Většina (nejen) fanoušků společnosti Apple považuje Steva Jobse za geniálního vizionáře, který dostal jablečnou společnost na vrchol. Neustálé srovnávání s jeho nástupcem Timem Cookem je nevyhnutelné a Cook z takového srovnání nevychází v určitých momentech zrovna nejlépe. Každý z obou jmenovaných generálních ředitelů měl své slabé i silné stránky. Nemalý podíl na pověsti Steva Jobse a na postoji veřejnosti k němu navíc má nepochybně i jistá dávka nostalgie. Dá se vůbec objektivně posoudit, který z nich byl lepší? Server Cult of Mac si zkusil tuto otázku položit, my se zkusíme na názor zeptat vás.
Finanční stránka
Všechno je relativní, vše se dá posuzovat z různých úhlů pohledu, a platí to i při posuzování finanční správy jablečné společnosti. V roce 1996 činila tržní hodnota společnosti Apple 3 miliardy dolarů. Když Steve Jobs jablečnou společnost o 15 let později opustil, usadila se tato hodnota na částce 347 miliard. Jobs Applu vládl svéráznou, ale pevnou rukou, a má na tomto vzestupu nemalý podíl. Timu Cookovi tak připravil velice příznivé podmínky, za nichž se podařilo tržní hodnotu společnosti vyhnat v letošním roce na 922 miliard dolarů.
Skandály
Udržet Apple v chodu bez skandálů a afér se může zdát jako nadlidský úkon. Na sto procent se to nepodařilo ani Jobsovi, ani Cookovi. Steve Jobs musel čelit obvinění s antedatováním akcií, aférou „antennagate“ u iPhonu 4, odhalení nepříznivých pracovních podmínek ve Foxconnu a dalším problémům, u Cooka se jednalo o problémy, spojené s vydáním Apple Maps, odmítnutím spolupráce s FBI, ohýbáním iPhonu 6 Plus nebo daněmi. Uživatelé ale Cookovi vyčítali i záležitost se zpomalováním iPhonů nebo přílišný společenský aktivismus.
Apple pro dobrou věc
V tomto „kole“ záleží hodně na vašem názoru, týkajícím se toho, jak moc by se technologické společnosti měly angažovat v tom, aby ze světa udělaly lepší místo. Angažovanost Steve Jobse ve věci charity, ekologie nebo lidských práv byla možná méně viditelná, než ta Cookova, svou roli zde ale může hrát i doba a vliv sociálních médií, vytvářející tlak, že tyto věci se prostě „musí dělat“.
Reklama a propagace
Reklamám, vzniklým v době vlády Tima Cooka, asi vcelku nelze nic moc vytknout. Reklamy z dob „před Cookem“ byly ale v mnoha směrech revoluční, jedinečné a nápadité, ať už to byl spot „1984“, kampaň „Think Different“ nebo série „Get a Mac“. V paměti uživatelů určitě utkvěla i kampaň, propagující první iPody.
Vzpomínáte si na reklamu na první MacBook Air?
Výzvy
Nejrůznější výzvy čas od času potkávají každého, kdo stojí v čele nějaké společnosti. U Steva Jobse to byl například bankrotu blízký stav, v jakém se Apple nacházel v době jeho návratu. Výzvu pro něj do jisté míry představovaly i společnosti NeXT a Pixar, na kterých musel odvést hromadu práce. Tom Cook převzal jablečnou společnost za zcela jiných okolností, ani jemu se ale nevyhnula řada pochybností. Přestože před svým oficiálním nástupem do vedoucí pozice vedl Apple již dvakrát – v době Stevovy zdravotní „dovolené“ – musel čelit otázkám, zda svou pozici vůbec zvládne.
Krásné nové (jablečné) stroje
Skvělé jablečné produkty vznikaly jak pod vedením Steva Jobse, tak i pod taktovou Tima Cooka. iPhone X navzdory jistým výhradám zásadně změnil dosavadní vzhled smartphonů od Applu, k výrazným změnám došlo i u některých předchozích modelů. Pod vedením Tima Cooka spatřily světlo světa i zcela nové produktové řady, jako jsou například Apple Watch, které si po počátečních nesnázích získaly poměrně velkou oblibu. Jobs zase světu představil revoluční pestrobarevný iMac G3, designově nápaditý iBook nebo ultratenký MacBook Air. Nelze nezmínit také produkty a služby, jako je iPod, iTunes Store, App Store a pochopitelně Apple jako takový.
