Když se před pár týdny odehrála první smrtelná kolize autonomně řízeného autmobilu s chodkyní, celý svět začal okamžitě spekulovat nad tím, jaký dopad to bude na tuto technologickou novinku do budoucna mít. První reakce společností pak na sebe nenechaly dlouho čekat. Mnoho z nich totiž své testování takto řízených vozů zastavilo, aby své systémy důkladně prozkoumaly, čímž by případně zamezily podobným neštěstím. To však není to jediné, co si nehoda vyžádala.
Po březnové nehodě se rozjel v USA zajímavý průzkum, který uspořádala společnost AAA v prvním dubnovém týdnu. Ta ve svém průzkumu oslovila na 1014 dospělých osob, kterých se vyptávala na jejich názory na autonomně řízená vozidla a to, jaký k nim mají vztah. Vozidla budoucnosti, jak jsou mnohdy autonomní auto označována, však z tohoto výzkumu nevyšla nejspíš i kvůli nedávné nehodě vůbec dobře.
Takto vypadají automobily, na kterých Apple testuje své samořiditelné systémy:
Pouze jeden z pěti dotazovaných uvedl, že by autonomně řízenému vozidlu důvěřoval a tím pádem by v něm jízdu zkusil. To naopak dvě třetiny dotazovaných razantně odmítli s tím, že by se jízdy v autonomním vozidle příliš báli. Průzkum též ukázal, že autonomním vozidlům nevěří daleko více ženy než muži.
Jsme na příchod připraveni?
Průzkum tak víceméně potvrdil to, co ukázaly podobné průzkumy z předešlých týdnů – k autonomním automobilům je stále více lidí skeptických. Na druhou stranu je však jasně patrné i to, že mnoho lidí absolutně neví, co si o této novince vlastně myslet, protože informace o těchto projektech nejsou veřejnosti zcela ideálně přístupné. Respektive, dohledatelné samozřejmě jsou, nedozvíme se z nich však tolik jako například při hledání informací o klasických automobilech, což může být právě pro některé lidi velkým strašákem. To by se však samozřejmě mělo postupem času zlepšit. Se stoprocentní jistotou to však samozřejmě říci nemůžeme. Možné je totiž i to, že právě nedávný incident projekt autonomně řízených aut na pěkných pár let pohřbil a bude trvat hodně dlouho, než je opět lidé vezmou zpět na milost. Nedůvěra je totiž podle všeho obrovská.
1014 lidí je děsně ubohý vzorek. Kdyby se zeptali tak 50 000 – 100 000 lidí, tak by ta anketa mohla mít nějakou váhu. Tím se nezastávám autonomních aut, pouze osobně nepovažuji ankety s takhle směšným počtem dotázaných za vypovídající.
Počet lidí je ok (statisticky se již od 700 lidí liší celkové výsledky hodně málo, pokud jsou dodrženy další podmínky), záleží na jejich heterogenitě a náhodnosti výběru do vzorku. Příklad můžete vidět třeba ve volbách, kdy už po pár sečtených okrscích je jasné, kdo vyhraje a výsledky už se jen číselně korigují. Změnit to může právě rozdílné obsazení ve vzorku (viz jak s tím zahýbala Praha), ne větší počet.
Lucie Brandy Vozáková Tohle je pro mě úplně nová informace ? Opět jsem o něco chytřejší, děkuji za objasnění ?
Lidé se vždy boji novych věci, nicméně pokrok nezastavis. Dřív nebo později tyhle auta budou nedílnou součástí pozemní komunikace.
Ano, pokrok k tomu aby sa ludia mohli venovat pocas jazdy svojmu telefonu a socialnym mediam…. asi taky pokrok.
Celosvetove na svete umre denne na nasledky dopravnich kolizi zpusobenymi lidmi okolo 10 lidi. Autonomni auta maji, podle nedavnych statistickych pruzkumu, o 12% lepsi reakcni dobu nez lidsti ridici. Uz ted jsou ty auta bezpecnejsi a zatim nastala jedna fatalni kolize, za kterou ke vsemu mohla chodkyne. A i tak se toho porad bojime…