Pamatujete si ještě na obrázek šatů, který pár měsíců zpět koloval po celém internetu? Někteří lidé viděli modré, jiní zase zlaté šaty. V posledních dnech ale začal sociálními sítěmi kolovat nový trend s názvem Yanny vs Laurel. Yanny vs Laurel je jakýsi „záhadný“ zvuk – každý, kdo si tento zvuk pustí, totiž slyší něco jiného. Facebook, Instagram i Twitter se tedy rozdělili na dva tábory a my si v dnešním článku ukážeme, že se jedná spíše o podvod, než o nedokonalost lidského těla, konkrétně ucha.
Tohoto trendu se chytil i Google Trends, ve kterém vede bezkonkurenčně zvuk Laurel. Pokud se ale podíváme na ostatní sociální sítě, na kterých surfujeme spíše pomocí chytrých telefonů, zjistíme, že zde v anketách lidé volí spíše možnost Yanny. Samotný zvuk není produktem lidského hlasu, nýbrž se jedná o zvuk, který byl vytvořen v počítači. Než se pustíme do konkrétního rozboru tohoto zvuku, níže v galerii, pomocí tlačítka Přehrát, si ho můžete pustit a udělat si obrázek o tom, co vlastně slyšíte vy.
Samotný zvuk má co do činění s frekvencí zvuku. Někdo slyší Yanny, někdo zase Laurel. Záleží to především na tom, z jakého zařízení si zvuk přehráváte. Pokud na přehrávání použijete obyčejné reproduktory nebo například reproduktor na vašem telefonu, s největší pravděpodobností uslyšíte Yanny. Naopak, pokud si zvuk pustíte z kvalitních reproduktorů, měli byste slyšet Laurel. Minimální vliv na to mají i vaše uši – čím jste mladší, tím nižší frekvenci zvuku dokáží vaše uši slyšet. To znamená, že mladší populace slyší Yanny, kdežto starší lidé poté můžou častěji slyšet slovo Laurel. Pokud se ve zvuku vyznáte, níže naleznete obrázek s rozborem těchto zvuků od profesora Brada Storyho, který se zabývá lidskou řečí.
Nebyla by to ale správná legrace, kdybychom pomocí správné úpravy zvuku nemohli slyšet oboje. Pokud u originálního zvuku zvýšíme výšku hlasu o 30 %, můžeme slyšet slovo Laurel. Pokud u originálního zvuku naopak výšky snížíme o 30 %, téměř čistě můžeme slyšet Yanny. Níže v galerii si opět pomocí tlačítka Přehrát můžete přehrát upravené zvuky.
A jaký je teda závěr? Pokud slyšíte Laurel, slyšíte správně. Původně se v této nahrávce nachází slovo Laurel, nikoliv Yanny. Pokud ale slyšíte slovo Yanny, není to až tak vaše chyba. Je to spíše chyba vašich reproduktorů, respektive máte reproduktory, které neumí přehrávat vyšší frekvence. A co slyšíte vy? Dejte nám to vědět pomocí komentářů.
Když jsem tuhle kravinu viděl na jednom Instastory, slyšel jsem nejdřív laurel.. když jsem se ale zaměřil na slovy yanny, začal jsem slyšet slovo yanny.. Někdo nějaké vysvětlení? :))
To je jednoznačne Laurel ?
Já jednoznačně Yanny, přítelkyně jednoznačně Laurel.. Na stejných reproduktorech – iPhone 7 Plus a iMac Late 2017.
Rada pro Petra: vyměňte přítelkyni za mladší! „starší lidé poté můžou častěji slyšet slovo Laurel“ :D
Je jí 23 a mluví plynule španělsky a anglicky – po letech strávených v obou zemích… myslím že se spolehnu spíš na její „sluch“ ?
pro nás, co umíme jen češtinu, je to irelevantní, když nemáme tušení o tom, jak ty dvě slova vlastně číst, já bych řekl „jany“ a „laurel“, tak jako říkám „dévédé“, „pécé“, „aple“ a „hjundaj“
takže v tý nahrávce se nelze přiklonit k žádný z variant…
já slyším něco jako vólo, jsem už starší, asi blbě slyším, nebo nerozumím, a je mi to vlastně jedno
mně je sice jenom 50, jsem muzikant a zpěvák, leč pěju jen česky, na AJ mám vyloženou averzi a cizí jazyky jsem nikdy neuměl, neumím a umět nebudu (no jó, z ruštiny jsem tehdy naprostým zázrakem maturoval za jedna ani nevím jak!)
vlastně nedovedu ani zopakovat ani zapsat, co z toho zvuku slyším, prostě nedefinovatelnej huhel…
a taky je mi to jedno, kliknul jsem na odkaz článku jen ze zvědavosti
Až na to že drtivá většina reproduktorů bezproblémově přehrává vyšší frekvence, než je dospělý člověk slyšet.
Když nad tím přemýšlím, tak 5kHz slyší v pohodě i důchodci nad hrobem a přehraje je i sovětský tranzistorák z minulého tisíciletí. Trik bude spíš ve vyvážení basů, středů a výšek.
A nebo v manipulaci s lidskou psychikou.
Slyším oboje…
Yanny
tak som akurat zistil ze moj novy iMac nema dobre repro :)