Společnost Google si rozhodně nevede špatně. Její Chrome patří mezi nejpopulárnější internetové prohlížeče, velké oblibě se těší i další softwarové produkty, jako je platforma Google Docs nebo cloudové úložiště Google Drive. Google se ale nebojí ani práce s umělou inteligencí.
Tým Googlu s názvem Medical Brain se v současné chvíli zabývá „výcvikem“ umělé inteligence. Ten by měl vést k tomu, aby AI byla schopná předpovídat riziko úmrtí u nemocničních pacientů. Na světě jsou již první výsledky, které tento výcvik přinesl, a vypadá to, že umělá inteligence má v tomto směru velmi dobrou úspěšnost.
Podle agentury Bloomberg má projekt Medical Brain obrovský potenciál pro zdravotnictví. Mezi schopnosti programu patří například možnost využívat k předpovědím i informace, které byly dříve nepoužitelné. Systém dokáže vypočítat nejenom pravděpodobnost smrti, ale také propuštění nebo opětovného přijetí pacienta.
„Naše modely ve všech případech předčily ve výkonu všechny klinicky používané prediktivní modely,“ stojí ve zprávě, kterou vydal Google. „Věříme, že bude možné tento přístup využít k vytvoření přesných a škálovatelných předpovědí pro nejrůznější klinické scénáře.“.
V jednom z případů v rámci studie aplikoval Google svůj prediktivní model na pacientku s metastázující rakovinou prsu. 24 hodin po její hospitalizaci udával nástroj Googlu 19,9% pravděpodobnost úmrtí v nemocnici, zatímco podle nemocničních výpočtů činila tato pravděpodobnost pouze 9,3 %. Smutnou pravdu měl nakonec Google – pacientka zemřela dva týdny po přijetí do nemocnice.
Pro své výpočty využívá umělá inteligence Googlu 175639 datových bodů ze zdravotních záznamů pacienta, a to jak elektronických, tak i ručně psaných záznamů. Právě schopnost zpracovávat i ručně psané údaje představuje hlavní rozdíl mezi současnou a předchozí metodou predikce.
V rámci studie provedl Google analýzu 216 221 hospitalizací celkem 114 003 pacientů a posbíral více než 46 miliard dat ze zdravotních záznamů. Google svou umělou inteligenci použil k podobným výpočtům i dříve, a to v rámci partnerství se sběrem zdravotních záznamů válečných veteránů.
Ve své schopnosti sběru dat chce Google zajít ještě dál: společnost momentálně pracuje na vývoji systému, schopného rozpoznat hlas, díky čemuž lékařům odpadne práce s pořizováním písemných záznamů o pacientovi. V tomto případě ale před sebou odborníci mají ještě dlouho a těžkou cestu – systém je potřeba zpracovat opravdu precizně, protože chyby a odchylky jsou v tomto oboru naprosto nežádoucí.
Největší výzva ale spočívá v bezpečnostní stránce celé věci. V roce 2016 čelila společnost Google skandálu, týkajícího se ohrožení soukromí pacientů. Přišlo se na to, že firma získala přístup k záznamům 1,6 milionu pacientů – a to bez jejich souhlasu – ze tří londýnských nemocnic, a to v rámci vývoje aplikace, upozorňující lékaře na pravděpodobnost ledvinového onemocnění u pacienta.