Život bez Li-ionových akumulátorů si už pravděpodobně ani nedokážeme představit. Nalezneme je totiž opravdu v mnoha věcech, které denně využíváme a bereme je už spíše jako samozřejmost. Není se čemu divit, na bezdrátový telefon, elektrický strojek na holení či zubní kartáček, který nám vyčistí zuby bez sebemenší námahy, si jeden zvykne opravdu rychle. Dokážeme se však k akumulátorům, nebo chcete-li bateriím, v těchto zařízeních chovat tak, aby jejich vlastnosti zůstaly dlouhodobě skvělé?
Přesně na tuto otázku se pokusil odpovědět Jeff Dahn, bateriový expert v automobilce Tesla, který má za úkol právě jen nejlepší způsob nabíjení li-ionových akumulátorů vyzkoumat. A podle výsledků, které Dahn má, se mu to daří více než zdárně.
Dvě jednoduché zásady
Základním pravidlem, které by měl každý majitel produktu s li-ionovou baterií (tu v sobě mají mimochodem i produkty Applu), je nenabíjet akumulátor do plného nabití, tedy na 100%. Podle Dahna nejsou totiž tyto nabití pro akumulátory absolutně přínosné a spíše je ničí. Nejlepší je baterii nabíjet zhruba na 70%, což je však vzhledem na téměř třetinovou ztrátu „šťávy“ pro mnohé nepřípustné. Pokud tedy chceme baterii udržovat ve formě, měli bychom zvolit zlatou střední cestu a nabíjet ji zhruba na 90%.
Negativní vlivy Jeff spatřuje při vystavování akumulátoru extrémním teplotám. Měli bychom se tak vyvarovat extrémnímu horku nebo naopak extrémnímu mrazu. S ohledem na využívání našich telefonů je to však více než jasné, že se podle této rady zřejmě mnoho uživatelů řídit nebude. I tak je však dobré si tuto skutečnost uvědomit a nenechávat produkty například v rozpáleném autě.
Veškeré objevy, které Jeff prezentoval, si samozřejmě otestoval i v praxi na automobilech Tesla. Jejich akumulátory se totiž údajně chovají velmi podobně jako ty v telefonech, notebocích, tabletech a další podobné elektronice. Při jeho testování například zjistil, že se u při ujetí 320 tisíc kilometrů zmenšila kapacita akumulátoru o 10%, což není až taková ztráta. Při správném nabíjení je navíc ztráta podstatně menší.
Pokud tedy patříte mezi tu sortu lidí, která svůj telefon vytahuje nedočkavě za nabíječky ještě před dovršením 100%, můžete si s klidem poklepat na rameno. Váš akumulátor vám za to jednou poděkuje.
Zdroj: autoforum
Tak nejdřív sdílíte nějákýho specialistu na Apple produkty…a ten říká,že je naprosto jedno jestli dám mobil nabít v 90% na 100%,že si ten iPhone po dovršení 100% bere proud přímo ze zdi…a čili baterku nepřebíjím…a cyklus je stejně až co nabiju 100%,takže můžu 10x nabít z 90% na 100%….a teď,že jen na 70-90%?
WTF?
ja to mam v pici :D ked sa pokazi baterka vymenim co sa ja budem jebat s kokotinami :D
David sam tim cook by to krajsie nepovedal ?
Tak určiteeeeeeeeeeeeeeeeeeé !!!!!!!!!!!!
Po dlhom case otvorim LSA a hned takyto paradny, pozitivny koment… Ako napisal aj Imperator, ani sam T. Cook, by to nedokazal lepsie vysvetlit… :)) A podla mna ani taky Petr Mara, ktory je inak jednicka na SK/CZ… LSA by Ti malo ponuknut minimalne funkciu editora, kludne aj home office… :)) Dik a nech sa darí.
Dávid Leng hahah
Píšete blbosti jediná pravda o těchto bateriích je že nemají rády úplné vybití a vysoké teploty
a protože každé zařízení tohoto typu má ochranu proti podbití, tak je to celkem vyřešený. Jinak všem akumulátorům všeobecně škodí teploty nad 45°C (i při nabíjení) a při nízkých teplotách článek ztrácí schopnost absorbovat energii = nenabije se nikdy „do plna“ ikdyž napíše 100%.
Speciálně nabijecí obvody pro Li-ion nabíjí článek na cca 80% kapacity maximálním proudem ( u toho si hlídají především teplotu) a pak přechází do režimu pomalejšího nabíjení do plné kapacity tj. do 4,2V/článek. Toto je kritické napětí, cokoliv nad něj opět výrazně škodí Li článku.
Pokud je zařízení na nabíječce (v podstatě jákekoliv – NTB, mobil) je napájeno z nabíječky a souběžně dochází ze zbývající energie nabíječky k dobíjení akku. Překvapivě i dnes stále živě koluje fáma (a je houfně praktikována) že třeba z notebooku je nejlepší baterii vyjmout, pokud ho máme jen doma a na nabíječce…
A HLAVNĚ: celý je to o tom, jak ten článek výrobce ošidí…Apple má všeobecně superkvalitní baterie…některým výrobcum NTB to taky občas „ujede“ a jejich akku jsou po cca 5-6 letech používání jen na 70-90% opotřebení…jiným odejde po roce třeba jen jeden článek a akku končí.
Mám mobil stále napojený v autorádiu na hudbu a tým sa stále nabíja tak to sa nedá aby nemal 100% ?
Zuzka Čapková asi ne??
Já svůj Iphone nabíjím správně?
Zuzka Čapková ja asi ne ?