Krátce po představení AirPods se s zcela bezdrátovými sluchátky doslova roztrhl pytel. Apple samozřejmě nebyl první, v mnohém podobná sluchátka měl ve svém portfoliu Samsung už poměrně dlouho, ale právě po AirPods se přidala celá řada dalších výrobců. Mezi ně se zařadila i známá firma Bang & Olufsen, která si získala v odvětví sluchátek a reproduktorů významné jméno. Jejich zcela bezdrátová sluchátka BeoPlay E8 jsou si s AirPods v mnohém podobná, ale zároveň jsou schopna nabídnout i něco navíc. Právě proto jsem si nemohl nechat ujít ani jejich test, obzvlášť proto, že vlastním AirPody, které jsem si zamiloval. Pojďme se tedy podívat, jak si u mě E8 vedla a v čem jsou lepší, popřípadě horší než AirPods.
BeoPlay E8 hned na první pohled zaujmou svým designem, na kterém se pro zajímavost podílel skandinávský návrhář Jakob Wagner. Vzhled sluchátek se jednoznačně povedl a E8 svým provedením zaujmou především ty, kterým nevyhovují AirPods. Jedná se totiž o špuntová sluchátka, kdy v balení dostanete 4 páry špuntů různých velikostí, a tak se žádný zákazník nemusí bát, že by mu E8 neseděla. Samotné pecky jsou poměrně velké a po nasazení z uší částečně vyčnívají, rozhodně však na sebe nepoutají tolik pozornosti jako AirPods. Navíc se není čemu divit, baterie a potřebné čipy se někam vměstnat musely. Zatímco Apple nutné místo vyřešil vyčnívající nožičkou, BeoPlay vsadil na větší rozměr pecky.
Na vnější straně obou pecek se nachází dotyková plocha, skrze kterou se pomocí gest sluchátka ovládají. Tím se tak hned dostáváme k hlavnímu benefitu E8 oproti AirPods. Zatímco Apple vsadil na gesta pomocí poklepání, BeoPlay naopak viděl větší smysl v ovládaní prostřednictvím dotyků. Díky tomu tak můžete skrze gesta nejenom přeskakovat skladby, pozastavovat je či opětovně spouštět nebo aktivovat Siri, ale hlavně také snižovat a zvyšovat hlasitost, což mi u AirPodů schází. Samozřejmě to částečně kompenzují Apple Watch, ale ani jejich použití, obzvlášť v zimních měsících, není tak pohodlné. BeoPlay E8 si touto přidanou hodnotou u mě určitě získala kladný bod.
Jakmile si vyberete vhodné špunty a seznámíte se s ovládáním, přijde na řadu poslech hudby. Kvalita zvukového projevu je přibližně srovnatelná s AirPods. BeoPlay E8 jen nemají tak výrazné basy, naopak ale o něco lépe zvládají středy a výšky. Nicméně od bezdrátových sluchátek této velikosti nemůžeme očekávat zázraky, a ani profesionálům v Bang & Olufsen se žádná kouzla nepovedla. Na běžný poslech při chůzi ve městě nebo během jízdy do školy či práce hromadou dopravou jsou naprosto ideální. Poslouží hlavně v hlučnějším autobuse nebo vlaku, jelikož díky špuntům jé téměř dokonale odpojíte od vnějšího světa v podobě hlučného motoru nebo hlasitých spolucestujících a vychutnáte si svou oblíbenou muziku.
BeoPlay E8 mají v sobě zabudovaný i mikrofon, tudíž s nimi můžete bezproblémově volat, dávat příkazy Siri nebo diktovat zprávy. Mikrofonem disponují obě pecky, samostatně je ale možné používat jenom pravé sluchátko, které je hlavní a přeposílá signál do levého sluchátka. Avšak kvalita mikrofonu je velmi slušná – druhá strana vás při volání slyší dobře a diktování je také zcela bezproblémové.
Pro mnohé je při výběru sluchátek této kategorie podstatná výdrž baterie. Jejímu testování jsem se proto věnoval poměrně důkladně. Výrobce slibuje 4-hodinovou výdrž na jedno nabití a dalších 8 hodin díky nabíjecímu pouzdru. Na základě mých testů je ale realita o poznání lepší. Sluchátka jsem nechal bez ustání přehrávat několikahodinový playlist na poloviční hlasitost a vždy jsem se při plném nabití dostal na výdrž 5 hodin (konkrétně v rozmezí 4:51 až 5:02).
Podobně jako k AirPodům, i k BeoPlay E8 dostanete nabíjecí pouzdro. Bang & Olufsen se jej rozhodl pojmout o něco elegantněji, a tak je pouzdro potaženo kůží. Na jeho straně je uchyceno gumové poutko a vzadu se pak nenápadně skrývá micro-USB port a dvě diody informující o aktuálním stavu během nabíjení. Pouzdro je vybaveno baterií o kapacitě 365 mAh a zvládne tak sluchátka nabít plně dvakrát, což přesně odpovídalo i při reálném testování. Z úplného vybití se sluchátka na 100 % nabijí přesně za hodinu a čtvrt. Plné dobití poznáte tak, že dioda uvnitř pouzdra přestane blikat. Samotné pouzdro se pak skrze přiložený micro-USB kabel (dlouhý 1,2 metru) nabije na 100 % přibližně za hodinu a tři čtvrtě.
