Jednou z největších výhod operačního systému iOS je bezesporu jeho bezpečnost, která je mnohými uživateli i odborníky považována za zcela špičkovou. Naopak operační systém Android je mezi uživateli vnímán spíše jakožto systém, jehož zabezpečení je zároveň jeho slabinou. Vedoucí zabezpečení systému Android, David Kleidermacher, si však myslí, že je tato nálepka nepravdivá a Android se již může svým zabezpečením rovnat i iOS, pokud už není dokonce lepší.
Kleidermacher se na toto téma rozpovídal portálu CNET a prozradil poměrně zajímavé detaily o celém androidím systému a vlastně i o tom, jak vývojáři Androidu k otázce bezpečnosti přistupují. Hned na úvod například zmínil to, že zabezpečení systému Android se v roce 2017 výrazně zvýšilo, čímž se nyní bez problému rovná právě iOS.
Aktualizace občas váznou
Hlavním problémem bezpečnosti Androidu jsou jeho bezpečnostní aktualizace, na které mnohdy uživatel čeká několik dní, týdnů či měsíců. To je však zapříčiněno tím, že chybu musí mnohdy nejprve opravit samotní vývojáři Androidu, kteří ji následně distribuují zpět výrobcům smartphonů, kterých se chyba dotýká, a ti začínají teprve poté aktualizaci rozesílat. Problémem jsou však i některé aplikace z obchodu Google Play, který není tak hlídaný jako jablečný App Store. V tomhle má tedy podle Kleidermachera Apple nespornou výhodu. Bezpečnostní aktualizace totiž může vypouštět prakticky okamžitě po zjištění chyby a do App Storu nepustí nic, co by mohlo jeho uživatele jakkoliv poškodit.
To, že Android v rozšiřování bezpečnostních aktualizací za Applem pokulhává, potvrdil i nedávný průzkum, který jsme vám na našem webu přinesli. Mnoho výrobců totiž ukončuje podporu svých modelů poměrně brzy a bezpečnostní aktualizace tak rozesílají skutečně jen v některých případech. Abychom však Androidu nekřivdili, tento postup není samozřejmě pravidlem a některé společnosti dokáží distribuovat opravený software Androidu poměrně brzy.
Bezpečnostní týmy Androidu se však samozřejmě snaží tuto situaci výrazně zlepšit a software doplňovat o vylepšení tak, aby právě různé chyby eliminovali. Jelikož je navíc Android celosvětově velmi rozšířený, stará se o něj opravdu spousta “obránců”, kteří se snaží veškeré bezpečností chyby odhalit ještě předtím, než si jich všimnou samotní zákazníci. Tato strategie by tak mohla být prý dokonce efektivnější než ta, kterou využívá Apple.
Týpek asi neví co je to zabezpečení :D
A co jinyho by mel jako sef tvrdit
Radsej by mohli po vzore androidu implementovat do iOS zopar funkcnych veci,ako dorucenky nielen iMessage,ale aj sms sprav.Alebo moznost nastavit si hlasitost zvonenia a budika zvlast.Alebo pri oprave chyb moznost posuvat kurzor na miesto kam potrebujem.Je to sikovnejsie,presnejsie aj rychlejsie,ako prilozit prst,cakat na bublinu a potom bludit v slove a snazit sa trafit..kks,21.storocie a stale nic..mozno to niekto povazuje za blbost,ale mne toto velmi ulahcovalo zivot pri tom mnozstve sprav co posielam.A zobudit sa rano na vreskot budika a zobudit celu rodinu len preto,lebo som si vecer zabudol znizit hlasitost zvoneni,tiez nie je nic moc.A samozrejme cez den to potrebujem hlasno,kedze pracujem v rusnom prostredi..
Fakt by mě zajímalo co za obstarožní iPhone máš. Pokud by jsi měl od 6S výš tak bys věděl že stačí silněji zmáčknout klávesnici a v tom momentě můžeš jet kurzorem kam chceš. Pokud máš starší iPhone tak se omlouvám.
Ale no tak… Buzení vibracemi – to ten telefon taky umí. A edirace v textu po stisknutí 3DTouch na klávesnici je naprostá bomba.
