3. listopadu roku 2010 se Apple intenzivně připravoval na spuštění svého Mac App Storu – internetovému softwarovému obchodu, který by uživatelům umožňoval stahování aplikací pro Mac. V té době začala jablečná společnost přijímat žádosti o umístění aplikací od vývojářů, pro které představoval Mac App Store po zkušenosti s jeho iOS sourozencem zlatý důl.
Žádné demoverze
Mac App Store byl oficiálně představen v rámci „Back to the Mac“ v říjnu 2010. Na pódiu byla účastníkům představena demo ukázka toho, jak online obchod funguje. Své virtuální brány otevřel Mac App Store v lednu 2011, jen několik málo měsíců poté, co první vývojáři obdrželi oznámení o schválení svých aplikací.
Již od počátku se ale s Mac App Store pojily první spory s vývojáři, týkající se zejména toho, že jim Apple nedovoloval nabízet uživatelům demoverze svých aplikací. Vývojáři argumentovali tím, že vzhledem k vysoko postaveným cenám jsou demoverze nepostradatelné. Apple na ně sice ani přesto nepřistoupil, jako kompromis ale zavedl nákupy v aplikacích.
Revoluce?
Z různých důvodů se mezi aplikacemi pro Mac snad nikdy neobjevily dobové trháky typu Flappy Bird nebo Pokémon Go. Přesto ale Mac App Store znamenal zásadní změnu v historii softwaru i v profesionálním životě řady softwarových vývojářů. Řadě z nich se totiž podařilo „prorazit“ právě na Mac App Store, a z několika málo denně prodaných aplikací se staly řádově tisícovky. Aplikace Pixelmator například vydělala svým tvůrcům jeden milion dolarů během prvních dvaceti dnů.
Spuštění Mac App Storu ale také značně přispělo k postupnému konci softwaru, prodávaného na fyzických nosičích. Apple tomuto trendu postupně nahrával i tím, že u svých novějších přenosných počítačů (prvním byl MacBook Air 2008) eliminoval diskové jednotky. Díky digitální distribuci si mohli uživatelé své programy zakoupit v pohodlí domova a během chvilky. V Mac App Store se také poprvé objevila beta testovací verze operačního systému OS X Snow Leopard 10.6.6. Jak ale vypadaly jeho začátky?
OS X Snow Leopard
V roce 2009 představila společnost Apple novou verzi svého operačního systému pro Mac. S OS X Snow Leopard byly stanoveny některé ze základních hodnot Applu, a odborníci se shodují, že Snow Leopard byl jedním z prvních kroků k lepší budoucnosti Macu.
Snow Leopard se v jistých ohledech od svého předchůdce, OS X Leopard, příliš mnoho nelišil, v jistém směru ale znamenal vylepšení a zabíral o 6 GB méně. Velký rozdíl byl i v ceně. Zatímco předchozí verze OS X stály 129 dolarů, za Snow Leopard zaplatili uživatelé „pouze“ 29 dolarů (prvním bezplatným operačním systémem byl Mavericks v roce 2013). U OS X Snow Leopard byla patrná snaha Applu o to, aby jeho věci opět „prostě fungovaly“. V aktualizaci došlo k nápravě řady předchozích chyb a k mnoha „neviditelným“ vylepšením.
Měli jste na svém Macu nainstalovaný Snow Leopard? Jaká byla vaše zkušenost?
Stejně si nedokážu představit ze bych neměl High SIERRU.
Snow Leopard bol na svoju dobu absolútna pecka, rýchly a odladený, používal som ho 5 rokov.
Tiez tak, a preskocil som aj dalsie dva nasledujuce OS a az potom som presiel na novy.
Nejlepsi system v historii!! (Roman)
Škoda že jsem ho nezažil… ?
Poslední dobrý Mac OS. Rychlý, bezproblémový a měl Rosettu. Nějak nevím, co za vymoženost přišla po Irbisovi – pro mé potřeby asi nic. Pokoušel jsem se ho nějak přimět k chodu na v roce 2012 zakoupené Retině, ale to prostě nešlo. Tak jsem na ní do letošního roku používal 10.8, ale vývojáři postupně přestávali podporovat i tento. Teď jsem zvědavý, jak dlouho bude reálné se udržet na 10.9.
Škoda, že ten systém nelze na dnešních strojích používat.
… a ještě musím dodat, že App Store je asi největší sra*ka, kterou Apple vyprodukoval. Totální tragédie. Jak z pohledu vývojářů (dema? placené upgrady? cros-updaty a jiné formy zobchodování?) tak z pohledu uživatele (osobně několikrát nemožnost provést update – řešeno s podporou Apple u nás, po té v USA – bez vyřešení). Mnohé společnosti, které vydávaly své produkty dlouho před „vynálezem“ nepoužitelného App Store si po přechodu na něj pěkně nabily … ústa … a pak jej zase opustily.
I fungování obchodu pro iOS je katastrofa – nabízení aplikací, které nelze na mé verzi iOS provozovat. Nemožnost jejich stažení aplikací, které jsou aktuálně pro vyšší verzi iOS na daném zařízení, byť je možné si tuto stáhnout/zakoupit na počítači a následně pak stáhnout starší verzi i na iOS zařízení a jiné výpeky.
Zatímco u obchodu pro iOS jde o trestuhodné dlouhodobé neřešení známých problémů, kdy však je i přesto nutno kvitovat samotnou myšlenku a rozjetí tohoto způsobu distribuce kontrolovaného SW, u obchodu pro Mac OS jde o paskvil už od návrhu.