Nikdo není dokonalý
I mistr tesař se někdy utne – jablečná společnost v tomto směru není žádnou výjimkou. Chyb se za dobu svého působení dopustil jak Steve Jobs, tak i Tim Cook. Za nepříliš úspěšné Jobsovy produkty lze označit například Macintosh, vydaný k příležitosti dvacátého výročí vzniku společnosti, myš k iMacu G3 ve tvaru hokejového puku, G4 Cube a další. Tim Cook má zase na kontě „průšvihy“ v podobě Apple Maps, nedokonalostí Siri nebo obalu na iPhone s vestavěnou baterií.
Konkurence
Čelil silnějším rivalům Steve Jobs, nebo Tim Cook? Když se Jobs vracel v roce 1996 do Applu, byl konkurenční Microsoft prakticky na vrcholu, postupem času začal jablečné společnosti směle konkurovat i Google. Apple ale dokázal svou pozici vždy slušně obhájit. V současné době je do určité míry konkurentem Applu Samsung, který ale Apple svým způsobem i potřebuje k vlastní existenci. Ze hry ale není ani již zmíněný Google či Microsoft.
Keynotes
Steve Jobs dokázal skutečně ovládnout prezentace Applu a jeho Keynotes jsou dnes již legendární – dalo by se možná říci, že ve světě technologií byste jen těžko hledali cokoliv, co by se jim podobalo. Tim Cook ale za Jobsem nijak výrazně nepokulhává, i když se jablečných eventů chápe trochu jiným způsobem. Cookovy Keynotes se pyšní bohatým multimediálním doprovodem, zvučnými jmény a působivými gesty.
Stabilita
Steve Jobs kdysi prohlásil, že strategie dobře fungujících produktů s vysokou marží funguje do té míry, do jaké je jejich výrobce schopný tyto produkty správně poskytovat. A to bylo něco, co Jobs ovládal vcelku slušně. I dnes je jablečná společnost do jisté míry závislá především na iPhonech a ziscích z nich, její hodnota ale nestaví jen na jednom jediném výrobku a působení jablečné společnosti se rozšiřuje například i na oblast služeb. Stabilitu společnosti Apple dnes zajišťuje spolehlivá síť dodavatelských řetězců, skvěle fungující maloobchodní prodejny, ale také schopnost kontrolovat téměř každý prvek všech procesů.
Závěrem
Steve Jobs si za dobu svého působení ve společnosti Apple zvládl vypracovat pověst vizionáře, perfekcionisty, revolucionáře a podnikatele, kterého svět jen tak nevidí. Tim Cook je s ním často srovnáván – a tato porovnání nevycházejí zrovna v jeho prospěch. Jaký je váš názor? Dá se vůbec u tak rozdílných osobností určit, která z nich byla lepší? Pokud ano – kdo je vaším osobním favoritem?
Rozhodně všichni milují Steva. Já si myslím, že prostě Tim skočil do rozjetého vlaku. Ale máme tu aspoň ty Apple Watch. HomePod nic moc dle mého. Ale snad bude nějaký nový produkt v nejbližší době. Snad to nebudou brýle :D
Myslim si, ze je treba Cooka uznavat za to, ze se vubec odvazil firmu prevzit do svych rukou po Jobsovi. To muselo a musi byt hrozne narocne obstat na teto pozici. Myslim, ze si vede skvele. Naskocit do rozjeteho vlaku je fakt blbe prirovnani. On ten vlak totiz musi ridit, nejede sam.
Co mají všichni proti HomePodu mě se to zda jako potencionalne velmi úspěšný produkt mě osobně jen myšlenka ze řeknu Hey Siri play some music mi přijde skvělé !!! Jediná věc nechápu proč tam nedali Bluetooth podporu nebo podporu pro zařízení neApplovska.
