V bitvě o nejlepší obchod s mobilními hrami a aplikacemi má Apple obrovský náskok. Během prvního pololetí letošního roku utratili zákazníci v App Store téměř dvojnásobek toho, co uživatelé Androidu v Google Play. Ale výsledná čísla jsou pozitivní pro obě společnosti, jelikož u obou dochází pravidelně k růstu.
Obrovské zisky i nárůst oproti loňsku
Zisk z App Store byl v období od ledna do června celosvětově přibližně 22,6 miliardy dolarů (tedy více než 450 miliard korun). Tento výdělek představuje podle analytiků společnosti Sensor Tower nárůst o téměř 27 procent oproti stejnému období minulého roku. Obchod Google Play za první pololetí 2018 vydělal 11,8 miliard dolarů (přes 230 miliard korun). Zisk je tedy oproti App Store pouze poloviční, ale nárůst zaznamenal Google oproti loňsku o téměř 30 procent. Ptáte se na důvod takto propastného rozdílu? Je to velmi jednoduché – Google Play není, na rozdíl od svého konkurenta, dostupný v Číně. Pokud se podíváme čistě na počet stažených aplikací a nikoliv pouze výdělek z nich, výsledek je zcela opačný. Google Play za první pololetí tohoto roku zaznamenal přibližně 36 miliard stažení, zatímco App Store pouze zhruba 15 miliard. Opět u obou společností tato čísla oproti loňsku vzrostla. U Googlu o 10.6 procent a u Applu o 13.1 procent. Z těchto dvou statistik lze vyvodit zajímavý výsledek – zákazníci Applu stáhli o polovinu méně aplikací než ti Googlu, ale i tak zvládli jablečné společnosti vydělat dvojnásobek.
App Store je tu s námi už deset let, takto vypadal dříve:
Nejvíce stahované jsou aplikace Facebooku, obsadili dokonce první čtyři místa v součtu obou obchodů. Jedná se o WhatsApp, Messenger, Facebook a Instagram. Pokud bychom se podívali na neherní aplikace, nejvíce svým vývojářům vydělaly Netflix, Tinder a Tencent Video.
Hry jsou velmi důležitou součástí App Store
Herní segment je jeden z těch nejdůležitějších, takže se analytici zaměřili i na něj. U App Store vydělali hry přes 16 miliard dolarů (320 miliard korun), což je nárůst o 15 procent. Zisky z Google Play vzrostly o 26 procent, konkrétně na více než 10 miliard dolarů (200 miliard korun). V počtu stažení opět vítězí Google s 15 miliardami stažených her (nárůst o 10 procent), zatímco z App Store si uživatelé stáhli pouze 4.5 miliard her (nárůst o 14 procent).
Je známo, že počet mobilních zařízení na celém světě neustále roste, ale i přesto jsou výše zmíněná čísla naprosto neuvěřitelná. Bude zajímavé sledovat, kam až se zisky z mobilních aplikací mohou vyšplhat a zda někdy tento růst skončí.
O to smutnější je stav AppStoru na Macu.
Takže za to může ČÍNA!!!! a né piráti na Androidu :-)
Po tom, co jsem si začal hrát z myšlenkou zkoušky iOS, tak jsem zjistil, že je oproti Androidu ne 100, ale 1000 let nazpět :-) Naštěstí jsem ale aktualizoval z 10 na verzi 11 a WOW efekt se konal, příjemně mě překvapilo, jak se App Store změnil a celkově i systém. Konečně se to začíná funkčně přibližovat a dotahovat Android. Těším se na 12ctku.
Začíná se mi ten iOS docela líbit, je to pro mě změna, po tolika letech na Androidu.
Oba systémy mám rád a oba mají něco do sebe! Nejvíc mě baví snad 3D touch, to by se mohl Android přiučit a naopak iOS zase lepší customizaci rychlých nastavení atd.
Porovnávať Apple store z Google play je ťažko každý obchod má inú filozofiu hlavným zdrojom peňazí pre Google je reklama a platí to aj v Google play vlastním telefón android aj iPhone na Androide je pred každú aplikáciu čo mám platenú na iPhone aplikácia zdarma čiže pre rovnaký komfort používania a viac menej rovnaké aplikácie na iPhone som minul pre iPhone podstatne viac EUR a niektoré aplikácie ako napríklad jednoduchý wifianalyzer čo zobrazí dostupné wifi a všetky údaje o nich aj grafickej forme na iPhone neexistuje ale vôbec
Ta aplikace zdarma je předpokládám plně bez reklam, jinak totiž nejde o ten stejný komfort
ale ale komfort je rovnaký a navyše je zdarma v aplikáciach nebývajú reklamy ako napr na webe pri používaní rušia minimálne