Focení fotografií je přesně je jedna z věcí, kvůli které používáme iPhone. Fotky pro většinu z nás představují umění, koníček a dokonce v nich pomocí Live Photos můžeme uchovávat vzpomínky jako nikdy předtím. Každý z nás si chce určitý moment uložit alespoň do zařízení, jelikož naše paměť si nemůže pamatovat všechno. Kdežto paměť takového iPhonu to dokáže a vy si tak i po několika letech můžete své vzpomínky oživit.
Jedna ze služeb, která vám vaše fotografie pomáhá chránit a zálohovat, je služba Fotky v iCloudu. Tato služba udělá to, že všechny vaše fotografie ze zařízení stáhne na iCloud a zde je uchovává i v případě, že si nějakým nedopatřením zničíte vaše zařízení. Tato funkce dokáže také zmenšit kvalitu fotografií v iPhonu, abyste ušetřili místo – samozřejmě ale na iCloudu zůstanou fotografie v původní kvalitě. Tady ale nastává kámen úrazu. V poslední době jsem si všiml, že si hodně uživatelů na tuto funkci stěžuje. Nejednou jsem se setkal s komentářem typu „Nevíte někdo, proč se mi po přiblížení nezaostří fotka?“. A já to naštěstí vím, takže vám v dnešním návodu ukážu, jak se s touto problematikou poprat a ukážeme si, jak ponechat fotky v plném rozlišení jak ve vašem iOS zařízení, tak na iCloudu.
Změna kvality fotografií v zařízení
Abyste mohli provést změnu kvalitu fotografií ve vašem zařízení, musíte prvně přejít do aplikace Nastavení. Zde klikneme na naše jméno a poté se přesuneme do kolonky iCloud. Nyní chvíli vyčkáme, než se nám vše načte, a poté rozklikneme možnost Fotografie. Zde si můžete pod aktivovanou službou Fotky v iCloudu zvolit dvě možnosti:
- Optimalizovat úložiště iPhonu – v zařízení budou uloženy fotografie s horší kvalitou a na iCloudu budou fotky v plné kvalitě
- Stáhnout a ponechat původní – jak v iCloudu, tak ve vašem zařízení budou fotografie uloženy v plné kvalitě
Bohužel prozatím není možné, abyste měli aktivovanou možnost Optimalizovat úložiště iPhonu a zároveň si mohli zvolit, aby některé z fotografií byly na vašem zařízení uloženy v plné kvalitě. Zda-li se této možnosti dočkáme někdy v budoucnu nemůžeme určit, každopádně by to bylo určitě fajn. Hodilo by se to především tehdy, kdybychom chtěli například album z dovolené ukázat se všemi detaily v celé své kráse. Ostatní fotografie by tedy mohly být uloženy v nižší kvalitě a my bychom tak ušetřili místo v úložišti zařízení.
Dobrý den, v článku píšete, že se na icloudu fotografie ukládají v plné velikosti. Já ale vidím, že fotka má v iphonu velikost např 2 Mg, ale stejná fotka stažená z icloudu má třeba jenom 600 kB. Nevíte, v čem je problém? Děkuji Tereza
Dobrý den, vidím, že Vám tu nikdo neodpověděl, vyřešila jste problém?
na iPhonu – nastevení / fotoaparát / formáty
volba – „vysoká efektivita“ = fotka se podle „HEIF“ tváří, že má 4032×3024, ale na iCloudu má 2048×1536. Tedy to bude asi ta vysoká efektivita. V tiskové kvalitě se to rovná rozměru cca. 17 x 13 cm /300dpi. Pravděpodobně Apple počítá s tím, že uživatelé si budou tisknout klasické fotky a ne rovnou větší formáty.
volba – „nejkompatibilnější“ = fotká má podle „HEIF“ i na iCloudu plný rozměr, tedy 4032×3024 a to je pro tisk nějakých 34 x 25 cm / 300dpi. Fotka ovšem zabírá 4x i víckrát větší místo.
Záleží tedy na vás, co si nastavíte, ale troufám si tvrdit, že fotka v plném rozlišení bude jakž takž srovnatelná s fotkou uměle 2x zvětšenou pro tisk. Originál bude mít o cca. 15-20% jemnější.
Pokud dáte volbu „nejkompatibilnější“, pak zřejmě při natáčení videa 1080p/60fps, nebo 4K/60fps bude nutné zase nastavit volbu
na „vysoká efektivita“.
Dobrý den, a jak je to se sdílením fotografie např. na instagram? Nasdílí se tam fotka v plné kvalitě z icloudu, nebo ta s nižší kvalitou z paměti telefonu?