Apple se rozhodl u vlajkové lodě použít OLED displej, který se vyznačuje lepším jasem, vyšším kontrastem a nižší energetickou náročností, avšak jeden nešvar přece jen má, a tím je vypalování. Vypalování nastává v okamžiku, kdy je na displeji zobrazen jeden a ten samý statický obrázek po dlouhou dobu, neboť zaměstnává stále stejné pixely, jež se potom opotřebovávají, a tím pádem se na displeji objeví stín statického obrázku a zůstane na něm navždy. Přestože vypalování zní děsivě, ve skutečnosti by vás nemělo odradit od koupi iPhonu X. Jak dlouho je ta “dlouhá doba”?
Jihokorejský web Cetizen provedl experiment na třech telefonech s OLED displeji. Vzal Galaxy S7, Galaxy Note8 a iPhone X, přičemž na všech třech zařízeních zobrazil stejný statický obrázek po dobu 510 hodin. Výsledek? Jak můžete vidět na fotce níže, u všech třech zařízení došlo k vypálení, ovšem v různé intenzitě.
Zdá se, že u Galaxy Note8 bylo vypálení nejvýraznější, následoval ho Galaxy S7, u něhož už nejsou známky vypálení tak patrné, ale stále jsou větší než u iPhonu X, který se stal jednoznačným vítězem. Po 510 hodinách je vypálení na iPhonu X opravdu minimální v porovnání s Galaxy Note8.
Bohužel, některé displeje jsou k vypálení náchylnější. Jelikož je každý OLED panel jedinečný, nelze jednoznačně říct, že systémová ochrana proti vypalování u iPhonu X je lepší než u Galaxy Note8, protože to může být při dalším testovní třeba naopak. Vypalování by nemělo být strašákem a nemělo by vás odradit od koupi telefonu s OLED displejem, protože v reálném životě nenecháte na telefonu zobrazený statický obrázek po dobu několika set hodin. I kdybyste používali mobil denně 10 hodin v kuse, nebudete se dívat na jeden a ten samý obrázek po celou dobu.
Pokud chcete předcházet vypalování, doporučujeme vyhýbat se zbytečnému svícení displeje, například pokud si smartphone dáte do doku, kde má přísun energie, je dobré nastavit si krátký interval vypnutí. A ještě doporučujeme používat dynamické tapety.
Zdroj: Phone Arena
Dřív se vypalovali kostely, později to přešlo na cédéčka a dneska se vypalují smártfouny.
Co znamená „dát si smartphone dodávku“? A nevím teda, mě subjektivně příjde u té S7 lepší výsledek než u iPhonu X…
Veď displeje sú všetky samsung
Po mesici mam na X zatim lehce vypaleny signal a wifi, Spis jsem zvedav jak bude apple reagovat pozdeji az pripadu vypaleni pribude, zda bude uznavat reklamace.
Nene Ukaz fotku to me zajima taky mam Xko nic nepozoruji
Jen co a jak sledovat kde se to projevuje?
Chtělo by to trošku zlepšit češtinu – nebo přečíst si ten článek a udělat korekce ;-)
Jinak se mi články líbí :-)
A pri navigacii? Tam telefon ostava zapnuty a pri dlhej ceste aj 10hod
Problém nastává při statickém zobrazení. U navigace se při jízdě posouvá mapa a obraz tedy není statický. Pokud tedy neusnete na odpočívadle se zapnutým iPhonem.
Mapa se sice posouvá, ale je tam dost statických grafických prvků ty joudo…
ale hýbe sa obraz…
Argument, že se hýbe obraz, je sice fajn, ale když spousta dalších věcí se při navigování nehýbe, tak zrovna právě ty se tedy pomalu a postupně vypalují ?
Ja si pocas navigovani nechavam telefon zamcenej a rozsviti se jenom kdyz neco hlasi.
Kdyby se prodával iPhone x ve verzi s klasickým displejem tak volim raději tento. Mam iPad Pro a obraz oproti X je totožný. To riziko vypálení nestojí za ten malý rozdíl, který ja navíc ani nevidím.