Za mě 9/10 bodu bych tomu dal
Prave neapple podpora a absence Bluetooth podpory při této ceně z toho děla velice podprůměrně omezeny produkt.Zlata Alexa,Siri potřebuje heavy aktualizaci,před par lety fajn,dnes je na úrovni hlasového průvodce v botanické zahradě v Horní Dolní
Stív Džobs (y) :-)
Samozřejmě že Jobs…
steave rozhodně :)
Cook neni ani stinem Jobse
Tak včera podle filmu byl Jobs asi pěknej blb a ve finále se ještě nechal vyrazit ?
Steve
Steve – skvělý vyzionář, Tim – upgrade produktů. Za mě Steve, ač měl kolikrát nelidský přístup k podřízeným :)
Jn, iOS 11 je děsnej „upgrade“
Tohle je absolutne nesrovnatelne… Jobs zil byl v jine dobe… Na trhu byla dira a on ji dokonale vyuzil… Tim ma tohle 1000x tezsi… Kazdy je jiny a kazdy je svuj….
Jobs byl perfekcionista,Cook se snaží zalíbit všem.iOS má stále blíže a blíže k androidu nebo naopak android má blíže k iOS to je fuk.V dobách kdy byl ještě Jobs toho IPhony zase tolik neuměli,s funkcemi roste složitost a tím i problémy,proto proste ten systém už nemůže být v životě takovej jako když jste na iPhone museli cpát jailbreak aby byl alespoň tak použitelný jako android.Za mě IPhone X první kloudný IPhone který mi nevadí a Apple Watch top.Sice cena nekřesťanská ale celkem to funguje a taková už je politika tak proč ne
Problém je, že zpětně člověk vidí jen ty skvělý a velkolepý věci na Jobsovi. Ale například k výrobě iPhonu ho museli zaměstnanci přemlouvat. On telefon dělat nechtěl a dlouho to odmítal. Píšu to proto, že ty revoluční a ikonické produkty nelze přisuzovat pouze jemu. On uměl produkty skvěle prezentovat a v tom ho asi nikdo nikdy nepřekoná. Určitě by bez Jobse nebyl Apple tam kde je, ale Timovi se daří skvěle. Apple se neustále zlepšuje, jen už pominul čas „revolucí“.
Steve jednoznačne. Odkedy to má Cook tak pozrime sa dnes na akcie Apple úplne najhoršie za posledné roky.
Steve 👌
Steve 👏
Oba jsou dobří, ale Steve byl nejlepší
Henten drbo to vedie jedine do zahuby 😁
Vezhledem k tomu ze me nejoblibenejsi produkty vznikly az za Cooka a za Jobse by mozna ani nebyly tak preferuju soucasny smer. Zaroven ale Jobs byl genius co apple znovuzrodil, ale v nekterych vecech byl az moc tvrdohlavej, jsem rad za Cookuv otevrenejsi pristup. Idealni by byla kombinace obou.
Za mě Cook,Jobs byl až moc uzavřený poleno.Cook je zase taková kurva pro vsechny a chce se zavdecit vsem.Nehledě na to,že moje nejoblíbenější produkty vznikly až za Cooka,včetně IPhonu X,který od 4S považuju za konečně pořádný kus techniky
Spis za koho z nich bylo lepsi vedeni 😅😂
hele asi Steve 🙂
Od té doby, kdy se Apple soustředil na telefony a zanedbává počítače to jde z kopce.
Steve
Jak já nesnáším tyhle články “kdo je lepší Steve nebo Tim??” a nebo ještě lepší “Co by bylo kdyby vedl Steve Apple ještě dnes”. Logika článku?? Nulová. Kdyby Steve vedl Apple ještě dnes tak by se podle mě nic moc extra nezměnilo. Tim podle mě není špatnej, jinak by ho Steve nevybral a jak je o něm známo měl perfektní čich na lidi.
Steve only jak to vede Tím tak Apple jde do sraček
Jasně že by Apple vedl lépe Jobs ale to teď už půjde těžko 🙄 ale myslím že Cook je člověk na správném místěje.
Teď už je Apple jenom komerce a fashion brand. Prostě továrna na peníze, kterou řídí duhovej jednorožec. Za mě rozhodně Steve. 👍