MacBook Pro se hrdě řadí mezi nejdražší notebooky pro spotřební uživatele. Aby také ne, když za 15palcovou variantu v maximální konfiguraci zaplatíte více jak 130 000 korun. Každý zákazník pak očekává, že při výrobě MacBooku byly použity ty nejlepší možné technologie. Bohužel o pastě, která má starosti co nejefektivnější odvod tepla z procesoru na pasivní a aktivní chlazení, se to tvrdit nedá. Náš čtenář Petr si totiž sám teplovodivou pastu vyměnil u dva měsíce starého MacBooku Pro a dosáhl poměrně zajímavých výsledků.
Petr vlastní 15″ MacBook Pro (2017) v nejvyšší možné konfiguraci. Při práci na notebooku ale zaregistroval poměrně časté zahřívání, a to i navzdory tomu, že notebook vlastnil teprve pár týdnů. Rozhodl se proto vyměnit teplovodivou pastu a namísto té originální od Applu použil vlastní, která ho vyšla přibližně na 300 Kč. Proces výměny není sice nejsložitější, ale začátečníci by se do něho určitě pouštět neměli. Ostatně na celý postup ve zrychlené formě se můžete podívat na videu níže.
Testy v druhé polovině videa dokazují, že výměnou pasty došlo ke zlepšení. Buďto jsou teploty při stejné zátěži nižší, nebo při stejných teplotách je procesor o něco výkonnější. Sám Petr uvedl, že nyní při sledování Full HD videa má procesor v MacBooku stejnou teplotu, jako když na něm před výměnou nebyla spuštěna žádná aplikace. Zároveň během testování přišel ještě na jednu zajímavost. Ventilátor v 15″ variantě MacBooku Pro běží od samého zapnutí počítače na 2 000 otáček, kdy není takřka vůbec slyšet, ale neustále odvádí teplo z těla počítače, a jen při skutečné zátěži se rozeběhne na plno. V případě 13″ MacBooku Pro je větrák ve většině případů nečinný a zapne se pouze při překročení určité teploty.
A bude ta pasta tak dobrá i za 10 let? Nesoudil bych hned že to není to nej.
Mě by zajímalo, jestli se počítač zrychlí po výměně baterie jako iPhony. Neudělal to někdo? Nenatočil to někdo? Nic jsem nenašel, asi to natočím já říkal jsem si :-D co bych měl předtím a potom udělat? Geekbench test, měřit za jak dlouho se restartuje? S adeptérem i bez…?
Sice tomu pomohla výměna ale přišel o záruku a to se vyplatí ?
Měl jsem rozebrán i Macbook pro 13 a pak jsem ho dával do reklamace a byla v pořádku opraven. Takže to není vždy pravda.Zde se jednalo o chybu klávesnice.
A jak to servis pozná? Že je tam jiná pasta?
Tak toto by chcelo posudit z dlhodobeho hladiska. Mozne, ze aj ta Applacka pasta bola nova lepsia.
Ajaj jaj, Apple má nekvalitní pastu :D To je zase blbost. Až ta čerstvá vyschne bude výsledek stejný.
Obecne bych rekl, ze ta jeho vydrzi rozhodne vic. Pokud ma min. Arctic Silver. Popr. Thermal Grizzly Conductonaut, to je uz top kvalita. Vyrobci dneska setri kazdy dolar na vsem. Intel napr. uz par let nepaji heatspreader k jadru a misto toho je tam shit pasta. A kdyz se udelal dedid a pouzije se treba ta Conductonaut, teploty spadnou klidne o 20st. Nekdo ma primo chladic na jadru bez heatspreadu a teploty jsou jeste nizsi. Pak mit o 30st mene je sakra znat.
TOhle resil uz i Snazy labs a rekl ze i7 v pro 15 je proste k nicemu, ten koncept chlazeni to neutehne a to tam dal tu nejdrazsi pastu a nejlpesi co existuje a dal to i do sucheho ledu. Takze ano, pastou si pomohl, ale stejne to nezebranilo kolisani vykonu a teploty u novych macu :)
Je možné nastavit větrak u 13 verze, aby taky vždy točil 2000 otáček ?
Stahni si aplikaci macs fan control
Assembly část je špatně sestříhaná a ještě puštěná reverzně. Při té rychlosti si toho všimne málokdo. Mě zaujalo, s jakou přesností a bez zaváhání jsou brány a šroubovány šroubky a zapojovány konektory do MB. To by nesvedl ani zkušený technik :-)