O jednom ze spoluzakladatelů Applu Stevu Jobsovi koluje řada historek a příběhů, které většinou zesnulého ředitele jablečné společnosti vykreslují v úžasném světle. Jobs je považován mimo jiné také za vizionáře, a na jeho přístupu se výrazně podepsal systém uvažování, známý jako „oblast zkreslené reality“. Pro své nezvyklé přemýšlení byl Jobs často vyzdvihován – jak to ale s jeho přístupem bylo ve skutečnosti?
Král přesvědčivosti
Jobs vynikal mimo jiné i ve schopnosti ovlivňovat chování druhých a přesvědčit je k tomu, aby přijali jeho vlastní – leckdy velmi svéráznou – verzi reality. Tváří v tvář této Jobsově schopnosti zůstávali často bezmocní i vysoce výkonní ředitelé velkých společností. Jedním z příkladů Jobsovy přesvědčivosti je například způsob sestavení původního iPhonu. Součástí jablečného smartphonu se stalo odolné sklo Gorilla Glass. Tato spolupráce byla právě důsledkem Jobsovy schopnosti přesvědčit ředitele společnosti Corning Wendella Weekse o tom, že jeho firma bude stoprocentně schopná masové produkce ochranného skla v časovém horizontu šesti měsíců. Jobsův životopisec Walter Isaacson ve své populární knize uvádí, že Weeks původně Jobsův návrh zamítl s tím, že masová produkce je v tak krátkém časovém rámci zkrátka nereálná. Jobsův pohled byl ale odlišný. „Nebojte se. Zvládnete to,“ přesvědčil nakonec Weekse.
Zdroj fotografií v galerii: BusinessInsider
„Skvělý“ nápad
Už jako mladý začínající podnikatel koncem sedmdesátých let měl Jobs neobvyklé nadání k uskutečňování svých přání. Toto nadání mělo ale i své stinné stránky, jak uvedl v rozhovoru pro Business Insider bývalý zaměstnanec Applu Joe Shelton. V interview otevřel řadu témat, mimo jiné i Jobsovu proslulou „oblast zkreslené reality“.
Shelton pracoval v Applu počátkem osmdesátých let jako produktový manažer a podílel se na vývoji a produkci prvního Macu. V souvislosti s Jobsem vzpomíná na to, že jeho nápady nebyly vždy bezchybně vymyšlené. Jako příklad uvedl Jobsův požadavek na paměťový limit u nového Macu ve výši 128k. „Chceme, aby vývojáři psali malé, efektivní kódy, ne kódy jako v Microsoftu,“ řekl tehdy Jobs svým zaměstnancům. Zaměstnanci shledávali Jobsův nápad logickým, Sheltonovi se ale nezamlouval. „Byl jsem jediný, kdo nápad nepřijal. Věděl jsem totiž, jak se operační systémy rozrůstají spolu s tím, jak roste software a jeho požadavky,“ vzpomíná Shelton. Jobsovi se podařilo o správnosti svého návrhu přesvědčit téměř celý softwarový tým, návrh se nakonec ale neuskutečnil.
Napíšu dva komentáře a odmítnou se odeslat … prý zpomalte prosím.. Nezlobte se na mne ale poté co je první comment odmítnutý díky nezaškrtnutí políčka souhlasu, jsme nucen stejnou věc popsat znova což je cca 5 minut .. Neblokujete náhodou nepohodlné názory? Jak se člověk vrátí k původně neodeslanému textu? Nebo je prostor pouze pro primitivní komentáře o délce max 2 věty?
Používa sa defaultný WordPressový algoritmus. Vrátiť späť sa môžete prekvapivo stlačením tlačidla „späť“.
Ak by sme blokovali nepohodlné komentáre, ten Váš by tu nebol. :)
já spíš nechápu proč když kliknu na reagovat a nejsem přihlášen a musím se dodatečně přihlásit , se po přihlášení se octnu se na úvodní straně a musím místo kde jsem chtěl reagovat znovu hledat.
Na stránkách věnujících se PC najmě Apple je to dosti komické , taková nefunkčnost. Pozdravujte Vaše IT „experty“.
Vaše “ prekvapivé“ tlačítko „spať“, „prekvapivo“ nerieši to čo popisujem – a to že sa nevrátim k povodne napísanému textu ale musím ho celý tvoriť odnovoty … vy „WordPressový odborníci “ .. ako je vidieť dnes može byť WordPressový odborník kde kdo kdo si nie je schopný ani poriadne prečítať pripomienku … (Btw až toto je nepohodlný komentár, ten povodný bol iba neškodný názor … :-D )
Milý Tony , Vy jste ho znal osobně, že víte, že ne? Z toho co já jsem četl, jeho chování jednoznačně vykazovalo patologické rysy. Třeba namátkou jeho dieta, parkování na invalidech, popírání otcovství, nakonec i to že se neléčil, když měl rakovinu a popíjel jakési lektvary, a co nejspíše způsobilo jeho smrt. Většina lidí z jeho okolí ho časem měla plné zuby – třeba Steve Wozniak, bylo o tom popsáno spousta papíru. Moc nechápu co se mi snažíte podsunout, já jeho osobnost obdivuji a excentrické a arogantní chování mě až tak nevadí, možná proto, že není a nebyl můj šéf. To ale neznamená, že ho budu nekriticky adorovat.
