Donald Trump ještě v polovině loňského roku oznámil, že chce ukončit imigrační program Deffered Action for Childhood Arrivals (DACA). Program umožňuje mnoha nelegálním přistěhovalcům, kteří vstoupili do Spojených států ve věku 16 let a méně, aby se jim odložila deportace a aby získali dvouleté pracovní povolení v zemi. V rámci tohoto programu mohlo být pracovní povolení po dvou letech obnoveno, ovšem současný americký prezident chce DACA zrušit. Pod ochranu DACA momentálně spadá téměř 800 tisíc neregistrovaných mladých lidí.
Tim Cook se ve středu připojil k více než dalším 100 CEO a společně požádali Kongres Spojených států amerických, aby ještě před vypršením programu DACA schválil zákon o ochraně mladých přistěhovalců.
V otevřeném dopise jsou zákonodárci vyzváni, aby do pátku zavedli právní předpisy, jež by ochránily takzvané “dreamers”, jak se říká jednotlivcům, které v dětství do Spojených států amerických nelegálně přivedla rodina či popatrovníci. Kongres má tedy poslední termín, aby schválil návrh zákona, který mladé přistěhovalce ochrání. Program DACA vyprší dne 5. března, nicméně CEO tvrdí, že vláda potřebuje čas na zavedení nového programu, a proto je nyní poslední termín.
CEO žádají Kongres Spojených států amerických, aby jednal okamžitě a vydal trvalé legislativní řešení, které by ochránilo “dreamers”. Jakmile totiž dojde k ukončení programu DACA, nastane mimo jiné i pokles pracovní síly v celé zemi.
Mark Zuckerberg z Facebooku, Brad Smith z Microsoftu, Jeff Bezos z Amazonu a Lowell McAdam z Verizonu se také podepsali pod dopis, v němž se ještě uvádí, že ukončení programu DACA by mohlo způsobit pokles HDP o 215 miliard dolarů.
Donald Trump v září oznámil, že v průběhu šesti měsíců dojde k ukončení programu DACA. Vzápětí nato Tim Cook zveřejnil na Twitteru, že zaměstnává 250 “dreamers” a že stojí za nimi. „Stojím za nimi,“ napsal Tim Cook. „Zaslouží si náš rovnocenný respekt a řešení založené na amerických hodnotách.“
Zdroj: MacRumors