Čas dovolených je tu, a tak je potřeba koupit opalovací krém, usmažit řízky, které si vezmeme na cestu mezi dva chleby, vybrat správné sluneční brýle a také zvolit správnou aplikaci s offline mapami. Při zadání těchto dvou slov do vyhledávače v App Storu na vás vyskočí nepřeberné množství aplikací. Které stojí za stažení a kterým se raději vyhnout?
maps.me
Pokud jste na maps.me narazili před pár lety, asi na vás neudělala velký dojem a po krátké době jste ji z telefonu smazali. Od té doby však ušla pořádný kus cesty, doplnila většinu funkcí, které ji scházely a je momentálně jednou z nejlepších možností mezi offline mapami s navigací. Důležité je, že aplikace je kompletně zdarma a za žádnou funkci nebudete připlácet. Obsahuje kromě map i navigaci a vše funguje i v offline režimu. Do něj si můžete stáhnout libovolné mapy, které jsou přehledně rozdělené podle států a krajů. Na mapách vidíte i restaurace, obchody, hotely a další zajímavá místa, ale jejich seznam není tak obsáhlý jako v jiných aplikacích. Před výletem jsem to vždy řešil tak, že jsem si našel místa, která chci v daném městě navštívit a do maps.me je zadal jako oblíbená. Pak už jsem přesně věděl, kam jít a mohl si naplánovat ideální trasu.
Navigaci je možné nastavit pro jízdu v autě či na kole nebo pěší chůzi a nově si můžete zapnout i hlasovou navigaci, která je také česky. Dobře funguje také zobrazení plynulosti dopravy a to dokonce i v menších českých městech. Celkem zásadní nevýhodou této aplikace je nemožnost nastavit si jízdu pouze po neplacených úsecích, a tak je nutné počítat s nutností nákupu dálniční známky nebo placení mýta. Pokud vám však tento nedostatek nevadí, maps.me je výbornou volbou. Mapy jsou přehledné a detailní, navigace přesná a její lokalizace do češtiny potěší.
[appbox appstore 510623322]
Mapy.cz
Tato aplikace je asi tou nejznámější a podle nás i nejpovedenější. Je, stejně jako maps.me, kompletně zdarma, oproti ní však nabízí několik funkcí navíc. Opět si můžete stáhnout vybrané mapy do offline režimu a ty pak využívat i pro navigaci. Tu je možné spustit v režimu pro chodce, jízdu na kole či autem. V zimě využijete i možnost zobrazení běžkařských tratí a v létě naopak ty vodácké. Samozřejmostí je kompletní lokalizace do češtiny, včetně hlasové navigace. Obrovskou výhodou oproti maps.me je možnost nastavení vyhnutí se placeným úsekům.
Navíc si můžete vybrat, zda preferujete rychlou či krátkou trať. Zobrazit si kromě klasické turistické mapy můžete i leteckou či zimní. Aplikace Mapy.cz je velmi svižná a přehledná. Obsah map je kvalitní a proto ji můžeme s klidem doporučit všem. Využijí ji pěší turisté po českých památkách, ale i cestovatelé, kteří vyrážejí do celého světa. Jen pozor na velikost mapových podkladů, zabírají celkem dost místa.
[appbox appstore 411411020]
CityMaps2Go
Tuto aplikaci využijete při hledání památek, restaurací či hotelů v daném městě. Zdarma si můžete stáhnout do offline režimu jednou danou mapu, za další už musíte zaplatit. PRO verze vás aktuálně vyjde na 299 Kč (když není v akci, tak 499 Kč). V této verzi máte neomezený počet offline map a aplikace je bez reklam. V nabídce je ještě PREMIUM verze, ta ale nenabízí žádnou zásadní funkci navíc, aby stála za 379 Kč v akci (jinak 779 Kč). Celkový počet míst, jakou jsou například výše zmíněné restaurace, je velmi dobrý a jsou řazeny podle hodnocení uživatelů. Bohužel aplikace neobsahuje navigaci, jste pouze odkázáni na Apple Maps nebo Google Maps. Pokud připočteme ještě občasné zasekávání, nemůžeme CityMaps2Go doporučit v porovnání s aplikacemi výše.
[appbox appstore 408866084]
Galileo
Aplikace Galileo vám nabídne zkušební verzi na 5 dní, poté je nutné zakoupit Pro verzi, která stojí pouze 99 Kč. Opět nabízí seznam restaurací, ubytování, obchodů a dalších míst, ovšem pouze jako seznam bez určitého hodnocení. Navigaci je možné spustit v režimu pro cestu autem, na kole či pěšky. Poslední dvě zmiňované možnosti však nebylo možné vyzkoušet – při přepnutí na jednu z nich vždy aplikace spadla. Zajímavá je možnost zobrazení vyhledané vzdálenosti vzdušnou čarou. Plusem je přítomnost české hlasové navigace, bohužel zde chybí možnost nastavení cesty pouze přes neplacené úseky. Lepší službu než placená aplikace Galileo odvedou Mapy.cz a maps.me, které jsou obě zdarma.
