Navzdory tomu, že v oblasti technologií nadále probíhají diskuze o ochraně soukromí, postup cupertinské společnosti při ochraně soukromí a bezpečnosti se nezměnil, zejména pokud jde o vymáhání práva.
Christopher Wray, ředitel FBI, tvrdí, že FBI se nedokáže dostat k datům, která jsou uložena na šifrovaných zařízeních. Nicméně server Motherboard uvedl, že ředitel FBI podává falešné informace. Ve zprávě je uvedeno, že policejní stanice a federální agentury z celé země kupují relativně levné nástroje, které jim umožňují odemykat současné iPhony a obejít veškeré šifrování.
Ovšem někteří majitelé iPhonů jsou neklidní z toho, že zákonodárci jasně lžou veřejnosti a tvrdí, že stále hledají způsoby, jak se dostat do nových iPhonů s nejnovějšími verzemi iOS, a přitom už to umí.
„Dokazuje to, že i státní a místní policie má v určitých situacích přístup k těmto údajům,“ řekl Matthew Green, odborný asistent a kryptograf v Johns Hopkins Information Security Institute. „Zdá se, že to odporuje tomu, co říká FBI o jejich neschopnosti dostat se do telefonů.“
Všechno vede k zařízení jménem GrayKey od společnosti Grayshift, o němž jsme vás informovali v tomto článku. Zda skrze něj nebo jemu podobné dokáží policejní stanice však samozřejmě se stoprocentní jistotou říci nemůžeme. Zpráva je to totiž sice zajímavá, dokud však nebude potvrzena od samotných vyšetřovatelů či k ní nezjistí zahraniční novináři další podrobnosti, jistotu mít samozřejmě nebudeme.
Tak v jiném (myslím že na idnes.cz) článku bylo, že to zařizení používá jailbreak aby nahrálo do telefonu program, který to dešifruje. Vidím zde 2 problémy:
1) Jailbreak nejnovějších verzí iOS pokud vím ještě není
2) Pokud se použije alfanumerická fráze tak luštění potrvá dost dlouho. (za předpokladu že se obejde nějak problém 1)
Tady jde o hash hesla a jeho kombinatoriku šifry, takže bych řekl, že to je jedno jaký typ fráze to je
Honza Rössler Stále tu máme bod 1
Ta chytrá krabička je použitelná v případě 4 max. 6 místného číselného kódu. Nikde to není uvedeno, al podle mne jde využití chyby, kdy jde při restore zadávat kód bez omezení pokusů. Před časem jsem viděl i nějaké video tuším z číny kde to kdosi zkoušel. Tím se získá kód k telefonu a pak už je přístup snadný. O jailbreaku tohle nebude, IMHO. Ad a) na nové systémy není a luštění 4 ciferného kódu 9999 u té čínské krabičky trvalo asi 3 dny. I kdybych vzal v potaz nějaký generátor náhodných čísel který by to mohl zrychlit, tak u 6 místného kódu to pořád bude v řádu týdnů (spíše měsíců) a u alfanumerického delšího než 8 znaků to budou roky. A obrana ze strany Apple je velmi jednoduchá – prostě to udělat stejně jako u chybných pokusů – po 3 zablokovat na minutu, po dalších 3 na 15 minut… a po 10. wipe formát a čau…
Nedělám si iluze o tom, že existuje nějaký operační systém do kterého se nedá dostat. Vše je jen o čase a penězích
Jako pokud je to závislé na JB, tak bych řekl, že je to dost smůla, protože to není tak jednoduché, jak už tu bylo řečeno.
A pokud se budeme bavit o prolomení šifrování hrubou silo, tak to jistě vždycky nějak jde, ale otázkou je, jak dlouho to trvá a jestli se tu bavíme o případech, kde čas hraje největší roli, tak potom je tato možnost naprosto nepoužitelná pro jakýkoli druh vyšetřování.
A nebudeme si tu nic nalhávat. Jakákoli data, která svěříte třetí straně, tak už si nikdy nemůžete být na sto procent jisti, že jsou v bezpečí. Ano, Apple to asi hraje nejlépe tuhle hru, ale to je tak asi všechno. Nehledě na to, že teda pokud data máte v cloudu, což je můj případ, tak tam to je potom o něčem jiném, protože tam k nim musí mít i Apple přístup, aby vám je mohl obnovovat do zařízení.