Operační systém iOS je nedílnou součástí mobilních zařízení od společnosti Apple již více než deset let. Když ho Steve Jobs na Macworldu v lednu roku 2007 představoval světu, označil software tehdejších smartphonů za „baby software“. Jak se iOS za dobu své existence změnil?
iPhone OS 1 (2007)
Původní operační systém pro iPhone byl navzdory dílčím nedostatkům významným úspěchem. Jednalo se vlastně o jakousi modifikovanou verzi desktopového operačního systému OS X.
Uživatelské rozhraní prvního iPhone OS bylo tvořené „pevným“ dockem bez možnosti úprav, sestávajícím z ikonek iPhone, Mail, Safari a iPod, a jedinou domovskou stránkou s ikonkami Text, Calendar, Photos, Camera, YouTube, Stocks, Maps, Weather, Clock, Calculator, Notes a Settings.
Jedním ze signifikantních prvků prvního iPhone OS byl i design, v jehož rámci některé ikony a prostředí vybraných aplikací napodobovalo reálné objekty a materiály – například kožené prošití nebo vzhled linkovaného papíru v aplikaci Poznámky.
Synchronizace většiny obsahu probíhala přes iTunes po fyzickém připojení iPhonu s Macem nebo PC.
Postupně se iPhone OS 1 dočkal aktualizací v podobě možnosti dvojitého stisku home buttonu jako zkratky k oblíbeným položkám v telefonu nebo ovládání hudby, funkce „Locate Me“ v aplikaci Mapy, možnosti reorganizace ikon aplikací na domovské obrazovce a v neposlední řadě spuštění iTunes Store.
iPhone OS 2 (2008)
Druhá generace operačního systému pro iPhone se nesla především ve znamení aplikací. Apple představil své první SDK pro vývojáře a uživatelé získali obrovské vylepšení v podobě App Storu, dokud mohli snadno a rychle stahovat aplikace. V době začátků App Storu bylo online ke stažení zhruba 500 aplikací.
Mezi další funkce, které spolu s iPhone OS 2 spatřily světlo světa, patřila podpora Push notifikací, možnost prohlížení příloh formátu iWork a MS Office, rodičovská kontrola, možnost stahování obrázků ze Safari a Mailu do Fotek nebo třeba vědecká kalkulačka ve vodorovném zobrazení.
iPhone OS 3 (2009)
V průběhu „životního cyklu“ operačního systému iPhone OS 3 vydal Apple svůj iPad. Následně došlo k přejmenování iPhone OS na iOS – iOS 3 tedy vyšel spolu s iPadem. „Trojka“ přinesla světu dlouho očekávanou podporu funkce „copy + paste“, novinkou byl také Spotlight s možností vyhledávání a rozšíření domovských obrazovek, umožňující umístění až 180 aplikací.
Aplikace Text změnila své jméno na Zprávy (Messages) a konečně získala také podporu formátu MMS. Fotoaparát se dočkal vylepšení v podobě automatického zaostřování. Mezi další novinky v nové verzi operačního systému patřila podpora turn-by-turn navigace v mapách, možnost ořezu fotografií v aplikaci Fotky nebo možnost mazání více aplikací.
iOS 4 (2010)
iOS 4 byl prvním operačním systémem, který nenabízel podporu pro starší zařízení, jmenovitě první iPhone a iPod Touch. Spolu s iOS 4 se svého debutu dočkala například možnost vytváření složek na domovské obrazovce iPhonu, „čtyřka“ umožňovala i vlastní nastavení tapet na ploše. Uživatelé se dočkali také rychlého přepínání mezi aplikacemi a omezených funkcí multitaskingu spolu s možností přehrávání audia na pozadí.
Mezi další novinky, které přišly v průběhu existence iOS 4, patřila funkce FaceTime, pětinásobný digitální zoom fotoaparátu, AirPlay a AirPrint a možnost vytvoření osobního hotspotu pro připojení dalších zařízení k internetu.
iOS 5 (2011)
Spolu s iOS 5 spatřila světlo světa i digitální hlasová asistentka Siri. Významného přepracování se dočkala i podoba notifikací, které se začaly objevovat v podobě dočasného banneru na vrchní části obrazovky a pohromadě pak v Oznamovacím centru. Apple zároveň snížil závislost iPhonu na počítači umožněním bezdrátového stahování systémových aktualizací a umožnil také možnost synchronizace obsahu prostřednictvím webových služeb Apple iCloud.
Mezi další změny patřila podpora multitaskingových gest pro iPad, zkratka k fotoaparátu z uzamčené obrazovky, synchronizace Zpráv napříč iOS zařízeními, skupinové zprávy, náhrada aplikace iPod aplikacemi Hudba a Videa, vestavěná podpora emojis a řada dalších.
iOS 6 (2012)
V iOS 6 Apple nahradil Google Maps vlastními Apple Maps, což se ale nesetkalo s příliš nadšenou odezvou. Působnost hlasové asistentky Siri se rozšířila na třetí generaci iPadu, iPad Mini a iPod Touch, cestu do iOS zařízení si spolu s „šestkou“ našla například aplikace Passbook (obdoba nynější Peněženky).