[appbox appstore 321745474]
Sygic Travel
Sygic Travel nenabízí možnost vyzkoušení offline režimu zdarma, je pouze placený. Jeho cena je navíc celkem vysoká – 499 Kč (nyní je v akci za 249 Kč). Aplikace neobsahuje možnost navigace pro jízdu vozidlem, při pokusu o její spuštění jste přesměrováni do App Storu na aplikaci Sygic GPS. Můžete si tak spustit pouze navigaci pro chůzi. Posloužit tak může především pro orientaci v neznámém městě či na výletech do přírody. Avšak při jejím testování nám aplikace několik spadla, a my tak musíme opět poukázat na Mapy.cz a maps.me. Jedinou opravdu zajímavou možností Sygic Travel je nabídka prohlídek v daném městě. Aplikace vám ukáže nabídku muzeí, prohlídek zámků a dalších zajímavostí vždy včetně ceny.
[appbox appstore 519058033]
jedine opravdu pouzitelne free offline mapy jsou Mapy.cz, vsechno ostatni jsou legracni nahrazky ;)
Ještě možná OsmAnd Maps…, mají docela dobré topo mapy.
Podle Sygicu jsem jel pul dovolene a naprosta tragedie… Chybi mi tu WAZE na ktery nedam dopustit. Ale jasne neni offline 😉 ale v EU lze cerpat data za domaci pausal 😉😉
Je mozne ze za pouzivanie Waze v niektorych statoch hrozi pokuta ?
Třeba v Německu je dobré před/při zastavení hlídkou rychle vypnout Waze. Jde o to, že se v Německu nesmí používat nic, co upozorňuje na radary a Policii. O žádném jiném omezení aspoň v Evropě nevím.
Za sebe doporučuji HERE WeGo 🙂, zadarmo, offline, pravidelné aktualizace map, hlasová podpora, upozornění na rychlost, radary atd..
A co HERE mapy od Nokie? Co tak Google mapy?
Asi by stálo za zmínku i Here maps (Here we go)
Na Sygic nedam dopustit
Za me HERE jak online tak offline absolutne bez problemu.
Škoda, že tento článek nebyl už v dubnu😃 Najezdil sem cca 8500km v Californii, Nevadě, Utahu a Arizoně. Měl sem navigaci HERE WeGo, ale pokud neznáte přesně adresu co chcete vidět, tak ste v pr.. Neříká ani do kterého pruhu se zařadit, takže když sem v LA jel v pravém, tak mi naráz řekla po 100m odboč doleva a obráceně, to bylo furt. Nebo řekla po 200m dorazíte do cíle, ale když sou 4 pruhy pro každý směr, tak se potom z prava blbě hned odbočuje doleva😃 ale internet v mobilu a google maps to potom už zlepšili😃
Here WeGo pruhy ukazuje naprosto přesně, minimálně trasa Olomouc Dubrovnik Sarajevo Budapest olomouc
Já v USA jezdil s apple maps a byl jsem 100% spokojený, hlavně ty návrhy na snídani nebo přespání. Navíc před dvěma lety neměli žádné info o pruzích, ale ono to řekne 10km předem, 2km předem, chvilku předem… tak i když je těch pruhů 7 dá se to s cedulema zvládnout bez vyjímky bez chyby.
V česku pruhy moc nefungují, je tam jeden a říká: jeďte v pravých pruzích abyste mohli odbočit :-D. Nebo byly dva, spravujou tak už je jenom jeden, iPhone to ví, sám mi to říkal, a stejně se mám držet v neexistujícím pruhu.
Nevím jak půjdou pruhy v USA, ale asi dobře, iPhone je v USA dost jiný stroj.
HERE je podle TOP a zdarma včetně ČJ 👍
Musím pochváliť v Mapy.cz vec, ktorú pridali v poslednej aktualizácii (ak to tam bolo skôr, tak som si to nikdy nevšimol). Nazoomujete akúkoľvek oblasť (skúšal som napr. Pieniny u nás, Banskú Štiavnicu, okolie Morskej panny v Kodani, Skagen, Stockholm a pod.), do vyhľadávacieho riadku napíšem „tipy na výlet“ a takmer ihneď mi tam naskákali bubliny s odkazmi. Paráááda!
Za mne jasný top je TomTom Go Mobile a je i offline. Naježděno s ním asi 200 000km a v koloně jsem stál možná 2x.
Tak místo CityMaps2Go bych spis doporučil tripadvisor.
Já používám Mapy.cz a jsem velice spokojená, jsem turistka chodím po horách, navyguje přesně a nebere data ani baterku. A najdu si co je v okolí co právě potřebuji.