Legendární britská společnost Marshall už dávno není jen výrobcem ikonických zesilovačů pro elektrické kytary, jež se nejčastěji objevují na rockových koncertech. Logo této značky je možné v posledních letech čím dál častěji zahlédnout na reproduktorech nebo sluchátkách, jež se vyznačují především retro designem, který je stylový ve všech ohledech. Výjimkou nejsou ani náhlavní sluchátka Marshall Major III, na které se v dnešní recenzi podíváme.
Marshall Major III jsou přímým nástupcem o dva roky starších Major II, na které si můžete přečíst recenzi zde. Třetí generace přináší nepatrně upravený design, nižší hmotnost, pohodlnější polstrování pro uši, rychlejší nabíjení a podporu aptX. Ostatní zůstalo při starém, to však nutně neznamená, že by Major III neměly čím zaujmout. Minoritní vylepšení je v tomto případě jednoznačně lepší, než jakékoli zásadní změny, jelikož už předchůdce byl v mnoha ohledech skvělý.
Balení, zpracování a výdrž
Už při rozbalování balení je patrné, že si Marshall potrpí na design. Sluchátka jsou do krabičky elegantně vsazena a ačkoli výrobce nevsadil na žádné prémiové materiály, ale pouze na papír, i tak dokáže provedení balení zaujmout. V krabičce se kromě sluchátek a návodu skrývá ještě micro-USB kabel pro nabíjení a 1,6 metru dlouhý, oboustranný kroucený kabel zakončený 3,5mm jacky, jež je vybavený mikrofonem a ovladačem. V případě Marshall Major III se totiž nemusíte spoléhat pouze na Bluetooth, ale můžete použít i klasické drátové připojení, které přijde vhod zejména v případě vybití baterie sluchátek.
O designu samotných sluchátek ani není příliš potřeba se bavit a každý okamžitě pozná, že jde o krásný kus technologie. Nepřehlédnutelný a přitom minimalistický design dělá z Marshall Major III skutečně vkusná sluchátka, která se zkrátka hodí skoro ke všemu – ať už na krk vysokoškoláka nebo jako stylový doplněk do obývacího pokoje. Ani já jakožto téměř odpůrce náhlavních sluchátek jsem nemohl jim odolat a vyrazil jsem s nimi i do ulic. Zpracování je precizní, použité materiály kvalitní. Sluchátka jsou lehká a díky měkkým náušníkům a bohatě polstrovanému mostu jsou hlavně pohodlná, a to klidně i po několikahodinovém nošení. Jakmile už nechcete hudbu poslouchat, stačí si je dát okolo krku, kdy se mušle pevně spojí a sluchátka tak nijak nepřekáží.
Dovolím si ale podotknout i jednu výtku. Materiál náušníků na mušlích je sice příjemně měkký a skvěle izoluje okolní hluk, ale materiál není příliš prodyšný. To má za důsledek, že obzvlášť teď v letních měsících se uši ve sluchátkách začnou hned po pár minutách poslechu potit. Podobným neduhem však trpí v podstatě všechna podobná sluchátka a lze jej označit za ještě přijatelnou daň za pohodlí a dobré tlumení okolí.
Jednoznačně nejzajímavější jsou na sluchátkách mušle. Ty se chlubí nejenom logem značky na bocích, ale také určitými nezbytnostmi. Na pravé mušli nalezneme mikrofon, na spodní straně micro-USB port pro nabíjení a 3,5mm jack, jež lze využít nejenom pro drátové připojení sluchátek, ale také pro sdílení hudby. K Marshall Major III totiž můžete připojit další sluchátka a podělit se tak o svou hudbu s kýmkoliv dalším. Levá mušle pak disponuje multifunkčním tlačítkem, jež konkrétně slouží jako joystick a lze jím vypínat/zapínat sluchátka, zahájit párování, pozastavit/obnovit přehrávání, aktivovat Siri, zvýšit hlasitosti, přeskočit na následující nebo předchozí skladbu a přetáčet přehrávání. Díky tomu tak v podstatě můžete nechat telefon v kapse a ovládat přehrávaní skladeb právě jen pomocí joysticku.
Pochvalu si jistě zaslouží i výdrž, protože Major III mi během testování vydrželi na jedno nabití okolo 34 hodin, což z nich mimo jiné dělá bezdrátová sluchátka s jednou z nejdelších výdrží. Při běžném používání okolo 2-3 hodin denně (například při cestování do práce a zpět) je tak nutné sluchátka nabít pouze jednou za dva týdny. Navíc s novým modelem se na polovinu zkrátila i doba dobíjení, která se nyní pohybuje okolo 3 hodin. Jediné negativum spočívá v tom, že se sluchátka sama nevypínají, tudíž je potřeba je vždy vypnout manuálně pomocí tlačítka na levé mušli, jinak se zbytečně vybíjí.