Produkty z řady Beoplay můžete propojit se stejnojmennou aplikací ve vašem iPhonu, ve které pak nejen že vidíte aktuální nastavení a výdrž baterie, ale můžete dělat ještě něco navíc. Věcí, kterou ze samotných sluchátek udělat nemůžete je ekvalizér, ovšem ne klasický, který znáte například ze svého iPhonu, ale ekvalizér, ve kterém nastavujete své pocity nebo to co právě děláte a sluchátka se tomu následně snaží přizpůsobit zvuk. Můžete tak nastavit čtveřici módů Relax, Bright, Warm a Excited, pomocí kterých sluchátka změní zvuk, aby co nejpřesněji vyhovoval vašim potřebám. Stejně tak je možné si nastavit další čtyři módy podle toho, co zrovna děláte. Osobně ekvalizéry nepoužívám, protože chci slyšet hudbu přesně tak, jak ji umělec nahrál, ovšem v tomto případě je ekvalizér zábavný, a tak snadný na ovládání, že si tam zkrátka před spaním ten mód Relax rádi zapnete.
Závěr
BeoPlay E8 jsou podle mého názoru schopným konkurentem pro AirPods, avšak stále mají co dohánět. Ačkoli výdrž baterie není vůbec špatná, na AirPods nestačí. Podobně i rychlost nabíjení E8 a schopnost pouzdra sluchátkům dodat jen další dvě plná nabití za AirPody pokulhává. I senzory pro detekci ucha sluchátkům chybí, a tak pokud je z uší vyndáte, nepřestanou automaticky přehrávat hudbu tak jako AirPods. Na druhou stranu potěší široká škála gest, včetně možnosti regulovat si hlasitost. Právě to spolu s faktem, že si nemusíte mezi jednotlivými funkcemi vybírat tak jako u AirPodů, je hlavní výhoda BeoPlay E8. Klíčovou vlastností jsou i vyměnitelné špunty a především pak design, který mnohým vyhovuje daleko více, než tvar AirPods. V konečném důsledku je ale víceméně rozhodující cena, kdy za BeoPlay E8 zaplatíte o 2 000 korun více než za AirPody.
zkuste the dash od firmy Bragi…. jakmile zkusíte, nebudete chtít jiné :)
Lepší než AirPods? :)
Lepší ergonomie, zvuk, výdrž, vnitřní pamět, … takový malý zázrak! Ne opravdu, neznám jiná sluchátka se kterými mohu plavat v bazénu a ještě si k tomu pouštět hudbu zatímco mi měří vzálenost a tepovku( dosti nepřesné, ale pro někoho to stačí). Pro sport ideální volba. Jedinou výtku mám k nemožnosti měnit zvukový filtr na kterém po čase ulpí ušní maz. The dash tu byl dávno před ostatními a troufám si říct, že bude vždy o něco napřed :)
Johnny Ulrich Rádi je vyzkoušíme, až se k nám dostanou.
Letem světem Applem AirPods jsou AirPods ?
Nic proti ať si každej poslouchá co chce ale tyto sluchátka na mě neudělala žádný dobrý dojem hrát můžou sebelíp ale je mi to jedno prostě se mi nelíbí a tím končí všechno :) Zlatě Airpods :)
Jenom by mě zajímalo, jestli recenzent měl opravdu E8 v uších a jestli je měl rozehráté, protože jestli jo a neměl 20x píchané uši v dětství, tak napsat, že vlastně hrají hůř než airpods by snad asi vážně nemohl.. Vlastním oboje od listopadu respektive začátku prosince. E8 jsem si koupil zejména proto, že když chcete poslouchat hudbu, tak to vážně s airpods nejde a už vůbec ne v MHD (to je dáno konstrukcí pecky vs špunty s Comply)pokud nemáte mp3 ve 128kb tak ten rozdíl pozná každý, kdo má uši v pořádku. Airpods mají kvality jinde a to v čipu W1. Zvukově srovnávat ale E8 s airpods opravdu nejde, to je jiná liga možná i jiný sport, lze srovnávat s Bose. Všechny kdo o nich uvažují ujišťuji, že hrají diametrálně lépe než airpods.
Já jsem ale nenapsal, že hrají hůř, naopak jsem jim určité vlastnosti pochválil, jen basy jsou slabší a za tím si stojím. K tomu MHD, píši to v recenzi přesně tak, jak to popisujete Vy. V hlučnějším autobuse/vlaku jsou AirPods téměř nepoužitelné.