Na rozdíl od Vás na nikoho z diskutujících neútočním, píšu v obecné rovině, na rozdíl od Vás. Co je na tom arogantního ? Víte vůbec co to slovo znamená?
Nicméně Steve i tímto potvrdil že je vizionář. Omezený prostor nutí opravdové programátory hledat efektivní řešení. Dnešní boom v zájmu kontinuity prodeje HW produkuje zástupy pseudoprogramátorů lepících jednu knihovnu na druhou a beroucí si zákazníka jako pokusného králíka…. Ostatně že měl pravdu dokumentuje i fakt že jablečný systém běží efektivněji s nižšími nároky na HW.
To ano ale sucasny musi byt uz poriadne nabobtnaly – len vysoky vykon celkom slusne zahladi naskladane vrstvy
Mojave má 5G, W10 20G
jiný komentář asi netřeba, kolega má pravdu předsedo.
Každý systém roste s rozšiřujícími se možnostmi, spíše jsme to myslel tak, že například, když napíšu real time measurement aplikaci v Lab View pouze využitím poskládání standardních přiložených knihoven které sice jsou blbuvzdorné ale než se prokoušou ošetřením všech stavů, tak je velikost konečné kompilace nějaká např X a rychlost systému např Y. Když v podstatě tu samou aplikaci vytvořím tak že cíleně „ořežu“ jednotlivé části, bloky atd tak aby si na začátku ověřili na jakém HW pracují a následně zvolili efektivní algoritmus, dostanu se dejme tomu na X/2 a 1,3Y, a pokud půjdu do hloubky a vytvořím to celé pouze v C, nebo (ale to už jsem kacíř :-D) v assembleru tak se dostanu na X/2 a v Y na fyzikální omezení meřící sestavy. Jinak ano, vysoký výkon HW hladí vrstvení a proto si myslím, že mezi výrobci HW a producenty SW a zejména her funguje „přinejmenším“ simbioza , co se expandování objemu týče….
Výkon grafických aplikácií je v OpenGL na macOSe o 30-70% nižší ako na ostatných platformách. To je možno jeden z dôvodov, prečo Apple prestal podporovať OpenGL a je možné, že ho úplne zo systému odstránia > vendor lock na Metal.
V porovnani s cim ? S androidem ? To nemuzes porovnavat. IOs bezi na 20 zarizenich v podstate se stejnym hw.Jedna verze androidu bezi na milionech zarizenich a kazdy ma ruzny rozliseni hw atd. Tohle se neda porovnavat. To je jasny ze ios bezi lip kdyz je perfektne optimalizovany par zarizeni.
„Ostatně že měl pravdu dokumentuje i fakt že jablečný systém běží efektivněji s nižšími nároky na HW“
Pravdu NEMĚL, byl to akorát arogantní narcistický manipulátor, je pravda, že jako člověk asi nestál za nic moc a k zaměstnancům se choval… škoda psát.
Apple iOS běží rychle a je „dobře optimalizovaný“ jen zdánlivě:
1. iOS je rychlý teprve poslední dobou
2. iPhone mávětšinou HIEND HW
3. Jobs se na tom nijak nepodepsal, byl to jen panák, práci odvádí lidi a týmy
Ale jako vizionář byl asi Jobs opravdu skvělý.
ujišťuji Vás, že iOS je rychlý odjakživa – ten je ale na telefonech
ale tady jste v komentářích k MackOS což je program z PC.
Mojave má 5 G na HD a W10 20 G
to je podstata informace – která ale v článku není. A v to Jobs asi pravdu měl.
Tí neříkám , že to nebyl psychopat a arogantní já nevím co, což ale vizionáři bývají.
Ivo: a víte na kolik různých konfigurací se dá bez dalších stahování ovladačů W10 instalovat oproti macOS? Zkuste si tipnout poměr :-)) PS: nejsem zastánce Win10, pracuji s oběma systémy.
Vy jste ho znal osobně?:O!!!! Tak to klobouk dolů…. Pokud jsem četl, tak měl hlavně charisma a úžasné přesvědčovací schopnosti. Rovněž schopnost prosadit svoje řešení bývá mylně zaměňována za aroganci , zejména lidmi, co se prosadit neumí. S arogancí by u partnerů nepochodil a dlouhodobě ani u kolegů. Nepletete si ho náhodou s panem Shockleym? ;-) nebo Zuckergergerem?
Práci odvádí lidi a teamy ale někdo tu práci musí nejdříve připravit, naplánovat a následně vést a koordinovat, protože lidi a teamy mají obsedantní potřebu sklouzávat z vytyčené cesty.
Naopak arogantně mi vyznívají vaše sugestivní nepodložená tvrzení…