Zákazníci Applu volali po zvýšení odolnosti jablečných smartphonů již dlouhou dobu. Apple ji zavedl poprvé u iPhonů 7 a 7 Plus, které se mohou pyšnit certifikací IP67, stejně je na tom i jeho přímý nástupce, iPhone 8 a 8 Plus, a výroční iPhone X. Na poškození vodou se ale u nových iPhonů nevztahuje klasická záruka.
Když předloni spatřil světlo světa iPhone 7, řada uživatelů jásala nad jeho voděodolností a prachuvzdorností. To, že se novější iPhony mohou pochlubit stupněm krytí IP67, ví asi každý. Neznamená to ale, že s těmito smartphony můžete podnikat hloubkové potápění nebo s nimi bez jakékoliv další ochrany absolvovat třeba náročný motokrosový závod. V dnešním článku vám přinášíme přehled jednotlivých stupňů krytí a toho, před čím jsou vlastně vaše chytrá zařízení chráněna.
IP je zkratka pro slovní spojení „Ingress Protection“, tedy „ochrana proti vniknutí“ materiálů, jako jsou cizí předměty, prach či voda, které by vaše zařízení mohly potenciálně poškodit. Za dvoupísmennou zkratkou následuje dvojice čísel, z nichž první hodnota udává stupeň ochrany před cizími předměty (obvykle prach, ale také vniknutí ruky či většího cizího předmětu), a druhá stupeň ochrany před vniknutím kapaliny. Tato čísla se pohybují v hodnotách od nuly do 68. Stupeň krytí ale není něco, co si může libovolně určit přímo výrobce – jednotlivé hodnoty za přesně daných podmínek určují přísné stanovené normy (IEC 529, respektive EN 60529 a u nás ČSN EN 60529).
iPhone 7 a 7 Plus poprvé přinesli voděodolnost.
Stupně krytí před vniknutím cizího tělesa (první z dvojice čísel)
0 – žádná zvláštní ochrana
1 – ochrana před vniknutím dlaní (>5×5 cm); ochrana před pevnými předměty, v průměru většími než 50mm
2 – ochrana před vniknutím prstem (>12x12mm); ochrana před objekty, většími než 80mm na délku a 12mm v průměru
3 – ochrana před vniknutím nástroji, dráty apod. o průměru 2,5 mm a vyšším
4 – ochrana před vniknutím pevnými předměty, většími než 1mm (drobné nástroje apod.)
5 – ochrana před prachem, který by mohl poškodit zařízení, ochrana před jakýmkoliv nástrojem
6 – ochrana před vniknutím jakéhokoliv nástroje, naprostá prachuvzdornost
Stupně krytí před kapalinou (druhé číslo)
0 – žádná ochrana
1 -ochrana proti kondenzaci, ochrana proti kapající vodě 1+0,5 mm/min., kdy je zařízení umístěné ve své pracovní poloze. Zkouška pro tento stupeň odolnosti probíhá po dobu 10 minut.
2 – ochrana proti kapající vodě 3+0,5 mm/min., zařízení může být od normální pozice vychýleno o 15°. Zkouška pro tento stupeň odolnosti probíhá po dobu 2,5 minuty ve čtyřech polohách
3 – ochrana proti vodní tříšti, kdy voda dopadá na přístroj vertikálně v úhlu 60° při objemu 10 litrů/min. a tlaku 80–100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut.
4 – ochrana proti stříkající vodě obdobně, jako u IPx3 při všech úhlech stříkání vody.
5 – ochrana proti tryskající vodě, kdy voda míří tryskou 6,3mm při průtoku 12,5 litru/min. a tlaku 30 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
6 – ochrana proti intenzivně tryskající vodě, mířící 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů/min. a tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
7 – ochrana proti ponoření do vody o hloubce 1 m na dobu 30 minut.
8 – ochrana proti nepřetržitému potopení do vody za podmínek, určených výrobcem zařízení
9 – ochrana proti tlakové vodě (WAP)
(Zdroj)
prd je vodeodolny. že 30 minút do 1 metra. 2 minuty mi nevydržal…
A byl nový? Nebo repas?
