Bezdrátové nabíjení u nových iPhonů 8 a X bylo jednou z nejdiskutovanějších věcí už před jejich představením. Mnoho jablečných uživatelů poukazovalo na to, že je bezdrátové nabíjení v nynější verzi, tedy při umístění na nabíjecí podložku Qi, prakticky nepoužitelné a nic neřeší. Svým způsobem mají pravdu a dokud se na světě neobjeví nabíjení, které bude fungovat prakticky kdekoliv v místnosti, bude myšlenka bezdrátu pokulhávat. Apple však tímto směrem podle posledních informací všech třech nových iPhonů nakročil.
Tým absolventů z massachusettského technologického institutu, který s Applem spolupracuje, zkonstruoval nabíječku, která funguje na bázi rezonančního nabíjení a světe div se, iPhony nabíjí bez problému. To ve zkratce znamená, že je iPhone nabíjen i jinde než na své podložce. Konstruktéři tvrdí, že zvládají nabíjet až 10W jedno zařízení, což je jednoznačně slušná hodnota, když vezmeme v potaz, že klasický adaptér je 5W. Velkým příslibem do budoucna je pak schopnost nabíjet až čtyři produkty podporující tuto technologii současně.
Bezdrátově mimo podložku půjdou nabíjet oba iPhony 8 a iPhone X:
Celá řada nedostatků
Protože se však jedná o poměrně průkopnický počin, nalezneme na něm celou řadu negativ. Jedno z těch největších je krátký dosah, který nabíječka nabízí. Telefon se vám totiž dobije zhruba do vzdálenosti třiceti centimetrů od zdroje, takže si zas tolik oproti klasické bezdrátové podložce nepolepšíte.
Druhá věc, která bude pro mnoho uživatelů limitující, je bezpochyby cena. Ta není sice ještě stanovena a nějaký pátek potrvá, než tomu tak bude, už teď je však jasné, že nízká nebude. Celá technologie je totiž poměrně složitá a oproti klasické bezdrátové podložce na výrobu podstatně dražší. To může být s ohledem na první negativní bod docela problém. Lidem se totiž nejspíš nebude chtít platit přes 200 dolarů za třiceticentimetrovou volnost.
Třetí věc je pak samotná dostupnost, která je rovněž ve hvězdách. Když k tomu pak přičteme i momentální podporu zařízení, které by se tímto způsobem daly nabíjet, vyjde nám ze skvělého produktu spíše jakýsi příslib do budoucna, který nám dává naději, že se jednou bezdrátového nabíjení kdekoliv v místnosti dočkáme. Je před námi však ještě dlouhá cesta, na jejíž konec ještě nějaký ten pátek neuvidíme.
Zdroj: 9to5mac
i to vidím jako dobrou zprávu a správný krok :) sice není to super tak aby člověk mohl chodit po místnosti ale jestli že mám nabíjecí podložku na nočním stolku a budu ležet v posteli tak se to dá použít :) Akorát ta cena ale za chvilku se najde x variant který to budou umět taky
Všude v místnosti není nutné, stačil by 1 metr. Dá se to do auta do středového tunelu a nabíjí se všem čtyřem uvnitř. Dá se to pod stůl v práci nebo doma a je to, můžeme úplně zapomenout na nabíjení a kontrolování baterky.
Víte co by mě zajímalo? Jaká je účinnost toho nabíjení, četl jsem že se třetina energie ztratí ale je to nějak moc, a kam to jde? :-D Navíc to znamená, že jestli iPhone nabíjím 10W a hodinky a sluchátka po 5W tak potřebuju asi 30W adaptér. To se může přes normální USB-lightning? 6 ampérů? nemyslím si :-D Takže tam bude adaptér na MacBook a USB-C nebo jen adaptér na iPad (12W, 2,4A) a normální lightning. To by znamenalo že do iPhonu v nějakém ideálním případě půjde 10W, ale když by tam byly dva, tak by to bylo pomalejší než normalání nabíječka k iPhonu.
Což zavání velkým failem, jestliže si koupíte bezdrátovou nabíječku za 6000 a pokud budete chtít nabít dvě zařízení co nejrychleji, budete z ní muset vyndat kabel a strkat ho do zařízení…