Již mnohokrát jsme vás na našem webu informovali o různých incidentech, které mohou způsobit neoriginální nabíječky na iPhone od pochybných prodejců. Pokud si však stále myslíte, že nabíječka z Aliexpressu za 3 dolary bohatě stačí, pokusíme se vás vyvést z omylu následujícími řádky.
Na kvalitu a bezpečnost neoriginálních nabíječek pro iPhone se zaměřili výzkumníci ve Velké Británii. Pro svůj test proto zakoupili na padesát podezřele levných nabíječek, respektive adaptérů do zdi, z nichž byla velká část zakoupena v USA a na první pohled se jako originální nabíječky pro iPhone tvářily. Série testů však ukázala, že se s jablečnými originály či adaptéry do zdi od jiných ověřených výrobců absolutně nemohou rovnat.
Výsledky testů byly totiž opravdu žalostné. Levné nabíječky absolutně pohořely a z 98 % (49 z 50) nesplnily základní bezpečnostní požadavky. Například celá polovina nabíječek představovala při zapojení do zdi pro své uživatele vážné riziko úrazu elektrickým proudem. Krom toho testy ukázaly, že rovných 68 % nabíječek uvnitř skrývá komponenty s výrazně nižší kvalitou, než je u podobných produktů povoleno. Pár z nich pak dokonce postrádalo izolaci.
Pokud si však myslíte, že je problém pouze v útrobách nabíječek, jste na omylu. Ani v testu pevnosti totiž adaptéry do zásuvky neuspěly a při testech ze bez větší námahy lámaly, čímž představují pro své uživatele též velké nebezpečí.
Špatné výsledky překvapily i odborníky
Ačkoliv s podobnými výsledky britští výzkumníci počítali, v konečném zúčtování byli z výsledků poměrně zaraženi. “Valná většina nabíječek, které jsme testovali, má potenciál člověka elektrickým šokem usmrtit nebo způsobit požár,” komentoval výsledky vedoucí testu. Jedním dechem tak důrazně doporučuje nákup nabíječek od ověřených výrobců.
Dlouhodobý trend
To, že je kvalita některých levných nabíječek opravdu tristní, jste se v minulých letech již několikrát dozvěděli. Podobný test například v minulém roce provedl i jeden americký institut, který byl též velmi špatnými výsledky poměrně zděšen. Zdá se však, že ačkoliv jsou uživatelé o této problematice dostatečně informování, nekladou na ní příliš velký důraz a nebezpečné nabíječky si s vidinou velkých úspor rádi kupují.
Pokud tedy i vy po nové nabíječce pokukujete, důrazně vám doporučujeme nenakupovat na pochybných stránkách či od pochybných prodejců. Vyvarujete se tím mnoha problémům, které byste mohli v krajním případě zaplatit i vlastním životem či střechou nad hlavou. Investice do kvalitní a ověřené nabíječky je totiž sice vyšší, za klid na duši však rozhodně stojí.
Zdroj: idropnews
Jakožto elektrikáře by mě zajímalo, co konkrétně testovali a jak, a taky jaký měli kritéria. Protože ten titulek mi přijde dost zavádějící u tak nízkýho napětí
No už jsem se setkal ze ve zdroji odešla jedna součástka a fáze se tak dostala na nulu – nabíječka byla z eBay
To by vyrazilo pojistky během pár ms. Když to ale držíte za plastový kryt, tak to váš život ohrozí leda infarktem z leknutí se té rány ?
Podle mě zkoušeli a hledali, jestli je v zdroji dostatečná vzdálenost komponent primáru a sekundáru, která bývá u laciných zdrojů i v desetinách mm, takže stačí aby se tam vysrážela trocha vlhkosti a pak už tančíte v rytmu 50 Hz ⚡?
Dále mohli ověřit odrušovací kondenzátor (maximální špičkové napětí), propojující primár a sekundár, aby se kvůli rychlému spínání (i 20.000x / s) nestal ze zdroje vysílač rušivých radiových vln, poddimenzovaný kondenzátor může dostat nebezpečné napětí na sekundár
Průserem často bývají ničím nechráněné spínací tranzistory na primáru, které při průrazu jdou do zkratu a mohou třeba spéct obě vinutí trafa a galvanicky je tak propojit…
A co si ještě budeme, sám o sobě americký systém zásuvek/vidlic typu A/B není zrovna sám o sobě nejbezpečnější (odhalené kontakty částečně zapojených vidlic), takže tam už stačí málo, aby z takové nabíječky byl vyděržaj pioněr v smrtelnější verzi… :/
Dom Fiala
Někde na netu je podrobné video (odborník, ale s naprosto strašnou angličtinou) jak to mj. vypadá uvnitř originální a neoriginální nabíječky. Problém je hlavně v kvalitě zpracování ale hlavně v umístění primáru (a sekundáru). Otázka není jestli to nebouchne, ale spíš jestli dřív nebo později.
Tak jsem to i našel – https://youtu.be/nMmySM2nar8
Kecy jen aby jsme kupovali jejich origo předraženiny :-)
Až tě to zabije, tak tady o tobě napíšou.
Nebo prostě pořídit nabíječku, která není falzifikátem Apple nabíječky, ale normálně USB nabíječkou třetího výrobce. Nepředraženou.
Řekla bych, že každá falešná nabíječka je nebezpečná. Ale co když budu svůj iPhone nabíjet nabíječkou HTC? Nebo Belkin určený pro iPhone za tuším 199 czk? Trochu zavádějící článek řekla bych.
som apple fanušik, ale toto je totalny nezmysel…len aby si ludia kupovali ich predrazene prislusentstvo