Voděodolný není to samé jako vodotěsný.
Ale i tak mi v moři vydržel.
Ponořil jsem svůj Iphone X do vody, byl týden starý a musel jsem kupovat nový kvůli tomu, že voda zatekla do Faceid kamery. Už nikdy nebudu zkoušet voděodolnost iphonu.
S iP7 jsem se koupal celý loňský léto, měl jsem ho normálně v kapse u plavek a naprosto v pohodě.. Letos jsem se ještě nekoupal, takže jak je na tom X nevim ;)
Když se na to nevztahuje “klasická” záruka tak jaká tedy ?
Rozšířená pojistka vztahující se na veškeré poškození. Nebo AppleCare.
Johhan BE AppleCare to kryje též jo ? Tak dobrý, díky 😉
Jan Vyhnánek Omlouvám se, mělo tam být AppleCare+. Základní AppleCare se na poškození vodou nevztahuje. Ale, pokud máte AppleCare, určitě bych si pro jistotu přečetl pojistné podmínky.
Právě že žádná. Přítelkyně umyla iPhone vodou 8+ vodou a zamlžila se čočka fotoaparátu. Díky Bohu za pojistku :\
Klasicka zaruka pokryje „bezne“ pouzivani telefonu. Pristroj je vodeodolny, nikoli vodotesny. Proto nedoporucuji potapeni, ani jakykoli jiny „kontakt“ pod vodou. Nikoli s vodou. To je rozdil. 👏👏
“Utopil” jsem půl roku starý Xko doma v umyvadle. Jen jsem ho ponořil a do minuty otřel suchým ručníkem. Voda se dostala do sluchátka. Nezjistil jsem to dokud jsem netelefonoval. To z toho voda začala doslova stříkat. Ovšem natáhla se i dovnitř, vyřadila face ID, na displeji se mi udělal dočasný zelený pruh co se objevil jen po probuzení a do vteřiny zmizel. Týden trvalo než jsem se s tím dostal do Apple storu, mezitím nějak záhadně zmizela i vlhkost která byla patrná zevnitř na předním foťáku. Do deseti minut jsem od tama odcházel s fungl novým telefonem. Bez řečí, nic jsem neplatil a nemám ani žádnou pojistku. Samozřejmě že jsem jim nepřiznal že jsem telefon ponořil do vody. Ani se neptali. Jen diagnostikou zjistil že face ID je fakt v kelu, a když k tomu přičetl ten zelenej pruh, tak prý není o čem přemýšlet.. 😀 Ještě mi řekl že ho mrzí, že telefon nefunguje jak má.. 😂
Neverim
Já jsem ponořil Galaxy S7 na dvě vteřiny do bazénu a zamlžila se mi čočka fotoaparátu jak zadního, tak i předního a dokonce i senzor srdečního tepu. Takže já už těm voděodolnostem nevěřim nic…
S tím mlžením čoček bych nepropadal panice. Je to pravděpodobně vysrážená vlhkost z vnitřku přistroje, která se po ochlazení vysráží na vnitřní straně skel a měla by po ohřátí zase zmizet. Dělá mi to vodotěsný foťák běžně – proto ho např. v tropech, kde je hodně vlhko, dávám otevřený vysušit do lednice, kde je chladný vzduch o nižší relativní vlhkosti.
Tato čísla se pohybují v hodnotách od nuly do 68…
9 – ochrana proti tlakové vodě (WAP)
tak jak to je?
Take mam spatnou zkusenost s „vodeodolnosti“. 10 sec ani ne cely ponoreny telefon v klidne vode bazenu a odesly vibrace a voda pod displejem. (Novy iP7 z Apple Store USA).
Aha, takže když můj noví iP 7Plus pod vodou ( stačí umyvadlo ) bublinkuje z šroubku u konektoru a z pravé horní izolace displeje opravdu je voděodolný? 😀😀😀 chyba výroby… bohužel záruka se na to nevztahuje 👍😀
Je iPhone 6s vodotesny ?
Není.