Není tomu tak dávno, co Apple ukončil svou produktovou řadu Wi-Fi routerů a tak své fanoušky k jejich nelibosti přinutil poohlídnout se po produktech konkurenčních výrobců. Ne každý je ale ochoten utratit částku v řádech několika tisíců za router bez loga nakousnutého jablka. Proto se mnozí poohlížejí po levnějších alternativách s podobně povedeným designem a jedním takovým je i Mi Router 3 od Xiaomi, na který se v dnešní recenzi podíváme.
Xiaomi Mi Router 3 je zajímavý hned v několika aspektech. Jen stěží byste totiž na trhu hledali router se standardem 802.11ac za příznivější cenu. Přitom na něm výrobce nešetřil ani z hlediska funkcí a design je také více než povedený, kdy v mnohém připomíná právě jablečný produkt. I proto jsem se nedávno odhodlal k jeho koupil a nahradil jím dosavadní AirPort Express, jenž mi nevyhovoval především kvůli slabému pokrytí a značnou roli hrála i absence 802.11ac a specifických portů.
Balení a design
Už samotné balení působí dojmem, jako kdyby pocházelo z dílen Applu. Bílá krabice s minimalistickým designem a na bocích název produktu napsaný tenkým písmem přímo svádějí k myšlence, že za produktem stojí designéři z cupertinské společnosti. Jedná se však o nefalšovanou Čínu, což je zřejmé hned po otevření balení. Uvnitř se kromě routeru nachází jen anglický návod a napájecí adaptér s kabelem, jehož délka činí bohužel jen jeden metr.
Samotný router působí kvalitní dojmem a potěší i jeho jednoduché zpracování. Design zařízení určitě neurazí – ve své cenové kategorii se jedná o jeden z nejhezčích směrovačů. Zatímco přední strana je čistá, na zadní se nachází 1x WAN, 2x LAN s rychlostí 100 Mbit, 1x USB a reset tlačítko. Ústí zde i čtveřice antén, jež mají zajistit silnější signál a kvalitní pokrytí, avšak ne vždy je kvantita antén přímo úměrná kvalitě pokrytí.
První nastavení a správa routeru
První nastavení zařízení je poměrně jednoduché a zabere nanejvýš několik minut. Router lze spravovat dvěma způsoby. Buďto přes oficiální aplikaci Mi Wi-Fi, nebo skrze webové rozhraní po zadání ip adresy 192.168.31.1. Z osobní zkušenosti doporučuji využít právě rozhraní v prohlížeči, které je spolehlivější.
Správu routeru má Xiaomi zpracovanou kvalitně a přehledně. Na hlavní stránce můžete sledovat vytížení procesoru a operační paměti, i celkový provoz na síti. Po přepnutí do Devices vidíte všechna připojená zařízení, jimž můžete okamžitě odepřít přístup. Kategorie Internet pak zobrazuje adresu routeru, brány a využívaných DNS serverů, včetně možnosti změřit aktuální rychlost připojení.
Nastavení nabízí možnost aktivovat například Dual-band Wi-Fi (ve výchozím stavu se lze připojit ke dvěma sítím, kdy jedna vysílá na frekvenci 2,4 GHz a druhá na 5 GHz), díky čemuž si budou kompatibilní zařízení vybírat, skrze kterou frekvenci budou připojena. Nechybí ani síť pro hosty, možnost změnit MAC adresu routeru nebo zálohování nastavení. V rozšířených možnost je například možné aktivovat QoS režim, přidat vlastní DNS server, přesměrovat porty nebo nastavit VPN.
Sdílení souborů a kvalita připojení
Xiaomi Mi Router 3 má ještě jednu zajímavou výhodu – skrze již míněný USB port můžete k routeru připojit například pevný disk a přistupovat k souborům na něm z jakéhokoli zařízení v síti. Lze tak například do iPadu či chytrého televizoru streamovat filmy nebo naopak na disk zálohovat fotografie z iPhonu. V macOS je možné k souborům přistupovat jednoduše přes Finder, konkrétně skrze Sdílené. Na iPhonu, iPadu a dalších mobilních zařízeních stačí využít aplikaci Mi Wi-Fi, která nabízí i multimediální přehrávač.
Co se kvality připojení týká, pak mě Mi Router 3 nezklamal, ale ani nijak nepřekvapil. Pokrytí je v porovnání s AirPort Express jednoznačně lepší, což je ostatně znát i na výsledných rychlostech. Router jsem umístil doprostřed bytu 3+1 s celkovou plochou 70 m2 a zvládá kvalitně pokrýt všechny místnosti včetně nejvzdálenějších rohů. Problém nastává jen na specifických místech, kam musí signál projít skrze dvě železobetonové zdi. Zde klesá nejenom síla připojení ale pochopitelně i rychlost. Naproti tomu přepínání mezi 2,4GHz a 5GHz pásmem (Dual-band) je překvapivě plynulé a chvilkový výpadek poznáte jen při sledování videa na YouTube nebo hraní online hry.
Resumé
Ve své cenové kategorii je Xiaomi Mi Router 3 tím nejlepším routerem, jaký můžete aktuálně pořídit. Pochvalu si jednoznačně zaslouží design, webová správa plná přehledů vytížení i široké nabídky nastavení, USB port a spolu s ním možnost sdílet či zálohovat soubory. Potěší i mobilní aplikace, jež mimo jiné nabízí i testovací a optimalizační nástroje, avšak bohužel ne vždy bezproblémově funguje. Nicméně tím největším benefitem je podpora Dual-band a standardu 802.11ac, kterým se mnohdy mohou pochlubit až o několik stovek dražší routery. Za nevýhody bych pak označil krátký napájecí kabel a pouze 100 Mbit LAN porty.