3D Touch na klávesnicu ti asi nič nehovorí :)
Ak máš 3D touch tak stačí zatlačiť na hociktorom písmene a môžeš hýbať veselo kurzorom ☺️
asi tak pri 3d touch nieje lepsej moznosti ako hybat kurzorom, tu ziadny nadroid neponukne nic lepsie
Pani,to bola len jedna z veci a pre mna asi ta najmenej podstatna.Jasne ze sa da,chcel som len vyjadrit,ze su veci,ktore mi v iOS chybaju.Uz od doby,ked prisiel na Slovensko iPhone 3G.Aj to je pravda,ze sa da(alebo donedavna dal) urobit jailbreak,doinstalovat aplikacie atd..len ma stve,ze v podstate banality nie su sucastou iOS.
s dorucenkami suhlasim, to volakedy stvalo aj mna, postupom casu uz sms ani nepouzivam moc, takze som to nejako ozelel, no ja som prave z vlajkovych lodi androidu presedlal vtedy na iphone 6s plus a uz som sa nevratil, samsung ma super stroje teraz, rovnako aj ine znacky, no stale mi na tom androide vadi viac veci ako na ios, funkncie ma vela vyrobcov, ktore su aj zaujimave a mozno by som ich aj prijal do iphonu, mam aktualne xko, je to brutalne drahe zariadenie z pohladu inych, za plnu sumu by som ho nekupoval no ak odratam vsetky veci co som odratat mohol vysiel ma 570€ a tam uz nieje co riesit, pred tym som mal 7 plus, no mozem povedat, ze az tak vela mi novy telefon nepriniesol, skor je to ten chtíč ako sa hovori, no pri tomto uz ostanem dva roky konecne mam pocit :D
Tak tak,o tom som hovoril.Ja som dlhorocny pouzivatel iPhone,ale nebranim sa ani skusaniu inych telefonov.iOS je bezpochyby lepsi soft aj napriek nejakym drobnym nedostatkom.Ale ja napr.komunikujem cez telefon aj s dost ludmi,co pouzivaju prave android a su situacie,kedy volat nie je vhodne a ja si potrebujem byt isty,ze clovek danu spravu dostal.Nie kazdy totiz pouziva aj napr.whatsapp..no a ta nemoznost nastavit hlasitost budika nezavisle od zvonenia ma zabija:)
A to mluví o jakém androidu. O čistém, který je možná na 1% všech androidích zařízení, nebo o děravých nadstavbách od samsungu, lg a dalších výrobců? Jestli se to týká těch s čistým sndroidem, tak je to možná dost bezpečné, ale v pohledu podílu je to zanedbatelný počet bezpečných zařízení.
Zřejmě tím nemyslí nic konkrétního a pouze kváká pohádky pro akcionáře, protože děravé je snad všechno – ať už čisté či s nadstavbou.
Stačí se podívat na triviální správu kontaktů skrze webové rozhraní. Když potřebuji své kontakty importovat nebo exportovat, tak je v tom chaos a přepíná se nová verze kontaktů se starou. Kdepak zabezpečení… ?
Jakékoliv zařízení s Androidem ve verzi 7.0 a vyšší musí mít softwarovou podporu zabezpečení po dobu minimálně 3 let s maximálním zpožděním 90 dnů. ?
90 dnů? To je pěkný vtip. Takže pokud bude aktualizace záplata velké bezpečnostní díry, tak se záplata od výrobce androidu (google) dostane za 1/4 roku? A co díry které do systému zasahují implementátoři (samsung, lg, atd.) ti povinnost už nemají.
Spis je to otázka soukromí než bezpečnosti
Tak soukromy na androidu urcite je ze ???
Vlk taky sliboval
Dalibor JJ kluku
to je jak cekat, ze sef coca-coly prohlasi, ze mu vic chutna pepsi ?
Asi nebude hanit to svoje ve prospech konkurenta…
A čo iné by mal povedať?
jako vtip dobrý ?
Po velmi velmi bohatých zkušenostech to vidím spíše tak, že ten zmiňovaný pan šéf pouze plní své povinnosti a tvrdí to, co se od něj očekává..
Bezpečnost, svižnost a optimalizace je u iOS bezkonkurenční a Google toho nikdy nedocílí – jedině se zcela novým a odlišným OS (toť citace jednoho nezávislého softwarového inženýra).
Čistému Androidu bych klidně věřil, ale tomu co je (zatim) v 99% zařízení moc ne, hlavně tam jsou aktualizace dostupné asi jako kroužky na záclony za totalitního režimu …
Android je nejrozšířenější platforma v mobilních přístrojích , ono je dost velký problém zabezpečit platformu když ji každý výrobce upraví k obrazu svému svou nadstavbou . Je jasné že Apple má v tomto výhodu jelikož si vytváří bezpečnost pro svůj operak a své přístroje . Když sečteme celkový počet telefonu kde je android a celkový počet telefonu kde je Apple tak je jasné že u Androidu v takových počtech telefonu od ruznych výrobců je těžko to zabezpečeni udělat tak vysoké jako má právě Apple . Apple má asi 13% světového podílu prodeje na světě zbytek telefonu pak funguje právě na platformě Android. Takže tady je spíše ten pes . Je fajn zabezpečit 13 % telefonu na světě než zabezpečit nějakých 80% .. a ještě když si android každý výrobce podle sebe upravují . Takže pokud jde o čistý android souhlasím s tím že android je na tom lépe než Apple . A hlavně nezapomínejte jaké měl Apple ještě nedávno s tímto velký problém
Hello my friend.. ?
