Pomocí internetu v dnešní době dokážete vyřešit hned několik věcí. Ať už jde o obyčejné vyhledávání informací, až po platby z bankovního účtu na účet. I přesto, o jak důležitý nástroj se jedná, skoro polovina lidí po celém světě k němu nemá přístup. To vše možná změní start rakety Falcon 9 naplánovaný na 21. února. Ponese totiž dva zkušební satelity s názvem Microsat-2a a 2b, které mají v budoucnu přinést internetové připojení do každého koutu světa.
Elon Musk, zakladatel společnosti SpaceX, která raketu Falcon 9 sestrojila, má za sebou nedávný úspěšný start. Ten patřil vůbec nejsilnější raketě Falcon Heavy, jenž do vesmíru nesla sporťák Tesla Roadster. Nyní jsou nákladem dva zkušební satelity, které mají ve vesmíru v budoucnu vytvořit vzájemně propojenou síť a lidem tak poskytnout internet po celém světě. Jde ovšem o ještě vzdálenou budoucnost. Aby vše fungovalo jak má, musí dojít k propojení skoro 12 tisíc satelitů od společnosti SpaceX.
SpaceX si tak dává opravdu chválihodný cíl – v následujících letech dostat na oběžnou dráhu přesně 4 425 družic do výšky asi 1200 km. Dalších 7 518 satelitů bude umístěno o 900 kilometrů níže. Jednotlivé „flotily“ satelitů budou přitom fungovat na rozdílných radiových frekvencích a pokryjí tak prakticky jakékoli místo na Zemi za všech okolností.
Společnost mimo povolení ke startu potřebovala získat i povolení pro používaní a poskytování internetu pomocí širokopásmových satelitů. Ajit Pai, šéf FCC, projekt Elona Muska podpořil a vyzval své kolegy ke stejné akci. Kdy ovšem společnost dostane povolení, není v tuto chvíli jasné.
Proč vše neodstartovalo dříve?
Pro někoho se může zdát projekt Starlink Elona Muska až futuristický, ovšem nejde o nic nového. Starší technologie umožňovala podobné poskytování internetu, ale z finančního hlediska šlo o nereálnou investici, která by nemohla být splacena. Díky společnosti SpaceX jsou ale náklady snížené na úplné minimum a to díky raketám Falcon 9, které se dokáží v pořádku vrátit zpět. Elon Musk zároveň počítá s tím, že v roce 2025 bude mít služba více než 40 milionů klientů, což přivedete ročně značnou část investice zpět.
I přesto se jedná o velmi složitý plán. SpaceX musí být schopná současně koordinovat „flotilu“ několika tisíc satelitů na oběžné dráže za všech okolností. Satelity se budou muset pohybovat a nezůstanou tak ve fixní pozici nad planetou. Složitou částí bude i samotný příjem internetu. Půjde o pokročilé antény, které musí za minimální čas zjistit s jakou družicí je v danou dobu nejlepší komunikovat.
Presnejsi zaciatok startu nemate niekde po ruke? ?
na Youtube je stream ;)
Stefan Badura ale kede som obmedzeny pracou tak by som chcel vediet kedy ten start zacina, ako boli pri vypusteni falcon heavy s teslou roadster. Ano 21:00 zacne a mozem si urobit pauzu…neviem ci sa rozumieme
Petr Březina
Super clanek. Tady si clovek muze predstavit jak to funguje. Nejlepsi je al na tom retro fotka s Muskem. Netusil jsem samozrejme kdo je na fotce. Tady si clovek uvedomi, ze se fotce opravdu smal. Dneska se smeje on
Na fotce není Elon Musk, ale Tomasz Czajka. Možná byste si to mohl přečíst. :D
Ale na té fotce není Musk, ale Tomasz Czajka, chce si to přečíst ten původní článek ?
Lukáš Hanačík ok dik. Princip je ale stejny.