Router je aktuálně v akci a vychází v přepočtu jen na 587 Kč. Navíc k němu zdarma dostanete látkovou tašku. Jedná se o anglickou verzi routeru s evropským adaptérem, který je odesílán z českého skladu. Poštovné skrze PPL je zdarma a router vám dorazí do 1-2 pracovních dnů.
Problém tohto routru je to že WAN a LAN porty sú len max 100/100Mbps takze ak máte napr optiku ako ja 300/300 tak vam tento router viac ako tých 100 nedá (reálne nejakych 95-96 z vlastných testov) 🙂 Router to za tu cenu zlý fakt nieje ale škoda tých portov 🙂
Pravda, to jsem si neuvědomil, protože mám 100/100 a hlavně připojuji všechna zařízení v domácnosti bezdrátově. Každopádně informaci doplním do článku.
lidi, tohle fakt nekupujte, je to zadarmo drahé, při tam malém přenosovém výkonu, nejen u LAN, ale hlavně u wifi. Tohle se soudruhém v Číně fakt nepovedlo. :-(
Nemelo by tady byt oznaceni „Komercni sdeleni“? Posledni dobou je tady naprosto jasny, kdo vas sponzoruje a Apple to neni.
Nemělo, protože router jsem si klasicky koupil po uplatnění kupónu, který jsme zveřejnili i zde na stránkách.
Vedle rychlosti mi dva porty příjdou rovněž málo.
Tak ještě jednou, snad to zase nesmažou. Tento router má nízký výkon v LAN a také v 5 GHz wifi (a pásmo, ac pásmo). Pokud chcete připojovat bezdrátově několik zařízení, b,c, n pásma jsou OK, ale a a ac pásmo jsou tragédie. Už ve vedlejší místnosti poklesne přenosová rychlost na 1/3 atd. Btw. USB port je přístupný jen přes speciální Windows appku atd.
zdroj:
https://www.digitalcitizen.life/review-xiaomi-mi-router
https://www.techwalls.com/xiaomi-mi-wifi-router-3-review/
Závěr: ano, je levný, docela i pěkný, ale ………… :-)
Verze 4 už má porty gigabitové…
Spis bych řekl, ze největší problém jsou ty 100 Mbps porty, kopírovat něco mezi síti/USB apod bude hrůza, nedej bože NAS. Ac tak je celkem zbytečný, max tam kde je zaruseno pásmo 2,4Ghz. Za tu cenu místo nějaké levné verze routeru asi ale bude pro někoho stačit
Jde nějak zvětšit počet portů? Existuje nějaký adaptér?
jakykoli switch
Uvedený router som si kúpil – výsledok popíšem.
Kupoval som ho ako náhradu AirporExpres – presne ako autor článku kvôli schopnosti ísť v ac móde.
+ design
+ dosah
+ ovládanie( nastavenie)
– po „zobudení“ MacBook Air, alebo iMac sa zariadenia nevedeli pripojiť aj niekoľko sekúnd (5-10), bolo aj tak, že som musel vypnúť a zapnúť wifi na počítačoch. Pri iPhonoch/ iPadoch sa tento jav nobjavoval.
Riešenie – Kúpil som AirportExtreme ( Xiaomi 3 šiel do krabice) a som úplne spokojný.
Porovnavas neporovnatelne – Airport Extreme je Broadcom chipset (ktory v pripade Airport bezi na NetBSD.. cize nie nan kazdy tyzden novy exploit ako na Linux Busybox), ktory je niekde inde kvalitou i sw podporou ako nejaky lacny Mediatek v Xiaomi (s pochybnou podporou a mizernymi WiFi drivermi SoC).. takze za cenu Xiaomi dostanes zodpovedajucu (ne)kvalitu!
Presne to som zistil a chcel tým povedať. Xiaomi niekomu podarujem :-) a je zostanem pri Apple.
Koupil…a je to kravina. Budu vracet nejspíš.
Výkon na 2.4g , běžný. Na 5g kravina.
Největší kravina je že se se soubory na USB Flash připojujete až po nějaké blbý registrace přes jejích server…buh ví kdo to je a kde to je….
POZOR – To není tak že jen strčíte usb-flash a máte přístup k souborům .
A zcela největší kravina je že je program pro PC v činštině…anglický není, český už vůbec ne.
NEKUPOVAT !!!
1. je víc verzí a nějaké „podvodné“ verze taky, takže bacha, update firmware – taky bacha, i „EU“ verze může být jen přehraná ASIA verze a po updatu nebo factory reset je vše v CN.
2. za cenu 600 + 200 Kč za opakovač Kč včetně dopravy někdy v listopadu 2017 neexitovala na trhu levnější / lepší varianta routeru, kupoval jsem V3 s 128MB
2. ted bych šel jedině do V4
3. všechny xiaomi zařízení mají najistotu zadní vrátka, rozhodně se nejdná o nic do citlivé sítě
Ty jo, tebe někde naučili slovo „kravina“ a teď ho pořád a všude papouškuješ, co?
Kúpil som a som spokojný nemám čo riešiť ako vy
Xiaomi mi router 3 rozhodně nedoporučuju, je to předražený krám. Nejde rozchodit usb port na pc a v mobilu je mi jaksi na dvě věci. Často se stává, že když nastartuje ntb tak než se připojí na WiFi čekám i několik sekund u předešlého routeru nebyl problém.