S příchodem iOS 6 začala Siri nabízet informace o dění ve sportu, výsledky místního vyhledávání, informace o filmech, spuštění některých aplikací a čtení notifikací. FaceTime bylo možné využívat i na mobilních datech.
iOS 7 (2013)
Po několika letech existence mobilního operačního systému od Applu se začaly ozývat hlasy, volající po přepracování jeho uživatelského rozhraní, které začalo být pomalu zastaralé. Zlom přišel s příchodem iOS 7. Nový, „plochý“ vzhled se zrodil pod taktovkou Jonyho Ive.
Součástí nového operačního systému bylo i vylepšené Oznamovací centrum, novinkou bylo Ovládací centrum s nejčastějšími prvky ovládání telefonu. „Sedmičce“ bylo vyčítáno, že kladla design před funkčnost, postupem času se Applu podařilo nový iOS vyladit.
K dalším novinkám patřila například funkce AirDrop a CarPlay, přepracování Siri a nové hlasy v nabídce, nový systémový font, dynamické tapety, blocklist pro telefon a vylepšený fotoaparát.
iOS 8 (2014)
Zatímco iOS 7 přinesl v mnoha směrech revoluční změnu, „osmička“ byla spíše jen jakýmsi vyladěním. Přinesla novinku v podobě funkce Hand Off a Kontinuita, díky kterým mohli uživatelé ještě efektivněji využívat vzájemného propojení iOS zařízení s Macem. Na svět přišel iPhone 6 a iPhone 6 Plus spolu se službou Apple Pay a platformou HomeKit.
Novinkami v iOS 8 byla i funkce QuickType, hlasové zprávy v rámci iMessages, nová gesta v aplikaci Mail, funkce Flyover City Tours v Mapách, hlasová aktivace asistentky Siri nebo třeba Wi-Fi volání.
iOS 9 (2015)
S příchodem iOS 9 představila společnost Apple hrstku dalších nových funkcích a vylepšení, jako byla například možnost přidávat poznámky, skici a další prvky do Poznámek. Novinkou byla i aplikace News, rozšířené možnosti multitaskingu na iPadu (Slide Over, Split View a Picture in picture) a funkce „peek & pop“ pro 3D Touch, uživatelé s nadšením uvítali i novou funkci Night Shift.
Mezi další novinky v iOS 9 patřila možnost vyhledávání pro nastavení, bezdrátová funkce CarPlay, režim nízké spotřeby a náhrada aplikace Passbook aplikací Wallet.
iOS 10 (2016)
V roce 2016 přišel operační systém iOS 10 a spolu s ním například funkce Raise to Wake (po zvednutí se iPhone automaticky probudí), zcela nové pojetí uzamčené obrazovky s novými gesty nebo třeba podpora přijímání VoIP volání třetích stran na uzamčené obrazovce. Spolu s vydáním iPhonu 7 představil Apple i líbivý portrétní režim pro fotografování.
Aplikace Mapy se dočkala nového vzhledu, do aplikace Fotky zase Apple přidal funkci rozpoznání obličeje, přibyla aplikace Home pro ovládání doplňků, kompatibilních s platformou HomeKit. Notifikace na uzamčené obrazovce přinesly podporu 3D Touch, aplikace Find my iPhone umožňovala také nalezení nových bezdrátových AirPods sluchátek.
iOS 11 (2017)
Ovládací centrum se v iOS 11 opět dočkalo přepracování a podpory 3D Touch. Ke změnám došlo i u uzamčené obrazovky a Oznamovacího centra, kompletního redesignu se dočkal App Store. Došlo i na novinku v podobě ARKitu pro podporu rozšířené reality. Později se k iOS 11 přidala funkce pro sledování zdraví baterie a podpora pro nový HomePod. Navzdory snaze Applu se iOS 11 dočkal nemalé kritiky – nechme se překvapit, co přinese „dvanáctka“.
Screenshoty operačních systémů pocházejí z recenzí na serverech iMore a Engadget
Jsou tam nake chyby
Preco stale kopirujete v statuse nazov clanku?
Od roku 2013 čim dál horší
Posledny uzasny iOS design bol iOS 6, od verzie iOS 7 (2013) je to plocha, kriklava a neintuitivna zlatanina s presaturovanymi farbami.
Musím uznat že ten směr je správný i když některé ikony jsou až moc jednoduché a staré byli propracované a pěkné. Z praktického hlediska se však ty jednodušší rychleji rozeznávají a používají.