Po větě “Kvalita zvukového projevu je přibližně srovnatelná s AirPods” musím konstatovat, že opravdu NENÍ přibližně srovnatelná. Možná u muziky typu TUC TUC, tam by potom seděl taky ten názor s basy, což bohužel v dnešní přebasované době tak je. V míře rozlišení a oddělení jednotlivých nástrojů ve skladbách Airpods propadají v porovnání s E8 na plné čáře. S lehkým zabarvením zvuku typickým pro produkty B&O baví každou minulou poslechu, což o Airpods říct nemůžu, to si rovnou mužů pustit rádio v obyčejném českém autě. A plně souhlasím s většinou zahraničních recenzí: v kategorii všech úplně bezdrátových sluchátek mají nejlepší zvuk, jediné co jim je vyčítáno je cena. což popravdě taky nechápu, protože když někdo muže dát 5k za airpods, tak 7,5 za sluchátka co hrajou mi přijde ok.
Jako všechny produkty B&O je kvalita reprodukce strašně ovlivněná kvalitou skladeb, kde nejlepší kombinace je 256kbps kodek AAC z jablečných zařízení s bluetooth 4.2 a novějším. S androidem prostě tyto zařízení nefungují tak dobře. Aptx jsem neměl možnost nikdy porovnat.
Za to dám levou ruku…
Naprostý souhlas, syn chtěl a tak dostal Airpods. Mam B&O E8 a když jsem si Airpods půjčil tak jsem se nestačil divit opravdu velkého rozdílu podání poslechu. Ve Flac naprosto markantní snad u každého žánru. Od Apple mám více produktů a jsem spokojen, ale Airpods jsou předražené pecky.
Osobně se používal klasická EarPods a tak sem na ně zvykl, že mi už jiné nesedí v uších ,a pecky mi dělají zle.
Za další musím slyšet trochu zvuk okolo sebe, což moc s peckama nejde.
Na vánoce sem dostal AirPods a maximalní spokojenost ,sluchátka používám když jedu ráno do práce a odpoledne z práce procházky se psem atd.
Mám hudbu jako přijemnou kulisu.
Za mě říkám AirPods človek se zbaví zbytečných drátů a je klid.
Jediné co mi vadí ,že si nezvýším hlasitost bez iphonu nebo apple Watch a těm se zatím bráním ,protože sem nenašel důvod vyměnit svoje klasické hodinky.
Mna by celkom zaujimalo porovnanie z modelom BO H5 najme po zvukovej stranke.
H5 mám přes rok a v porovnání budou E8 o nepatrný až zanedbatelný chlup horší, ale dohánějí to absencí drátu, který při nižších hlasitostech přenáší nepříjemné zvuky z tření o cokoliv.. s E8 už mám za sebou i pár běhů a sedí naprosto parádně. V tichu kanceláře je absence kabelu naprosto suprová. Jsou o něco větší než H5 první dva dny jsem měl trochu otlačené uši, ale člověk si zvykne i na nasazování, které je potřeba si trochu osvojit.. H5 i airpods díky “výčnělku” nasadíte na první dobrou, zde to chce trochu cviku. V porovnání s H5 odstranily E8 jediný neduh co jsem pociťoval u H5 a to rušivý kabel. Teda vlastně dva, nabíjení je komfortnější než u H5, nechápu, že k H5 nikdo neudělal nabíjecí krabičku, byť magnetická nabíječka H5 je o roky vzdálená nabíjení Bose wireless.
Dik Dik
Osobne vlastnim JBL Reflect BT mini (kupovane v Nemecku zapochodu,Onkyo nemali uz skladom)
A prave tie H5 ma zaujali ako nahrada za JBL k telefonu.
Jsem pomerne narocny na zvuk, takze doma mam vse od B&O. a diky tomu, ze mohu srovnat AirPods a E8, tak mohu zodpovedne rict, ze H8 jsou opravdu jinde. Zvuk je mnohem lepsi. Jak pise Lukas. Jsou zmerena na ty, kteri chteji kvalitni zvuk a nejsou slepe oddani Applu.
Asi proto že zaměřením na egonomii kvalitu podání a zvolené řešení jsou ve svojí kategorii na špici. Mazgazíny už dávno nejsou bernou mincí nezávislého objektivního hodnocení. A například u této kategorie není ani tak důležité zda je nabijete za 3,5 nebo za 4 hodiny, protože delší kontinuální poslech je zpravidla poplatný single trekkingu a tady chvilka ticha neublíží, naopak zatlumení okolí a volba propustnosti ruchů, jako i intuitivita dotekového ovládání má váhu někde jinde. Pro studiový poslech zase je potřeba se poohlédnout po On Ear, kde má BO zase svého favorita který není nikterak předražený…
Jedním z konkurentů asi taky bude Sony WF-1000X. To jsou asi tak dva kandidáti, mezi kterými bych se rozmýšlel.
Takže zvuk není lepší než u AirPods? Aha, pán je objektivní iOvce 🥳