V roce 2016 Apple představil MacBook Pro s Touch Barem. Jak je známo, u nových modelů nikdy netrvá dlouho, než je nějaký technik otevře a podívá se jim na zoubek. V tomhle případě tehdy odborníci zjistili, že MacBooky Pro nemají vyměnitelný SSD disk, jelikož je pevně připájený k základní desce. Řada lidí se tenkrát obávala přenosu dat, pokud bude SSD disk poškozen.
Nakonec se obavy nenaplnily a ukázalo se, že Apple takový nástroj pro přenos dat má. Jedná se o malou černou „krabičku“, která dovede přenést data do funkčního modelu MacBook Pro. Krabička disponuje kabelem, který se připojí k obnovovacímu portu na nefukční logické desce a rovněž USB-C portem, který slouží k přenosu dat do funkčního MacBooku Pro. Jakmile jsou MacBooky tímhle způsobem propojeny, technik jednoduše otevře Asistenta pro přenos dat a pokračuje dle běžného postupu.
Tenhle nástroj byl pohodlnou nejkrajnější volbou při selhání SSD. Jak se ale zdá, u nejnovějšího modelu, který byl nedávno v tichosti představen, nebude možné tento postup využít. Když iFixit minulý týden rozebrali nový model, zjistili, že konektor pro obnovu dat známý z předchozích modelů chybí.
Nové MacBooky Pro vypadají úplně stejně jako MacBooky Pro z let 2016 a 2017:
Web MacRumors tedy kontaktoval autorizované prodejce a dozvěděl se, že nástroj používaný pro přenos dat u předchozích modelů opravdu nepůjde u letošního modelu použít. Některé zdroje tvrdí, že v případě selhání desky nepůjdou data přenést vůbec. Půjdou přenést pouze u funkčních MacBooků pomocí systému Target Disk Mode a Asistenta přenosu dat na jiný Mac díky Thunderbolt 3 portům. Port pro obnovu dat u letošních modelů byl zřejmě odstraněn kvůli čipu T2, který umožňuje SSD zašifrovat. Zákazníci by tak měli být nabádáni k častějšímu zálohování, neboť se to jeví jako zatím jediný způsob, jak ochránit data před možným selháním Macu.
Celkově je zatím o tomto tématu známu poměrně málo informací a je tedy potřeba je ještě upřesnit. Jakmile se ale upřesňující zprávy objeví, což se dá očekávat v horizontu hodin nebo maximálně dní, budeme vás o tom ihned informovat.
Time Machine – nieje co riesit. Maju to vyriesene a predavaju nato svoje zariadenie alebo sa da pripojit obycajny disk.
Vcera som absolvoval obnovu systemu kvoli „uzasnemu“ softu od intelu: Intel Power Gadget, ktory po restarte nechal ciernu obrazovku s jablkom a nic sa nedialo. Tak aj nato je dobry timeMachine :)
… no, panečku, i toto se dá prodávat a ještě se najde dost ……., kteří to budou vychvalovat. Inu, svět se opravdu zbláznil. Jak to děláte, když vám přestane stačit velikost disku? Koupíte si nový počítač? 8-)
Smutné je, že být MS Office a Photoshop pro Linux, tak mi vyhovuje ještě podstatně více než Mac. Takto to zatím musím čím dál znechuceněji táhnout na Apple produktech (ano o alternativách vím, ale jsou to spíš parodie a hračky).
Zkus WINE, udělali ohromný pokrok. M$ Office 2013 mi funguje dobře až na PowerPoint. Photoshop CC 2015 (Neprofesionální užití) a InDesign CC 2015 fungují skvěle.
Photoshop bohužel kvalitní alternativu nemá, ovšem WPS Office a OnlyOffice jsou k M$ Office docela konkurenceschopné.
Apple vzdy musi mit neco extra spesl cim se odlisuje. Proc nema standardni M.2 port jako vsichni? Proc si nadiktuje, aby vypadal jinak a nebo aby se RAM pajela na desku???
Ja casto zalohuju, ale mnozi asi ne….
Nebude to dlouho trvat a paměti, procesor i SSD bude na jednom čipu. Existuje skvělé zálohování. nechápu, co se řeší.
Integrivat spoluCPU a SSD je strasna chujovina (dne, alebo v blizkej buducnosti). Staviat kremikove monolity je zatial cesta do pekla.
Proč?
Je to smutny, ale za me prisel Apple o dobryho zakaznika. Nejsem takovej Rockefeller abych si NB za 70 tis v zakladu kupoval na tri roky… Nemoznost upgrade ram/disk je cena za design a nebo kurvitko stale nenazranejsi spolecnosti?
Nojo, tak to já nějaký mac plánoval. Nyní mám sice skvělý stroj, sice jenom za 40 tisíc, ale zas to strčí kdejaký macbook/air do kapsy :-) Hackintosh to jistí ;-)
Macmini – vše napájené na desce
Mac-book/air – vše napájené na desce
Tak když mu to lidi žerou, nebo kupují rovnou to lepší, tak proč to pořád nezkoušet, co zákazník vydrží.