Nové MacBooky Pro pro rok 2018 nepřinesly jen výrazné vylepšení výkonu díky novým procesorům a zdvojnásobení maximální velikosti RAM paměti, ale také podporu True Tone u displejů. Díky tomu by tak měl být pohled na parádní Retina displej MacBooku příjemnější, než kdy předtím. Jak ale vlastně True Tone u MacBooků funguje?
Ještě, než se pustíme do detailnějšího rozboru fungování True Tone, si musíme upřesnit, co se vlastně za těmito dvěma slovy přesně skrývá. Jedná se o funkci, která automaticky upravuje vyvážení bílé barvy na obrazovce Macu tak, aby odpovídala barevné teplotě světla ve vašem okolí. Jinými slovy, displej bude vypadat lehce jinak jak na přímém slunci, tak třeba v přítmí čí ve chmurném počasí, což je pro oči uživatelů skutečně velmi příjemné. Tato funkce se již objevuje například u nejnovějších iPhonů či iPadů Pro, za výrazně osekanou verzi True Tone se pak dá označit i Night Swift, který se na novějších iPhonech spustí po soumraku. Ten ale nepřizpůsobuje displej nepřetržitě.
MacBook Pro (2018) má zcela stejný design jako MacBooky Pro z let 2016 a 2017:
A na čem že je tedy True Tone u MacBooků Pro založen? Podle odpovědí Applu, které se podařily získat redaktorům z MacRumors, je to nový vícekanálový senzor okolního světla, která je umístěn vedle přední kamerky FaceTime HD. Ten analyzuje jas a teplotu barev v okolí a podle toho upravuje i výsledný obraz na displeji. Nový snímač tak výrazně převyšuje ten použitý v předchozích generacích MacBooku Pro, jelikož ten zvládal vyhodnocovat pouze jas. Pokud jste tedy doufali v to, že by mohl Apple tuto funkci zpřístupnit softwarovou aktualizací i na starších Macích, máte s největší pravděpodobností smůlu.
Není pochyb o tom, že mnozí uživatelé True Tone u nových MacBooků skutečně velmi ocení. I tak jej ale lze označit spíše za příjemné vylepšení již tak skvělého displeje, než za upgrade, kvůli kterému byste si nový Mac běželi okamžitě koupit do obchodu. Ostatně, přesně v tomto duchu hovoří o True Tone na Macu i recenzenti, kterým se již dostal do rukou. Krokem vpřed však ale samozřejmě je.
To bude pecka hlavně pro grafika až se bude snažit “trefit” správný odstín barev
Logicky hádam grafici budú mat tuto funkciu vypnutu. Mna skôr zaujíma ci to bude fungovať ak pre externe displeje ale typujem že nie
Kdybych na to měl, tak to samozřejmě nevypnu, ale i když je to NB, tak grafiku člověk dělá v kanceláři, ateliéru s nějakým konstantním osvětlením. Takže vlastně tam se to neuplatní, ale když to přenesu jinam a nb bych používal i na jiné účely (logicky), tak tam se ta funkce hodí. Už jen prezentace díla apod.
A krom toho, inženýři u Apple to určitě mají vychytané, ono u HW za 70 a více tisíc to ani nijak nejde.
maju vychytane :)
haha pobavil si
Hele, teď sedím v kuchyni kde je za mnou celá zeď z oranžovožluté tapety a předemnou tyrkysové skříně. Jak to bude fungovat? Úplně opačně než by mělo :-D Stejně jako špatně funguje normální senzor osvětlení na iPhonu když mám rozsvícené nad stolem, ale já jsem ve tmě. Vidím iPhone který si myslí že je tma a za ním je světlo jak ve dne. Musí se to vyrovnat s pozadím, né s bílým rámečkem iPhonu.
Ten senzor musí být z obou stran a vsadím se že to příjde jako lákadlo do novějších přístrojů.
BTW to měnění vyvážení bílé true tonem a night shiftem má opravdu mezery, mělo by se to automaticky vypnout pro určitou aplikaci jako je třeba Photoshop, ať na to nemusím myslet když upravuju fotky… třeba f.lux už to umí léta.