V dnešní počítačové době je naprostým standardem, že po vás chce téměř každá webová stránka registraci. Ať už se jedná o e-shopy, sociální sítě nebo vaši oblíbenou pizzerii. Není tedy nic neobvyklého, že v případě takového množství účtů zapomenete heslo, ještě k tomu, pokud si dbáte na svou bezpečnost a snažíte se o obměňování hesla. Pokud ale k práci používáte Mac nebo MacBook s operačním systémem macOS, nemusíte se ztráty hesla bát. Veškerá přihlášení, která na svém zařízení provedete, se do něj ukládají.
Zobrazení hesel
Abychom zobrazili hesla uložená v macOS, stačí přejít do Klíčenky. To provedeme tak, že se přepneme Launchpadu, otevřeme složku Jiné a v ní otevřeme aplikaci Klíčenka. Po otevření se zobrazí okno, ve kterém se odehrává veškerá magie. V levé části tohoto okna se nachází menu, pomocí kterého můžete hesla, klíče a certifikáty filtrovat. V horní části tohoto menu se poté nachází veškeré svazky klíčů, které taktéž můžete filtrovat. Najdete zde veškeré přístupové kódy – ať už ty, které používáte na vašem zařízení, přes hesla používané na webu, až po hesla k Wi-Fi sítím. V případě, že si budeme chtít nějaké heslo zobrazit, stačí na určitou položku dvakrát kliknout. Zobrazí se okno, ve kterém zaškrtneme možnost Zobrazit heslo a autorizujeme se pomocí hesla. Heslo se poté zobrazí.
Pokud si říkáte, jestli jsou vaše hesla na Macu v bezpečí, tak s největší pravděpodobností jsou. Pokud tedy nebydlíte ve vile, před kterou stojí několik desítek aut, nejste pro „útočníky“ až tak výrazným cílem. Aby se útočník mohl k vašim heslům dostat, musel by překročit ochranu macOS, jelikož veškerá hesla jsou v šifrované podobně uložena lokálně na vašem zařízení, nikoliv na serverech od Applu.