Apple zveřejnil zprávu o dopadu prémiového iPhonu X na životní prostředí. Podrobně popisuje environmentální vlastnosti smartphonu, konkrétně změnu klimatu, energetickou účinnost, materiálovou účinnost a omezené látky.
Ze zprávy vyplývá, že výroční iPhone X během svého životního cyklu generuje 79 kilogramů oxidu uhličitého, což je od iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus nejvyšší odhadovaná emise skleníkových plynů. Avšak 80 % skleníkových plynů je produkováno během výroby zařízení.
Srovnání odhadovaných emisí skleníkových plynů u jablečných modelů:
- iPhone X: 79kg CO2e
- iPhone 8: 57kg CO2e
- iPhone 8 Plus: 68kg CO2e
- iPhone 7: 56kg CO2e
- iPhone 7 Plus: 67kg CO2e
- iPhone 6s: 54kg CO2e
- iPhone 6s Plus: 63kg CO2e
- iPhone 6: 95kg CO2e
- iPhone 6 Plus: 110kg CO2e
- iPhone 5s: 65kg CO2e
Apple ještě navíc uvedl, že balení pro iPhone X v USA je vyrobeno z 55 % z recyklovaného materiálu. Uvnitř krabice je veškerý obsah z recyklovaného materiálu, bambusu, odpadní cukrové třtiny či z odpovědně spravovaných lesů.
Stejně jako je tomu u ostatních modelů, tak ani displej iPhonu X neobsahuje rtuť, arzenik, BFR, PVC či beryllium. Zajímavé ještě je, že iPhone X získal nejvyšší možné hodnocení z EPEAT, což je program, který seřazuje mobilní telefony na základě environmentálních atributů podle UL 110. Všechny smartphony cupertinské společnosti dosáhly zlatého hodnocení.
Zdroj: MacRumors
v téhle oblasti je asi ještě co dohánět, největší posun nastane ve chvíli, kdy budou telefony opravdu odolné (vodotěsné, prachotěsné) s nerozbitnými a nepoškrabatelnými displeji. Pak vydrží 4 – 5 let čimž se výrazně sníží jejich ekologická stopa. Další věc je že se budou vyvíjet, vyrábět, kompletovat na jednom místě ideálně bez účasti lidské (zejména dětské) práce. Jakej by to mělo dopad na cenu nechci ani domýšlet
Len k peňaženkám nie! ?