Australská vláda dnes navrhla nový zákon, podle kterého by společnosti, včetně Applu, musely poskytovat příslušným úřadům přístup k zašifrovaným datům. Pokud by povinnosti, z tohoto zákona vyplývající, Apple nedodržel, hrozí mu pokuta až 7.3 milionu amerických dolarů a případně i vězení pro příslušné odpovědné osoby.
Apple již v současnosti poskytuje přístup k zašifrovaným datům. Musí však jít o soudního příkaz a nemůže sloužit v případě vyžádání zpráv či údajů z FaceTimu. Tyto funkce používají šifrování typu end-to-end. To znamená, že pouze odesílatel a příjemce mohou dešifrovat odesílaná data. Vše sice prochází skrze servery Applu, ten ale nemá přístup k šifrovacímu kódu a nemůže se k čemukoliv, co bylo odesláno skrze zprávy či FaceTime, dostat.
V současné chvíli však má Apple stále přístup do každého iCloudu. Ten je sice také šifrovaný, ale ne metodou end-to-end a společnost se tedy může dostat do jakékoliv zálohy iCloud. Po sporu s FBI však Apple plánuje i iCloud opatřit stejnou ochranou. Chce tím zamezit sám sobě v možnosti přístupu i do těchto záloh, které mohou obsahovat velké množství dat.
Australská vláda však na šifrování end-to-end vůbec nebere zřetel a předpokládá, že jim společnost, po které bude data vyžadovat, bude moci vyhovět. Ministr pro vynucování práva a kybernetickou bezpečnost Angus Taylor uvedl pro agenturu Reuters: „Naše právní předpisy týkající se zachycování telekomunikačních dat, schopnosti přístupu k údajům za účelem vyšetřování a stíhání trestné činnosti jsou již zastaralé. Ať se jedná o pedofily, teroristy nebo obchodníky s drogami, zajistíme, abychom měli moderní legislativu vhodnou pro boj s těmito lidmi.“
Poručíme větru dešti ….
Stát by se měl smířit s tím, že do některé komunikace se prostě nedostane. Pokud se dva lidé sejdou na parkovišti u benzinky nebo někde na lesní cestě, tak obsah hovoru také není znám.
.. ale dostane, žádné smiřování nebude, dopadne to úplně stejně jako v Indii a Číně. Státům stačí jen dost tlačit na pilu a blokovat v sítích šifrované protokoly. A je hotovo.
Až dosud jsem Austrálii považovala za demokratickou zemi a ono je to stejné svinstvo jako třeba Čína. Applu fandím, je jeden z mála kdo hledí na soukromí uživatelů. Ostatně už před lety po 11/9 jsem byla proti zpřísňování kontrol na letištích s tím, že klidně risknu že poletím s teroristou, ta šance je nekonečně malá a kontroly stejně útokům nezamezí, jen buzerují slušné lidi. A to samé platí o šmírování běžných lidí a narušování soukromí. Prostě teroristé si najdou jiný způsob jak si sdělit informace a stát jen bude šmírovat slušné lidi a omezovat případnou obranu. Takže jen ať Apple hezky vytrvá a klidně i přitvrdí. Kdyby mě policie požádala o kontrolu mých zašifrovaných dat a uvedli by k tomu důvod (třeba že jsem z nějakého důvodu podezřelá z něčeho), tak jim vyhovím, ale už díky zákazu šifrování v mnoha zemích jsem zašifrovala disky i v PC s Windows (Mac šifruji od té doby co to jde) a zaplatila jsem si neomezenou šifrovanou VPN. Aneb přílišné restrikce vyvolají odezvu a i lidé kteří to nemají zapotřebí začnou skrývat co dělají, protože do toho prostě nikomu nic není.