Není to o kvantitě, ale o kvalitě. Když je dobrý, promyšlený a optimalizovaný operační systém, tak ve výsledku je jedno jestli se prodá 5 milionů nebo 5 miliard zařízení.
A když už jsme u těch tržních podílů, tak je dobré si uvědomit, že „Android“ je dnes už kdejaký budík, televizor či „smartphone“ za 50 dolarů.. Zatímco iOS jsou iPhony = vlajkové lodě a střední třída.
Ale je třeba si uvědomit že na android je postaveno jiné nadstavba jiných výrobců . Kdyby byl android jen čistý tak je zabezpečení vyšší než Apple . Jen díky tomu že android je otevřený máme větší možnosti než Apple a toto má svou daň . Stále mluví o bezpečnosti , telefony sbírají data . Prvně telefony chtěli hesla pak otisky prstů teď mají tváře a už je i skenování obličeje a oči . Kde je ta bezpečnost kde máš jistotu že data nejsou uložena ?????
Ano, nadstavby jsou peklo .. a čistý Android je téměř „neviditelný fantom“, protože distribuce a poptávka Pixelů jsou na úrovni statistické chyby. Už tak je celkový tržní podíl Androidu 8 sotva 2%..
Rovněž souhlasím, že veškeré investice a rozmach biometrických snímačů a senzorů nejsou jen tak a určitě v jistých případech putují až do zpravodajských a bezpečnostních složek – nejsem naivní.
Ale z toho všeho mi Apple vychází jako nejmenší zlo, které to má pod největší kontrolou. Stejně jako rychlost, optimalizace, spolehlivost a svižnost mi přijde u Applu nejlepší – obzvláště po týdnech či měsících aktivního (náročného) používání..
Tohle neni vubec problem poctu zarizeni ? a porad budu radsi kdyz bude mit muj ksicht jenom apple nez 50 dalsi vyvojaru tretich stran… a cistej android je dost nefunknci vec, vtomhle musim bejt za samsungem protoze srovnavat jejich system a cistej android je nebe a dudy… to ze to funguje pul roku je vec druha
Panove zrovna tohle je kapku mimo. Neukladaji se ani zadne otisky, ani skeny tvare, ale tzv. hashe, ktere NELZE zpetne prepocitat na otisky nebo tvare.
A pokud uz resite tyhle veci, tak jen doufam, ze nemate cestovni pas. To jen abych vam tu F20.0 ci F22.0 kapku prohloubil ?
Pravý důvod proč Amíci nechtějí pustit do USA Huawei je v tom že Apple by musel něco s trhu přenechat . Jsem zvědavý jestli pustí Xiaomi
Ano android cistej je bezpecnej pokud si uzivatel nic dalsiho nenainstaluje a i tak o nem vi google vsechno…
Vážně? Neni to tak dlouho co mi někdo ukradl můj účet na google (nechápu jak). Najednou jsem se nemohl přihlásit,když jsem se konečne dostal na mail,byl tam email o změně hesla. Změnil jsem ho znovu,za minutu se mi stalo to samý…dělal jsem všechno možný,používal náhradní emaily,měnil hesla,rezervní emailové adresy,tel. čísla,zakládal nové mailové adresy,VŠECHNO. Ať jsem dělal co jsem dělal,ten někdo nebo to něco měl/mělo všechny moje nová i stará hesla,adresy,čísla,bezpečnostní otázky do minuty vždycky prolomené. A co teď? S google účtem mám propojené úplně všechno. Nejhorší na tom je,že neexistuje žádná zákaznická podpora/linka/fórum Googlu kde by člověk mohl požádat o pomoc. Prostě se nedovoláte. Pomohl až google authenticator (aplikace). Díky téhle Google “bezpečnosti” jsem málem přišel o nespočet peněz a osobních dat. Chvála bohu za Apple ??
:D :D :D Tak pokud by šéf bezpečnosti z Google řekl, že je Apple prostě bezpečnější, tak letí a platí. Tak jako ta jedna husa, která prezentovala Samsung a měla iPhone X :D :D