face ID tohle absolutně neřeším. 😀 Touch ID a Home button chtějí na iPhonech akorát lidi, co si ještě Xko nevyzkoušeli a tudíž neví, v čem je lepší žádné tlačítko nemít.
Nikdy jsem nemel problem s TouchID, naopak s FaceID kazdej den.“Touch ID a Home button chtějí na iPhonech akorát lidi, co si ještě Xko nevyzkoušeli a tudíž neví, v čem je lepší žádné tlačítko nemít.“ – blbost!
TouchID chteji lidi, kteri nemaji zajem se furt stelovat pred telefonem aby ho rozeznala prvni nedokonala generace. Stacilo aby clovek zrovna jedl, nejak divne se zatvaril, lezel primacklej k polstari, proste cokoliv nestandardniho (a ze se takovych situaci pres den najde ani o tom clovek netusi). Tato technologie jeste neni na takove urovni, aby to bylo pohodlnejsi nez TouchID. Tolik z meho pozorovnani po vic jako pul roce pouzivani X. Vratil jsem se k 8.
Wow vegas to ma nenapadlo a su to velmi dobre postrehy z pouzivania – clovek si neuvedomuje ako casto vyuziva touchID inym sposobom (hlavne tuknutie do leziaceho telefonu) to co si opisal je zaujimave nakolko telefon odomykam stokrat denne – je zaujimave nepit kavu nejest alebo sa inym sposobom seriozne nastavit na FaceId – mal som lumiu 950 kde bol iris skener takze cca viem o com to je ale tam to bolo dost nedokonale no ako tak sa to dalo…
Já kvuli chybějícímu TouchID na iphonu X ten iPhone prodal po dvou měsících a vrátil se na 6s Plus.
FaceiD fungovalo na 99% v běžných situacích, ale nefungovalo skoro NIKDY:
V posteli: Svítit si přímo do ksichtu když jsem si vzal telefon z nočního stolku a chtěl se do něj podívat, to fakt ne! Mačkat pin, to zase člověka probere…
Na kole: Brýle, slunce, helma – jedu lesem, chci mrknout za jízdy do map a on ne a ne se odemknout, takže buď použít pin, což za svižní jízdy terénem moc nejde nebo se pokoušet dál. S TiD už při vyndavání z kapsy telefon odemknu a mrknu a vidím
V autě: iPhone v mřížce topení prostě koukám faceIdem uplně jinám než sedím za volantem, takže buď vzít do ruky a mávat si tím před obličejem, nebo zase PIN. Nevím co je v autě horší. s TiD zmáčknu, vidím co tam je, zhasnu…
Toliko mé zkušenosti…
To je zvláštní, já s FaceID žádné problémy nemám. Rozezná mě to jak zmáčnutého v polštáři, tak i s brýlema a helmou na kole, čapkou, šálou, i když se šťourám v nose. Nerozezná mě to snad v 1% případů, jenže to zadám PIN a mobil si ten obličej vryje do paměti.
Mne ten touch tak isto viac vyhovuje ako cokolvek ine. Skoda ze ho ma iphone snad najnekvalitnejsi 😞 pri trocha spotenej ruke je jeho fungovanie v porovnani s konkurenciou velmi zle.
s týmto súhlasím keď sú suché ruky je rozpoznanie bleskovo a 100% stači však trochu vlhkosti a nie že mokré prsty už je to 50% na 50% že sa odomkne na 1 krát ,mám maj Samsung naozaj hlavne teraz v lete sa mi zdá že čítačka odtlačku funguje lepšie toľko osobná skúsenosť
Při zpocených rukách TouchID absolutně nerozezná, maximálně poprvé, pak když už na tlačítku zaschne pot nebo nečistoty, tak nereaguje. Ale co mně vytáčí nejvíce, že i když tlačítko stisknu jednou, dvakrát, třikrát i víckrát tak ne a ne vyskočit číselník pro zadání pinu.