Zvuk
Po zvukové stránce jsou Major III šitá na míru skladbám rockového žánru. Sluchátka vynikají zejména basovým projevem, výraznějšími středy a temnými tóny. Vhodná jsou i pro všechny příznivce hip-hopu, kteří jistě ocení právě razantnější basovou linku, a metalu, kterým bude sedět posun směrem k temnější tonům. Ostatně Marshall sluchátka z řady Major byla vždy jako dělaná pro rockové skladby, avšak Major III jsou schopna skutečně kvalitně podat širší škálu hudebních žánrů. Skvěle tak vyzní jak nový single Natural od Imagine Dragons, i stará klasika Smells Like Teen Spirit od Nirvany a stejně tak i HUMBLE. od Kendricka Lamara, kde jsou právě basy opravdu výrazné.
Na co se naopak Marshall Major III příliš nehodí je jazz a klasická hudba. Skladby v tomto žánrů totiž nezní tak neutrálně, jak by měly a zejména určité nástroje, jako například housle, jsou výraznější. Jakýsi temný nádech, který exceluje u rocku, zde naopak přichází nevhod a skladby zmíněných žánrů mírně zkresluje. Nicméně poslech je i tak více než slušný a běžný uživatel, který si v těchto žánrech vyloženě nelibuje, nemá téměř šanci něco poznat. Vzhledem k ceně hrají Major III opravdu velice dobře.
Především majitele Android telefonů s chipsetem od Qualcommu potěší, že Marshall Major III přináší podporu kodeku aptX. Na podporovaném zařízení je tedy výsledný zvuk o poznání kvalitnější, protože kodek je mnohem šetrnější na ztráty při kompresi. Pokud vás zajímá, zda vaše zařízení aptX podporuje, pak se stačí podívat na stránky aptx.com, nicméně jablečné produkty jej nepodporují.
Závěr
Elegantní retro design, precizní dílenské zpracování, kvalitní zvuková reprodukce, pohodlná konstrukce, široké možnosti ovládání a skvělá výdrž baterie. To vše jsou benefity sluchátek Marshall Major III, které si rozhodně zaslouží vyzdvihnout. Vezmeme-li v potaz ještě cenu 2 790 Kč, pak se nebojím tvrdit, že lepší bezdrátová sluchátka v dané cenové kategorii se hledají opravdu jen stěží. Jedinými negativy jsou neprodyšné náušníky způsobující v létě pocení uší a absence automatického vypínání.
- Marshall Major III můžete zakoupit přímo zde
(Pro získání akční ceny 2 790 Kč je potřeba při objednávce do poznámky napsat „svetsluchatek“. Akce trvá do pátku 3. 8.)
Měl jsem drátové “1´”, BT dvojky a teď mám III. Co oceňuju je jejich 30h výdrž baterie. Neměřil jsem to nikdy, ale dobíjím po více jak měsíci. Zvukově trojky, jemně líbivejší zvuk, ale určitě se dají najít i lepší.
Rozhodne lepsi koupe je Major II… dratove sezenete za cca 1000 a BT verze za cca 1500… tak proc kupovat trojky za 3100 :-D
I trojky se dají koupit téměř za polovinu, než se tady nabízí…
Kde?
Jo jsou super
Marshally ale nepodporují AAC, jen APTX. Takže z iPhonu, který umí jen AAC jde do Marshallů zvuk v SBC, což opravdu není “kvalitní zvuk”.
Něco jiného je, pokud Marshally používáte na kabel, jinak totiž opravdu nemají smysl.
Filip Vobořil Pokud posloucháš na Spotify (320kpbs) nebo Apple music (256kbps) tak SBC(328 kbps) je absolutně dostačující. Pokud si nahravas prez itunes ve flac alac tak potom opravdu přez BT nemá smysl
Dotaz pro autora článku nebo někoho, kdo s tím má zkušenost. Jak velký je rozdíl v kvalitě zvuku mezi Majorama III a Airpods? Je mi jasný, ze jsou to úplně odlišná sluchátka a nejde je moc porovnávát, ale s jakými si prostě hudbu užijete víc nebo kterým byste dali přednost kdybyste si měli vybrat ?
Mam Major II i AirPods a Marshaly jsem po nakupu AirPods prestal pouzivat, hrajou za me proste lip a jsou mensi, ale treba do letadla na cestovani jsou zase lepsi Marshaly. Je o dost lepe odhlucnene okoli. Jinak aspon Marshal II pres bluetooth trochu sumi, pres kabel ne.
Viz koment od Filip Vobořil. Jinak airpods vs marshally 1. gen (drát, ani nevím jestli byly tehdy i BT) docela vyrovnaný. Akorát airpods jsou prostě přebasovaný, asi má apple ten debilní zvyk z Beats…
Airpody nejsou urcite prebasovany
Tomáš Březina ve tvým měřítku věřím, že ne. 😀
Nelze zadat slevovy kod :/
„svetsluchatek“ je potřeba napsat do poznámky v třetím kroku objednávky (osobní údaje).
Pěkná recenze, díky.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat , zda li vám ukazuje na telefonu reálný stav baterie nebo máte stále 100%? Mam major 3 BT a iP8. Děkuji
Kodek AptX měly už Major II BT.